Muzeum Salvadora Dali

Weekend w Katalonii śladami Salvadora Dali

Salvador Dali, obok Antonio Gaudiego to chyba najbardziej znany mieszkaniec Katalonii. Jego surrealistyczne dzieła na dobre utrwaliły się w naszej świadomości, a obrazy takie jak Płonąca Żyrafa czy Trwałość Pamięci na zawsze stały się ikonami sztuki i popkultury.

Sama postać artysty jest równie interesująca, co jego surrealistyczne dzieła. Ten niesamowity ekscentryk żył i tworzył w takich miastach jak Figueres, Cadaqués, Porte Lligat i Púbol. Spotykał się z Picassem, tworzył w oparciu o psychoanalizę Freuda, projektował dla Coco Chanel i współpracował z Hitchcockiem. Weekend spędzony na północy Hiszpanii to doskonała okazja, aby poznać bliżej miejsca, które ukształtowały tego niesamowitego człowieka.

Figueres-kolebka artysty

Pierwszym przystankiem w czasie wycieczki śladami Salvadora Dali jest rodzinne miasto artysty – Figueres. Miejscowość leży około 140 km na północ od Barcelony. Można szybko się tam dostać kolejką lub dojechać autostradą AP-7. Kiedy już wjedziemy do miasta, nietrudno zauważyć, które z miejsc związane jest ze sławnym artystą. Teatre-Museu Dali już na pierwszy rzut oka wyróżnia się wśród pozostałych zabudowań miasta. Budynek, który zaprojektował Dali został oddany do użytku w 1974 r.

Muzeum Salvadora Dali w Katalonii w Hiszpanii
Teatre-Museu Dali w Katalonii, foto: fotolia.com

Wchodząc do środka przenosimy się do innego – surrealistycznego świata. W kilku budynkach zgromadzono obrazy i ruchome instalacje zaprojektowane przez Dalego. Godna uwagi, szczególnie pań, jest otwarta w 2001 roku wystawa biżuterii, którą projektował Dali. Jak na wielkiego surrealistę przystało są to zadziwiające, dzieła sztuki z ruchomymi elementami wypełnione kamieniami szlachetnymi okalanymi drogocennymi kruszcami.

Ulubione Cadaqués

Zaledwie 30 km na wschód od Figueres leży Cadaqués, w którym bardzo często, w czasie dzieciństwa przebywał artysta. Również w dorosłym życiu upodobał sobie to niewielkie miasteczko – jego ślady można znaleźć w wielu miejscach. A i mieszkańcy miejscowości nie zapominają o jej sławnym mieszkańcu. Na nadbrzeżu znajduje się jeden z najsławniejszych pomników Salvadora Dali.

Salvador Dali
Jedno z dzieł Salvadora Dali, foto: pixabay.com

Dom Dalego

W oddalonej zaledwie kilka kilometrów niewielkiej wiosce rybackiej Porte Lligat można zwiedzić dom Dalego, w którym obecnie znajduje się muzeum artysty. Jest tu jego pracownia, sale o niesamowitej akustyce oraz szereg eksponatów, które potwierdzają ekscentryzm Salvadora. Obok wypchanego ptactwa i zwierzyny oraz zadziwiających dodatków, jednym z najbardziej zadziwiających eksponatów jest różowa kanapa w kształcie ust popularnej w latach 30. ubiegłego wieku aktorki Mea West.

W całym domu znajdują się też fotografie artysty i jego żony, na których można zobaczyć ich z najsławniejszymi osobistościami ówczesnego świata np. z generałem Franco czy papieżem Janem XXIII .

Wybierając się do Port Lligat warto pamiętać o wcześniejszym zarezerwowaniu biletów. Z ich kupnem na miejscu, bez wcześniejszego uzgodnienia może być problem.

Zamek w prezencie

Ostatnim przystankiem jest miasto związane z Galą – żoną artysty. W Púbol, bo o nim mowa znajduje się zamek, który Salvador Dali sprezentował swojej ukochanej na urodziny. Był to wyłącznie jej dom, w którym mieszkała aż do swojej śmierci. Co ciekawe Salvador Dali obiecał, że będzie ją odwiedzał jedynie na pisemne zaproszenie – i tym sposobem był w Púbol jedynie dwa razy.

Obecnie w Zamku znajduje się muzeum, w którym oprócz obrazów, zdjęć i rzeźb można zobaczyć pamiątki po Gali – jej ubrania i biżuterię.

Figueres, Púbol i Port Lligat to tak zwany Trójkąt Dalego. Te niezwykłe miejsca są świadectwem wielkiego geniuszu artysty. Ich zwiedzanie pozwala poznać nie tylko dzieła ekscentrycznego surrealisty, ale i przekonać się o tym, jakim był człowiekiem.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!