Niecodzienne odkrycie w Srebrnej Górze. Eksploratorzy znaleźli kopalnię srebra

Po pięciu latach wytężonych poszukiwań grupa pasjonatów skupiona wokół Jana Duerschlaga dokopała się do pochodzącej z XVII w. kopalni srebra. Obiekt wkrótce ma się stać jedną z atrakcji turystycznych regionu.

kopalnia srebra w Srebrnej Górze
Kopalnia srebra ma być dostępna dla turystów, zdjęcie ilustracyjne, foto: pixabay.com

Zaczęło się od informacji i map znalezionych w Archiwum Górniczym w Katowicach. Wzmianki o znajdującej się w Srebrnej Górze kopalni srebra  zachęciły grupę badaczy, m.in. Jana Duerschlaga, Krzysztofa Krzyżanowskiego, Dariusza Wójcika i dr. hab. Tomasza Przerwę do podjęcia próby odnalezienia obiektu. W tym celu zakupiono kawałek ziemi, pod którą miała znajdować się kopalnia. Inicjatorów przedsięwzięcia wspomagała Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca działająca przy Instytucie Badań Historycznych i Krajoznawczych we Wrocławiu. Prace odbywały się pod nadzorem archeologa.

13 listopada poszukiwania zakończyły się sukcesem. I choć część kopalni jest zalana, to zachował się spory jej fragment. Znaleziono w nim m.in. narzędzia, elementy drewnianej zabudowy oraz szyb, który sugeruje, że obiekt może liczyć kilka poziomów.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *