Gaje palmowe w Elche

Gaje palmowe w Elche (Elx)

Elche lub Elx, bo spotkać można obie nazwy, to miasto położone w Hiszpanii, w autonomicznej wspólnocie Walencja, w połowie drogi między Murcją a Alicante. Niektórzy uznają to miasto za przedmieścia Alicante. Jeżeli tak by było, to cała aglomeracja liczyłaby ponad 600 tysięcy mieszkańców. Elche mogłoby przypominać tysiące podobnych sobie miejscowości, gdyby nie pewne przepiękne pod względem przyrodniczym miejsce, które wchodzi w jego skład.

Elche jest miastem pełnym kontrastów. Z jednej strony ze swobodą można je uznać za nowoczesne, chlubiące się rozwiniętym przemysłem i licznymi udogodnieniami dla mieszkańców. Jednak z drugiej strony, lokalna ludność z pietyzmem pielęgnuje własne tradycje, a życie wśród wszechobecnych palm już na zawsze wpłynęło na lokalną mentalność. Taki balans pomiędzy skrajnymi, wydawałoby się, wartościami, jak nowoczesność i tradycja wynika wyłącznie z zaangażowania mieszkańców Elche, którzy bardzo dbają o status swojego miejsca na ziemi.

Elx Hiszpania
Hiszpańskie miasto Elche, na pierwszym planie bazylika św. Marii, foto:fotolia.com

Pełna harmonia

W Elche nie da się odczuć wielkomiejskiego pędu. Dla turystów jest to wymarzony cel podróży, ponieważ w bliskim sąsiedztwie leży międzynarodowe lotnisko, a do samego miasta wiedzie wygodna autostrada. Mimo tych udogodnień, w Elx nie dominują betonowe obiekty. Znajdują się tu niewielkie parki, skwerki i inne zielone miejsca, gdzie czas płynie wolniej. Już pobieżny spacer po centrum Elche pozwala na odkrycie wielu monumentalnych budynków, takich jak gród warowny Alcázar de la Señoría, wieża Torre de la Calahorra, klasztor Convento de la Merced i ratusz. Wszystko to jest poprzecinane sieciami całkowicie współczesnych obiektów, ale również muzeów, które są wyrazistym ukłonem miasta w stronę odwiedzających go turystów.

Fauna i flora

Klimat w Elche jest typowo śródziemnomorski, to znaczy, że lata są tutaj upalne i suche, natomiast zimy bardzo łagodne, a temperatura rzadko spada poniżej zera. Cały obszar Elx wynosi aż 326,5 kilometrów kwadratowych. Jest bardzo zróżnicowany pod względem krajobrazowym, ponieważ na jego terenie można spotkać góry i pagórki tworzące prawdziwe łańcuchy, wydmy nad brzegiem morza oraz mokradła typowe dla krajobrazów znad Morza Śródziemnego. Na tym obszarze wybrzeża hiszpańskiego nie spotyka się więcej naturalnych słonych zalewisk. Z pewnością warto je zobaczyć, ponieważ jest to prawdziwe dzieło natury, nietknięte i nieprzekształcone ludzką ręką.

Elche posiada aż dziewięć kilometrów własnego wybrzeża. Najczęściej jest to plaża o drobnym piasku, która niemal wynurza się z sosnowego lasu. Z sześciu plaż w mieście aż pięć odznaczonych jest błękitną flagą, w dowód uznania dla ich nieskazitelnej czystości. Co równie ważne, dostęp do nich ułatwia transport publiczny oraz wygodne parkingi dla zmotoryzowanych.

Gaj Palmowy i Misterium

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazły się aż dwa punkty wywodzące się z Elche. Mowa o Gaju Palmowym i o Misterium w Elche. Gaj to jednocześnie największe skupisko palm w Europie i jedno z największych na świecie. Jego historia wiąże się z obcymi podbojami. Założyli go prawdopodobnie Kartagińczycy, następnie pielęgnowali Rzymianie, by wraz z zawirowaniami historycznymi dostał się pod zwierzchnictwo arabskie. Ponieważ w tej kulturze palmy mają szczególnie duże znaczenie, Arabowie bardzo rozbudowali Gaj, dbając o niego z dużą pieczołowitością. Znalazło to odzwierciedlenie chociażby w budowie sieci kanałów melioracyjnych, służących nawadnianiu roślin. Z okresu średniowiecza pochodzi także pierwszy oficjalny, a obowiązujący do dzisiaj zapis o konieczności prawnej ochrony Gaju.

Gaje palmowe w Elche
Gaje palmowe w Elche, foto: pixabay.com

Serce Gaju Palmowego zajmuje Ogród Księcia, który jest najstarszy, a obsiane w nim drzewa najbardziej okazałe. Uznaje się go za ogród artystyczny. W Gaju w Elche przeważa palma daktylowa, ale nie brak także innych charakterystycznych dla tego rejonu świata gatunków, takich jak drzewka pomarańczowe, cytrynowe, czy granatowce. Obecnie istnienie Gaju Palmowego jest zagrożone z powodu dużego namnożenia się gatunku chrząszczy, których larwy żywią się wnętrzem palmy. Co ciekawe, to miejsce nie leży gdzieś na uboczu, a niemal otacza Stare Miasto. Robi to naprawdę piorunujące wrażenie! Do zwiedzania jest udostępniony przede wszystkim Park Miejski, który oprócz roślinności zachwyca także układem interesujących pod względem architektonicznym fontann oraz różnego typu i przeznaczenia budynków. Na terenie Gaju zobaczyć można także poświęcone mu muzeum. Całość gaju obejmuje około 200 000 drzew.

Misterium w Elche to przykład niematerialnego dziedzictwa, które swoje miejsce znalazło na liście UNESCO. Każdego roku począwszy od połowy XV wieku, 14 i 15 sierpnia w Bazylice Św. Marii w Elche odgrywany jest ten niezwykły spektakl. Przedstawienie odbywa się głównie w języku walenckim, a zgodnie z tradycją wszystkie role, również żeńskie, obsadzają mężczyźni. Spektakl jest bardzo popularny, więc by w ogóle myśleć o wejściu do wnętrza Bazyliki, należy na miejscu być kilka godzin wcześniej.

Elche to ten typ miasta, które ma swoim gościom bardzo wiele do zaoferowania. Z jednej strony można oczekiwać pięknej plaży, z drugiej – dobrej kuchni, urzekającej architektury i przyjaznych mieszkańców. A to wszystko okraszone jest przyrodą, której próżno szukać w innych zakątkach naszego globu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!