Niecodzienne odkrycie w Srebrnej Górze. Eksploratorzy znaleźli kopalnię srebra

Po pięciu latach wytężonych poszukiwań grupa pasjonatów skupiona wokół Jana Duerschlaga dokopała się do pochodzącej z XVII w. kopalni srebra. Obiekt wkrótce ma się stać jedną z atrakcji turystycznych regionu.

kopalnia srebra w Srebrnej Górze
Kopalnia srebra ma być dostępna dla turystów, zdjęcie ilustracyjne, foto: pixabay.com

Zaczęło się od informacji i map znalezionych w Archiwum Górniczym w Katowicach. Wzmianki o znajdującej się w Srebrnej Górze kopalni srebra  zachęciły grupę badaczy, m.in. Jana Duerschlaga, Krzysztofa Krzyżanowskiego, Dariusza Wójcika i dr. hab. Tomasza Przerwę do podjęcia próby odnalezienia obiektu. W tym celu zakupiono kawałek ziemi, pod którą miała znajdować się kopalnia. Inicjatorów przedsięwzięcia wspomagała Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca działająca przy Instytucie Badań Historycznych i Krajoznawczych we Wrocławiu. Prace odbywały się pod nadzorem archeologa.

13 listopada poszukiwania zakończyły się sukcesem. I choć część kopalni jest zalana, to zachował się spory jej fragment. Znaleziono w nim m.in. narzędzia, elementy drewnianej zabudowy oraz szyb, który sugeruje, że obiekt może liczyć kilka poziomów.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!