Amsterdam

Dzień w Amsterdamie. Sprawdź, co warto zobaczyć

Amsterdam to jedno z najbardziej zróżnicowanych kulturowo miast na świecie. Szacuje się, że zamieszkują go przedstawiciele około 177 różnych narodowości. Ta polityka multi-kulti interesująco pobudza miejską tkankę. Między innymi dlatego w Amsterdamie warto spędzić chociaż jeden dzień. Z pewnością nikt się nie będzie nudził w tym mieście, w którym jest szacunkowo 700 zabytków.

Plac Dam to samo serce Amsterdamu, dlatego nawet przy ekspresowym zwiedzaniu trzeba się tam znaleźć. Jest to miejsce spotkań zarówno Holendrów, jak i przybyłych turystów. Perspektywę Placu Dam zamyka monumentalny Pałac Królewski. Budynek jest faktycznie przepiękny, ale dzisiaj nie pełni już swojej dawnej roli. Król na stałe rezyduje w Hadze. Pałac wykorzystuje się tylko przy specjalnych okazjach, jako miejsce reprezentacyjne. Jeżeli akurat nic takiego się nie odbywa, środek można zwiedzać, z czego z pewnością warto skorzystać, bo wnętrze jest równie piękne i pełne przepychu , na przykład pod postacią fresków stworzonych ręką uczniów Rembrandta.

Widok na Amsterdam
Amsterdam, foto: pixabay.com

Przy Placu znajdziesz również popularny wśród turystów, Gabinet Figur Woskowych Madame Tussaud. Na środku położony jest monument, który upamiętnia ofiary II wojny światowej. Na Placu Dam odbywają się wszelkie mniej lub bardziej uroczyste wydarzenia. To dobry punkt wypadowy do poznania całego Amsterdamu.

Grachtengordel

To po prostu system kanałów, z których Amsterdam słynie. Miasto zdaje się w idealny sposób umieć łączyć ląd i wodę. Jest to drugi pod względem wielkości port w Holandii. Trzy najważniejsze cieki w mieście, które oplatają najstarszą jego część i tworzą całą sieć, to Kanał Panów, Książęcy i Cesarza. Kanały warto podziwiać z lądu (dodają one wiele uroku), ale z pewnością należy wygospodarować trochę czasu na nawet krótki rejs.

Dom Anny Frank

Osoby żywo zainteresowane historią, zwłaszcza tą niezbyt odległą, bo z czasów II wojny światowej, pewnie chętnie odwiedzą miejsce, gdzie Anna Frank ukrywała się przez dwa lata. Ta żydowska dziewczynka, właśnie podczas przebywania w tym budynku, napisała swoje słynne dzienniki. Obecnie istnieje tu otwarte dla zwiedzających muzeum poświęcone jej pamięci.

Rijksmuseum

To miejsce warte jest odwiedzenia nie tylko przez zapalonych fanów historii sztuki. Muzeum Narodowe to zbiór około pięciu tysięcy obrazów dawnych flamandzkich mistrzów, takich jak Rembrandt i Vermeer.

Muzeum Narodowe w Amsterdamie w Holandii
Rijksmuseum w Amsterdamie, foto: pixabay.com

Muzeum Narodowe

Jest ono otwarte codziennie, ale uwaga, tylko do 17, dlatego trzeba bardzo dobrze zaplanować sobie zwiedzanie miasta, by dysponować stosowną do jego wielkości ilością czasu. W Amsterdamie znajduje się 50 różnych muzeów, ale przy jednodniowym odwiedzeniu miasta, wystarczy poznać tylko to.

Dzielnica Czerwonych Latarni

Po odwiedzeniu tych wszystkich miejsc dotyczących historii i kultury wysokiej, z pewnością zacznie zbliżać się już wieczór. To najlepszy moment na odwiedzenie nieco bardziej przyziemnych miejsc. A takich również nie brakuje w Amsterdamie. Warto zwiedzić Muzeum Seksu oraz Muzeum Marihuany, Haszyszu i Konopi.

Obecnie Dzielnica Czerwonych Latarni straciła wiele ze swojej dawnej sławy. Program rządowy chce doprowadzić do uzyskania całkowitego bezpieczeństwa w tej części miasta. Nadal jednak jest tu wiele klubów i coffeeshopów, w których legalnie można spróbować miękkich narkotyków. W słynnych przeszklonych witrynach, nadal zobaczyć można prostytutki, wdzięczące się do potencjalnych klientów. To właśnie ten specyficzny klimat Dzielnicy przyciąga do Amsterdamu rzeszę turystów. Nawet przed rozpoczętymi działaniami władz, było tu raczej spokojnie. Zapuścić się w te rejony miasta można nawet po zmierzchu bez szczególnych obaw. Jednak nie jest to koniecznie najlepsze miejsce dla dzieci.

Jak się poruszać i czego spróbować?

Holandia to kraj rowerów, a słuszność tego sądu widać wyraźnie w Amsterdamie. Najłatwiej po mieście poruszać się na dwóch kółkach. Pomogą w tym liczne wypożyczalnie. Dzięki rowerowi bez problemu zwiedzisz wszystkie wymienione punkty miasta. Infrastruktura dla cyklistów jest tu doprowadzona do bardzo wysokiego poziomu.

Rowery w Amsterdamie
Rower jest najpopularniejszym środkiem lokomocji w Amsterdamie, foto: pixabay.com

Drugim środkiem lokomocji, nastawionym specjalnie na turystów, są łódki wycieczkowe poruszające się po słynnych amsterdamskich kanałach. Z perspektywy wody dobrze podziwia się imponującą architekturę najstarszej części miasta, piękne kamienice i place.

Warto skorzystać z jednej z przygotowanych kart turystycznych. Są to bilety łączone działające w komunikacji miejskiej, będące wstępem do muzeów oraz uprawniające do rejsów statkiem. Z bogatej puli można wybrać taki, który najbardziej odpowiada konkretnym potrzebom.

Holendrzy słyną z produkcji wybornych serów, takich jak powszechnie znana gouda i edamski. Inną popularną przekąską są kanapki ze śledziem. A na obiad tradycyjna zupa, przypominająca nieco polską grochówkę, podawana z dodatkiem bardzo ciemnego chleba żytniego. Amsterdam to również królestwo wszelkich kawiarni, gdzie zawsze odpocząć można w wirze wyczerpującego, ekspresowego zwiedzania.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!