Casa Mila w Barcelonie

Po Barcelonie śladem Gaudiego. Zobacz 5 najsłynniejszych dzieł

Kiedy w 1876 r. Antonio Gaudi przeprowadził się do Barcelony, zapewne nikt nie przypuszczał, że ten student architektury w Escula Tecina Superior de Arquitectura zmieni w najbliższych latach oblicze miasta. A to właśnie jego dzieła pozostają do dzisiaj znakiem rozpoznawczym stolicy Katalonii.

Gaudi wprowadził w przestrzeń miejską Barcelony obiekty inspirowane neogotykiem, stylem mauretańskim, secesją, także elementami natury. Są one kolorowe, bogato zdobione i kunsztownie rzeźbione. Z pewnością kojarzy je każdy, kto w tym mieście był lub zna je tylko z pocztówek i fotografii, choć może nie zawsze zdaje sobie sprawę, że za ich powstanie odpowiada kataloński architekt. Najwięcej z jego dzieł znajduje się w dzielnicy Eixample. Spróbujmy podążyć śladem niektórych z nich.

Sprawdź także: 7 powodów, dla których warto spędzić wakacje w Hiszpanii

Casa Vicens

Jedna z pierwszych prac Gaudiego, którą można uznać za jego manifest artystyczny, gdyż zawiera elementy stylu, typowego, jak się okaże, dla późniejszych dzieł architekta. Dom powstał w latach 1883 – 1888 na zlecenie bogatego przedsiębiorcy Manuela Vicensa. Nie widzimy jego oryginalnego kształtu – w wyniku przebudowy ulicy utracił: altanę, fontannę i część ogrodu. Z kolei w 1925 doczekał się rozbudowy, według projektu J. B. Serry de Martineza, architekta, starającego się pozostać wiernym zasadom swojego poprzednika.

Casa Vicens
Casa Vicens, foto: Flickr by Xiquinhosilva

Obiekt ujawnia wpływy neogotyku, stylu arabskiego też japońskiego i indyjskiego. Powstał z kamienia w kolorze ochry i cegły. Jego ściany zdobią często stosowane przez Gaudiego elementy roślinne oraz płytki ceramiczne, układające się w kształt szachownicy.

Budynek znajduje się w rękach prywatnych, dlatego można go podziwiać jedynie z zewnątrz.

Gdzie? Carrer de les Carolines, 24,

Jak dojechać? Metro do przystanku L3-Fontana lub autobus linii 22,24,27, 32,87, 92, 114, V17

Casa Batllo

Dom, pochodzący z 1877 r. znacząco różni od swojego pierwotnego kształtu. Wszystko za sprawą Gaudiego, który na zlecenie właściciela budynku Casanovasa, przebudował w 1906 r. kamienicę, nadając jej secesyjny styl. Zachwyca ona bogatą kolorystyką i nagromadzeniem dekoracji, wykonanych m.in. z pokruszonych kafli i kawałków ceramiki. W konstrukcji dominują motywy zwierzęce: balkony w formie kości, płytki na ścianach wykonane na wzór łusek, łuskowany dach przypominający smoka.

Casa Batllo Berlin
Casa Batllo to wyjątkowy obiekt na mapie Barcelony, foto: fotolia.com

Casa Batllo zadziwia zarówno swoją konstrukcją, jak i wystrojem wnętrza. Zwiedzający tuż po przekroczeniu progu przenoszą się do świata zwierząt i natury. Hall przywodzi bowiem na myśl skojarzenie z podwodną jaskinią, balustrady schodów są podobne do podstawy zwierzęcia. Wewnątrz można też zobaczyć biuro pana Batllo, jadalnię, strych i dach.    

Gdzie? Passeig de Gràcia, 43

Jak dojechać? Autobus linii H10, V15, 7, 22 i 24, metro do przystanku Paseo de Gracia linią L2, L3, L4.

Kiedy? Codziennie od 9:00 do 21:00

W jakiej cenie? 22,5 euro

Casa Mila

Dom powstał w latach 1906-1910 na zlecenie przedsiębiorcy, pana Mila. Gaudi stworzył go, rozczarowany brakiem interesujących obiektów w mieście. Budynek, ze względu na swój wygląd, zyskał alternatywną nazwę “Kamieniołom” (La Pedrera). Nieco lekkości nadaje mu pozbawiona linii i kątów prostych, finezyjna fasada, przypominająca wzburzone, morskie fale. Jak widać kataloński architekt i w tym wypadku nie zrezygnował z inspiracji sferą natury. Balustrady balkonów mają kształt chaszczy. Dodatkowo zdobią je figurki ptaków. Casa Mila nie została ukończona. Mimo to uznaje się ją za najpełniejsze i najbardziej dojrzałe dzieło Gaudiego.

