Alhambra

Grenada- perełka Andaluzji

Costa del Sol, czyli Słoneczne Wybrzeże, jest znane wielu turystom spragnionym słońca i wyjątkowo ciepłej wody. Jakieś 70 kilometrów od plażowego zgiełku znajduje się miasto z zachwycającą historią i arabską nutą, która sprawia, że wszystko wydaje się tam nieco… egzotyczne.

Co zobaczyć w Grenadzie?

Alhambra to znak rozpoznawczy Grenady. Nic dziwnego- ten piękny pałac warowny do dziś pozostaje jednym ze sztandarowych budynków stworzonych przez Nasrydów w czasie panowania Arabów w tej części Europy. Pełniąca przez jakiś czas funkcję więzienia Alhambra jest obecnie jednym z najwspanialszych zabytków znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Alhambra w Grenadzie w Andaluzji w Hiszpanii
Alhambra, pałac warowny w Grenadzie, foto: pixabay.com

Aby poczuć klimat dawnej Grenady warto udać się do łaźni, w których niegdyś kąpali się muzułmańscy mieszkańcy miasta oraz odwiedzić Albaicín- jedną z najstarszych dzielnic tego miasta. Z tarasów widokowych znajdujących się na tym wzgórzu możemy nie tylko podziwiać szczątki dawnego imperium arabskiego, lecz także nacieszyć oko pięknymi pejzażami rozciągającymi się przed nami. Bogactwo kramików z fantastycznymi pamiątkami sprawia, że z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla każdego, kogo chcemy obdarować namiastką tego miejsca.

Korzystając z okazji warto zwiedzić również żydowską dzielnicę zwaną Realejo, w której można nie tylko napić się świetnej kawy i zjeść coś pysznego, lecz także poczuć andaluzyjski klimat- posłuchać muzyki, pospacerować i porozmawiać z rodowitymi Hiszpanami. Odwiedzając Realejo, znajdujące się blisko Alhambry, warto zobaczyć Corrala de Santiago. To świetnie zachowany przykład XVII-wiecznego domu, w którym dawniej mieszkały żydowskie rodziny. Przy odrobinie wyobraźni z pewnością poczujemy niesamowity klimat tego miejsca.

Andaluzna jest kolebką flamenco
Andaluzna jest kolebką flamenco, foto: pixabay.com

Sacramonte – kolebka flamenco

Fani flamenco mogą odwiedzić jego kolebkę, Sacromonte. Ta dzielnica Grenady jest znana na całym świecie jako organizator najlepszych festiwali i świąt kultury flamenco. Mnogość knajpek i lokali, w których można nie tylko posłuchać, ale też nauczyć się podstawowych kroków flamenco przyprawia o zawrót głowy. Próżno szukać lepszego miejsca by poczuć tę kulturę całym sobą.

Na narty do Granady!

Amatorzy białego szaleństwa mogą poczuć się jak ryby w wodzie na jednym ze szlaków Sierra Nevada, jednego z pasm Gór Betyckich. Trzy najwyższe szczyty wspomnianych gór mierzą ponad 3000 metrów i czekają na zdobycie. Są to Mulhacén, Veleta czy Alcazaba.

Niezależnie od powodów, dla których wybierzecie Grenadę jako cel swojej (nawet najkrótszej) podróży, jedno jest pewne- miasto to zostaje w pamięci turystów już na zawsze. Różnorodność kultur przejawiająca się w festiwalu kolorów i form oddziałuje na wszystkie zmysły i sprawia, że nawet jeden dzień w Grenadzie będzie tym niezapomnianym.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!