Madryt nocą

Hiszpania – praktyczny przewodnik

Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Słońce świeci tu nieprzerwanie a deszczowe dni można policzyć na palcach jednej ręki. Udając się w podróż na Półwysep Iberyjski należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Praktyczne informacje dotyczące transportu:

Ceny benzyny w Hiszpanii wahają się w okolicach 1,15 € natomiast oleju napędowego w ok.1,06 € Niestety właściciele aut napędzanych gazem mogą mieć większe problemy z tankowaniem. W Hiszpanii jest stosunkowo niewiele stacji z LPG i znajdują się głównie w większych miastach. Niektóre drogi wymagają dodatkowych opłat, ceny są różne w zależności od kategorii pojazdu i pory dnia. W nocy stawki są niższe. Kary za złamanie przepisów drogowych są bardzo wysokie, przykładowo rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia auta to wydatek rzędu 200 €. Aktualne ceny paliw możecie sprawdzić tutaj.

Hiszpania samochodem
Wybierając się do Hiszpanii samochodem, uważajmy na wysokie kary drogowe, foto: fotolia.com

Wskazówki praktyczne

Jeśli grzywna drogowa zostanie opłacona w ciągu 20 dni, jej wymiar zmniejszy się o 50%. Maksymalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu.

Płatności kartami są szeroko rozpowszechnione i nie ma z nimi większych problemów. Jeśli potrzebujemy wybrać gotówkę poza bankomatem, możemy to zrobić w lokalnych bankach (są one otwarte zazwyczaj 8:30 – 14:00) oraz w hotelach i niektórych biurach podróży.

Atrakcje Hiszpańskich miast

Ceny atrakcji w Sewilli:

 • Katedra Najświętszej Maryi Panny: 9 € dorośli, 4 € uczniowie poniżej 26 r. życia;
 • Parlament Andaluzji: darmowe;
 • Oceanarium: 15  € dorośli, duży wybór zniżek dla rodzin i grup zorganizowanych;
 • Dom Piłata: 8 € cały dom, parter 6 €;

Koszt parkingu to ok. 2 €.  Bilety jednorazowe komunikacji miejskiej wynoszą 1,4 € natomiast transfer z lotniska do centrum miasta już od 4 €, zaś ceny przejazdów taksówką zaczynają się już od ok. 22 €.

Ceny atrakcji w Madrycie:

 • Muzeum Prado: 14 € normalny, 7 € ulgowy;
 • Pałac Królewski: 10 € normalny, 5 € ulgowy;
 • Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii: 8 € normalny, 4 € ulgowy;

Ceny biletów jednorazowych w metrze: 1,5 € natomiast transfer na lotnisko to koszt od 4,5 €.

Ceny atrakcji w Barcelonie:

 • Stadion Camp Nou: 23 € normalny, 18 € ulgowy;
 • Casa Battlo: 22,5 € normalny, ulgowy 19,5 €;
 • La Sagrada Familia: od 15 €;
 • Oceanarium: 18 € normalny, 13,5 € ulgowy;

Bilet jednorazowy komunikacji miejskiej kosztuje 2,15 €, kilometr przejazdu taksówką ok. 1,3 € (plus opłata początkowa ok. 2 €). Kawa ok. 1,5 €, kanapki 3-4 € zaś obiad 8-15 €. Należy pamiętać, iż w Barcelonie panuje całkowity zakaz palenia w lokalach.

Opieka zdrowotna i bezpieczeństwo

W razie wypadku należy dzwonić pod europejski numer alarmowy 112. Jest on obsługiwany w całym kraju w języku hiszpańskim, w popularnych kurortach również po francusku, angielsku i niemiecku.  Członkowie Unii Europejskiej mogą korzystać z darmowej opieki medycznej na podstawie kart EKUZ. Jej wyrobienie jest darmowe, można to zrobić za pośrednictwem wojewódzkich oddziałów NFZ. Uwaga! Koszty leczenia stomatologicznego w Hiszpanii są 100% płatne, karta EKUZ nie obejmuje tego typu świadczeń.

Turyści w Hiszpanii, zdjęcie ilustracyjne, foto: fotolia.com

Wskazówka: pozostałe numery alarmowe: policja 092, pogotowie ratunkowe 061, straż pożarna 080.

Godziny otwarcia obiektów

Większość sklepów otwarta jest w godzinach 9:30 – 13:30 oraz 16:30 – 20:00 od poniedziałku do soboty. Apteki pracują podobnie. Całodobowe dyżury są ustalone wcześniej i publikowane przeważnie w lokalnej prasie, a także w ogłoszeniach na drzwiach obiektów. Tylko duże centra handlowe pracują w niedziele, bez przerwy między 10:00 a 21:00. Lokale gastronomiczne mają elastyczne godziny otwarcia, zazwyczaj nie obowiązuje ich popołudniowa siesta. Nocne życie największego rozpędu nabiera już w czwartek. Dyskoteki, puby otwarte są do ostatniego klienta.

Ceny produktów spożywczych

Podane ceny mają charakter orientacyjny, różnią się w zależności od regionu Hiszpanii.

 

Porady rożne

Skrzynki pocztowe w Hiszpanii mają żółty kolor. Jeśli chcemy nabyć znaczki możemy zrobić to na poczcie oraz w sklepach z tytoniem o nazwie “Estancos”. WiFi dostępne jest także w miejscach publicznych. Gniazdka elektryczne dopasowane są do polskich wtyczek, nie ma więc problemów z ładowaniem urządzeń oraz zakupem dodatkowych adapterów. Aby zwiedzać Hiszpańskie miasta warto rozważyć zakup karty turystycznej. Uprawnia ona do darmowych wizyt w obiektach turystycznych oraz korzystania z komunikacji miejskiej (w zależności od wykupionego pakietu). Jej przykładowy koszt, 24h dla osoby dorosłej to: Madryt 47 €, 20 € Toledo. W Barcelonie obowiązują trzydniowe pakiety dzienne za 40,5 € oraz Barcelona Night Card za 20 €, pozwalająca na wizytę w najlepszych, nocnych klubach w mieście.

Warto wiedzieć, że rejestrując się na stronie niektórych klubów, można wejść do nich za darmo.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!