Casa Mila w Barcelonie
Casa Mila w Barcelonie, foto: Flickr by Zoetnet

Gdzie?  Carrer de Provença, 261-265

Jak dojechać? Metro linia L3 i L5 do przystanku Diagonal, autobus linii 7, 16, 17, 22, 24, 28

Kiedy? 03 listopada – 24 grudnia i 04 stycznia – 26 lutego: codziennie 9:00 – 18:30; 27 lutego – 2 listopada i 26 grudnia – 3 stycznia (wyjątek 1 stycznia od 11:00)*: codziennie 9:00 – 20.30. Zamknięte: 25 grudnia i od 11 do 17 stycznia

W jakiej cenie? Bilet normalny  20,50€, ulgowy- 16,50 €, dla dzieci ( 7 – 12 lat)  –  10,25 €

Park Guell

To świadectwo doskonałego połączenia natury i architektury, gdzie zieleń miesza się z z dziełem ludzkich rąk: ścieżkami, schodami, mostkami. Park został zaprojektowany z inicjatywy przyjaciela Gaudiego – Eusebio Guella. Według pierwotnego planu na terenie parku miało powstać całe osiedle, ale ostatecznie udało się wybudować zaledwie dwa domy. W jednym z nich przez jakiś czas mieszkał sam Gaudi. Na terenie ogrodu znajdują się także: główny pawilon, sala kolumnowa z 86 kolumnami, pomyślana jako targ czy taras z długą ławką wyłożoną mozaiką – to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tej przestrzeni. Do parku prowadzi 7 bram, z których najbardziej efektowna jest ta główna z napisem Park Guell, wykonanym z potłuczonej ceramiki. Granice ogrodu wyznacza mur zbudowany z nieregularnych kamieni.

Ogrody Gaudiego w Barcelonie
Park Guell, foto: fotolia.com

Gdzie? Carrer d’Olot, s / n

Jak dojechać? Autobus linii 24, 92, 116

Kiedy? Od 25 października do 23 marca, codziennie 8.30 – 18:00

 Od 24 marca do 19 października, codziennie 8:00 – 21:30

W jakiej cenie? 8 € , dzieci do 6 lat – wstęp wolny, dzieci od 7 do 12 lat, seniorzy powyżej 65 r. życia, osoby niepełnosprawne z opiekunek  5,60 €

Sprawdź także: Ogrody Gaudiego czyli pomysł na spędzenie popołudnia w malowniczej scenerii

Sagrada Familia

Na koniec symbol Barcelony. Wisienka na torcie, jakim jest stolica Katalonii. Monumentalne dzieło Gaudiego, któremu architekt poświęcił ostatnie 15 lat swojego życia. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1882 r. i… wciąż trwa. Niezwykłe bogactwo niepowtarzalnych, niejednolitych detali oraz utrata projektów podczas hiszpańskiej wojny domowej skutecznie opóźniają zakończenie budowy, planowane na rok 2026 – setną rocznicę śmierci Gaudiego. Na wybudowanie wciąż czeka jeszcze m.in. 10 z 18 zaplanowanych wież, poświęconych 12 apostołom, 4 ewangelistom, Maryi i Jezusowi. Ta ostatnia uczyni Sagradę Familię najwyższym kościołem na świecie. Trzy fasady świątyni przedstawiają sceny z życia Chrystusa od narodzin aż do jego śmierci. Z kolei wnętrze ma symbolizować Jerozolimę. Całość jest utrzymana w stylu secesyjnym.

Sagrada Familia
Niedokończona świątynia Sagrada Familia, foto: pixabay.com

Gdzie? Carrer de Mallorca, 401

Jak dojechać? Metro linia L2, L5, autobus linie: 19, 33, 34, 43, 44, 50, 51, B20, B24

Kiedy? Od listopada do lutego 9:00 – 18:00 ; marzec i październik 9:00 – 19:00 ; od kwietnia do września 9:00 – 20:00 ; 25,26 grudnia, 1,6 stycznia 9:00 – 14:00

W jakiej cenie? bilet podstawowy, bez przewodnika i wejścia na wieże normalny: 15 € , studenci  i osoby do 30 r.ż. 13 € , seniorzy 11 €, dzieci do 11 r.ż. i niepełnosprawni – wstęp wolny!

To nie wszystkie dzieła Gaudiego, które można zobaczyć w Barcelonie, ale z pewnością jedne z najważniejszych w całej jego karierze. Zachęcamy do odkrycia także pozostałych!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!