Hiszpańska bitwa na pomidory

Tomatina- latające pomidory

La Tomatina to hiszpańskie święto, w trakcie którego całe miasto zalewa się czerwienią pomidorów, rzucanych przez uczestników zabawy. Coroczne obchody dostarczają mnóstwa frajdy i chociażby z tego powodu warto zarezerwować sobie ostatnie, sierpniowe dni na podróż w okolice Walencji. 

Podobno 70 lat temu, w ostatnią środę sierpnia, w walenckim mieście Buñol, na Plaza del Pueblo odbywała się parada gigantes y cabezudos. W pewnym momencie kilku przyjaciół chciało dołączyć do defilady, jednak przez nieuwagę potrącili osoby przed sobą, przez co doszło między nimi do starcia. Pewien młodzieniec, na którego mieli nieszczęście wpaść amatorzy pochodu, zaczął rzucać w innych warzywami. W ten sposób wywiązała się bitwa trwająca aż do przyjazdu policji. Obrzucanie się pomidorami, pomimo sankcji prawnych powtórzyło się jeszcze kilkakrotnie, by po kilku latach przerodzić się w tradycję. Początkowo niewiele osób wiedziało o tym oryginalnym zwyczaju, który dopiero po reportażu wyemitowanym w 1983 roku hiszpańskiej telewizji,  zaczął przykuwać uwagę Hiszpanów. Z roku na rok La Tomatina przyciąga coraz więcej turystów i jest jednym z typowych, znanych na cały świecie świąt hiszpańskich.

Tradycyjna La Tomatina w mieście Buñol, foto:fotolia.com

Jak się przygotować na udział w Tomatinie?

Udział w corocznym święcie pomidora może być wyjątkowo przyjemny. Należy pamiętać, by wybrać ubrania, które bez żalu będziemy mogli później wyrzucić. Najlepiej nadaje się ku temu biała koszulka. To samo dotyczy butów – najbezpieczniej założyć wygodne, zakryte obuwie – ponieważ po starciu z sokiem pomidorowym będzie nadawać się jedynie do kosza. W celu ochrony oczu wielu uczestników zaopatruje się w okulary do nurkowania. Jeśli chcemy robić zdjęcia musimy zadbać o nasz sprzęt np. kupić pokrowiec.

Impreza zaczyna się o 10:00, po tym jak  jeden z ochotników wdrapie się na słup, by ściągnąć z niego szynkę. Nie byłoby w tym nic trudnego gdyby nie fakt, że słup jest posmarowany mydłem! Zmaganiom towarzyszą tańce, śpiewy i ogólna radość tłumu.

La Tomatina w Hiszpanii
Tradycyjna bitwa pomidorowa w Hiszpanii, foto:pixabay.com

Rozpoczęcie walki

Walka zaczyna się o 11:00 i trwa równo godzinę – jej początek i koniec sygnalizowane są wystrzałem. Należy stosować się do poleceń służb porządkowych i zachować bezpieczną odległość od ciężarówek z warzywami. Niedozwolone jest wnoszenie butelek i innych przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla innych. Organizatorzy proszą również, by rozgnieść pomidora przed rzutem, aby ból odczuwany przy uderzeniu był jak najmniejszy.

Tomatina dla dzieci

W pomidorowej bitwie mogą także wziąć udział dzieci od 4. do 14. roku życia. Pomysł ten jest realizowany dopiero od trzech lat, jednak dziecięca Tomatina, odbywająca się kilka dni przed tradycyjnym świętem, wzbudza zainteresowanie zarówno mieszkańców miasta jak i turystów.

Do tego niezwykłego wydarzenia pozostało jeszcze sporo czasu, lecz dla tych, którzy już teraz chcą poczuć klimat bitwy na pomidory nie ruszając się z domu stworzono grę „Tomatina defense” dostępną na smartfony z oprogramowaniem iOS i Android.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!