Hiszpania Lloret de Mar

Niezapomniane wakacje w Lloret de Mar

Jednym z najpopularniejszych miast na Costa Brava jest Lloret de Mar, znane dzięki programowi „Pamiętniki z wakacji”. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że miejsce to ma bardzo bogatą historię sięgającą czasów Iberów czy Rzymian, zaś przy odrobinie szczęścia dowiemy się gdzie przebywał generał Franco.

Wydaje się, że Lloret de Mar to jedynie kąpielisko, które poza plażą i drinkami nie ma zbyt wiele do zaoferowania turystom. Na szczęście jest to błędne założenie, ponieważ obok słynnego pomnika żony rybaka czy prywatnego zamku obronnego możemy zobaczyć piękny kościół gotycki urzekający wielobarwnymi dachówkami czy ogrody świętej Klotyldy, w których schronimy się przed palącym słońcem. W wolnej chwili warto zajrzeć również do Museo del Mar de Lloret oraz Santuario de San Pedro del Bosque. Również miejscowy cmentarz ma do zaoferowania sporo pięknych elementów. Poza secesyjnymi nagrobkami urzeka swoim bogatym ogrodzeniem. Dla wielbicieli długich spacerów świetną propozycją będzie zwiedzenie okolicznych miejscowości, takich jak Blanes czy Tossa de Mar.

Hiszpania Lloret de Mar
Plaża w Lloret de Mar, foto:fotolia.com

Gdzie iść, co robić?

Trudno nie zauważyć, że Lloret de Mar to miasto turystyczne. Znajdziemy tu mnóstwo stoisk z pamiątkami, gadżetami i zabawkami, zaś sklepy, bary i restauracje są tu otwarte bardzo długo. Niektórzy sprzedawcy starają się mówić do turystów w ich języku, dlatego gromkie „dzień dobry” jest tutaj całkiem normalne. Aby zjeść jakiś hiszpański specjał warto zajrzeć do knajp znajdujących się przy bocznych uliczkach, ponieważ często oferują one smakowite tapas w cenach niższych niż hotelowe restauracje. Na rodziców z dziećmi czekają między innymi stoiska z zabawkami i karuzele.

Zaraz przy plaży znajduje się promenada, przy której znajdziemy mnóstwo miejsc z zimnymi napojami, które ugaszą pragnienie w trakcie plażowania. Należy jednak pamiętać, że plaże w Lloret są skaliste, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, by ochronić stopy przed poranieniem.

Jeśli zaplanujemy swój pobyt w Lloret de Mar na drugą połowę lipca możemy zobaczyć taniec zwany sardaną, który jest prezentowany 24 lipca z okazji dnia świętej Krystyny. Gdyby nie udało nam się zobaczyć tego występu na żywo możemy pocieszyć się obejrzeniem pomnika, przedstawiającego sylwetki tańczących.

Lloret de Mar to nie tylko świetna, hiszpańska pogoda, ale także urokliwe zakątki zachęcające do przeżycia jednej z najpiękniejszych wakacyjnych przygód. Stwórzmy swoje własne pamiętniki z wakacji.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!