Plac Hiszpański

Sewilla – co warto zobaczyć

Hiszpania jest bardzo niejednolita. Zanim zatem zechcemy odwiedzić któreś z pięknych miast tego kraju, powinniśmy nieco zapoznać się z jego kulturą, aby móc dostosować się do obowiązujących tam standardów. Jeżeli poszukujemy wrażeń związanych z gorącym flamenco, adrenaliny corridy z przeszłości i przepysznych tapas to proponujemy weekend w Sewilli, czyli stolicy i sercu Andaluzji.

To miasto tętni życiem o każdej porze roku. Przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą cieszyć się wspaniałościami tego miejsca. Na co dzień słychać tutaj dziesiątki języków również spoza Europy, czuć zapach hiszpańskiej kuchni, a w weekendy podczas meczu piłki nożnej nie sposób nie dostrzec czerwono- białych barw klubu FC Sewilla. Magia tego miejsca unosi się w powietrzu i czuć ją jeszcze zanim przekroczymy granice miasta. Trzeba tu być, zasmakować, zwiedzić i poczuć, aby móc chociaż po części poznać wyjątkową Sewillę.

Wśród klimatycznych ciasnych uliczek

Bez wątpienia najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną dzielnicą Sewilli jest Santa Cruz. Nie ma się co dziwić, kiedy zobaczy się dziesiątki ciasnych uliczek, które przypominają labirynt bez wyjścia, a wśród nich unoszą się zapachy świeżych owoców morza i można podziwiać fantastyczne budynki i kamieniczki. Jedyny minus tego miejsca to zbyt duża ilość turystów, przez co praktycznie o każdej porze dnia jest tu gwarno i bardzo głośno. Taki urok pięknych miejsc, dlatego albo wraz z innymi turystami oddamy się klimatowi Santa Cruz albo wybierzemy późną porę nocną, aby wspólnie z drugą połówką udać się na romantyczny spacer sewillijskimi uliczkami.

Fragment Pałacu Królewskiego w Sewilli w Hiszpanii
Plac Hiszpański w Sewilli, foto: pixabay.com

Przygodę z dzielnicą Santa Cruz najlepiej zacząć przy wejściu do królewskiego pałacu Reales Alcazares. Idąc kilka kroków dalej, mijamy największą gotycką świątynię na świecie oraz symbol miasta, czyli dzwonnicę kościelną. Dalej przechodzimy wąskim tunelem łączącym dawną dzielnicę żydowską z dziedzińcem placu katedralnego. Teraz już możemy całkowicie oddać się pięknu tego miejsca. Wąskie uliczki i kamieniczki, które zachwycają bogactwem kolorów to raj nie tylko dla romantyków, ale również miłośników architektury.

Przechadzając się po Santa Cruz trudno nie zauważyć licznych stoisk, na których sprzedawane są tradycyjne sukienki flamenco. Większość z nich nie ma nic wspólnego z tymi, które znajdują się w hiszpańskich domach. Jeżeli jednak zdecydujemy się na taki zakup, lepiej skorzystać z droższej ale pewniejszej oferty oryginalnych sklepów. Wieczorem warto jest udać się na jeden z pokazów flamenco, aby poczuć prawdziwie gorące rytmy Hiszpanii.

Krwawa walka w pięknej scenerii

Hiszpania wielu kojarzy się przede wszystkim z corridą, czyli popularnym widowiskiem hiszpańskim polegającym na walce z bykiem. Torreadorzy ubrani w bogato zdobione stroje trzymają w ręku tzw. cape, czyli żółto-różową płachtę, która służy do rozdrażnienia niebezpiecznego zwierzęcia. W konsekwencji chodzi o zabicie byka, co w wielu przypadkach spotyka się z oburzeniem, a spór o corridę trwa od stuleci.

hiszpańska Corrida w Sewilli
Corrida, foto: pixabay.com

Będąc jednak w Sewilli trudno nie oprzeć się widokowi Plaza de Toros de la Maestranza, czyli najstarszej arenie byków. Obecnie stoi tutaj okrągła arena, jednak do 1749 roku była ona prostokątna. Po przebudowie budynek był gotowy dopiero w 1881 roku i do dzisiaj można podziwiać tę kamienno- drewnianą budowlę. Kiedy najlepiej odwiedzić to miejsce? Wszystko zależy, czy chcemy być świadkami krwawej corridy czy jedynie zobaczyć to wyjątkowe miejsce. Jeżeli marzy nam się wzięcie udziały w tradycyjnej walce z bykiem to najlepiej będzie przybyć tutaj w kwietniu podczas Feria de Abril. Nie musimy jednak na własne oczy oglądać zabijania zwierząt i możemy odwiedzić arenę poza czasem, kiedy odbywa się to wydarzenie. W ten sposób od kuchni zobaczymy arenę walki byków, która jest najstarszą i przez wielu uważaną za najpiękniejszą.

Sewilla- daleko od nudy i lenistwa

W tym mieście po prostu nie można się nudzić. Tysiące atrakcji i zabytków zwyczajnie nam na to nie pozwolą. Nawet jeżeli przybędziemy tutaj z zamiarem leniwego odpoczynku, nasze plany bardzo szybko odwrócą się o 360 stopni. Jest tyle miejsc, obok których nie da się przejść obojętnie, że nawet największy zwolennik wakacyjnego lenistwa ruszy w podróż po pięknej Sewilli. A czego na pewno nie możesz przegapić?

Zabytki Sewilli
Plac Hiszpański w Sewilli, foto: pixabay.com

Plac Hiszpański

Niekiedy określany jest mianem „Wenecji Sewilli”. Okazały i zachwycający, wyróżnia się swoistym charakterem i różnorodnością architektoniczną. Znajduje się w Parque de María Luisa, a jego centralnym elementem jest wspaniała fontanna. Wyjątkowo bogato zdobione budynki i przepiękne mostki- to po prostu trzeba zobaczyć.

Kolejnym wartym zwiedzenia zabytkiem jest Katedra Św. Marii: zachwyca swoimi rozmiarami i pięknymi złotymi zdobieniami. W tym miejscu widać potęgę Hiszpanii i talent rzeźbiarzy. We wnętrzu katedry znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba, który podtrzymywany jest na ramionach 4 heroldów.

A na zakończenie Alkazar czyli pałac królewski położony niedaleko katedry. Klasyczny przykład stylu mudejar, jednak przez wieki zdążyły się tu spotkać również style arabski i gotycki.

Lista miejsc wartych zobaczenia w Sewilli jest znacznie dłuższa. Każdy, kto tam był doskonale wie, że opisanie piękna i różnorodności tego miejsca jest niemożliwe. Tam po prostu trzeba pojechać i zobaczyć, dlaczego Andaluzja ma tylu zwolenników na całym świecie.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!