Zafra

Estremadura. Odkryj serce Hiszpanii!

Jeśli chcemy poznać prawdziwą Hiszpanię, powinniśmy udać się do Estremadury, autonomicznej wspólnoty położonej na zachodzie kraju, nazywanej zapomnianym sercem Hiszpanii. Określenie to oddaje całą prawdę o tej krainie – niedocenianej przez turystów, a skrywającej wiele skarbów, z których najcenniejszymi są: piękne, dziewicze tereny oraz urokliwe miasta, miasteczka i wioski.

Raj dla miłośników przyrody i… ornitologów

Wszystkim, którzy nie lubią chodzić po utartych szlakach turystycznych, powinna przypaść do gustu dziewicza przyroda Estremadury. Swoje piękno najwyraźniej odsłania w Parku Narodowym Monfragüe, położonym niezwykle malowniczo, w dolinie między dwiema rzekami Tagus i Tietar. Rezerwat największe wrażenie robi wiosną, kiedy zbocza pagórków pokrywają całe połacie polnych kwiatów, a dominującym kolorem jest soczysta zieleń.

Obszary te są miejscem atrakcyjnym nie tylko dla amatorów pieszych wycieczek, ale i miłośników ptaków.


W Parku Narodowym Monfragüe żyje ponad 200 gatunków ptaków, foto: pixabay.com

Park Narodowy Monfragüe

Ornitolodzy przyjeżdżają tu, aby obserwować orły cesarskie, sępy, sępniki czarne i inne gatunki w ich naturalnym środowisku. Teren parku zamieszkuje ponad 200 gatunków latających stworzeń. Wybierając się tu, warto zabrać podręczną lornetkę, która pozwoli przyjrzeć się im z bliska.

Dolina kwitnącej wiśni

Wiele możemy oczekiwać też po wizycie w Dolinie Jerte, która na kilka dni w roku zamienia się w dolinę kwitnącej wiśni. Mieszczą się tutaj ogromne wiśniowe sady, a wiosną te owocowe drzewka pokrywają się morzem białych kwiatów. Warto zobaczyć to zjawisko na własne oczy, najlepiej w kulminacyjnym momencie jego kwitnienia.

Rzym w Hiszpanii

Objazdową wycieczkę po miastach i miasteczkach Estremadury najlepiej zacząć od stolicy regionu, Méridy. Nieprzypadkowo jest ono nazywana „hiszpańskim Rzymem”, gdyż jej ulice pełne są pamiątek z czasów Imperium Rzymskiego. Do najbardziej rozpoznawalnych zabytków zaliczają się Teatro Romano i Anfiteatro Romano, okazałe budowle pochodzące z I wieku p.n.e. Ogromne wrażenie robi zwłaszcza teatr, który na początku XX wieku został poddany pracom restauracyjnym, a odwiedzający mogą go podziwiać w stanie odzwierciedlającym to, jak wyglądał w starożytności.

W dobrym stanie zachowały się Puento Romano i Puente Romano sobre el Albarregas, szerokie, kamienne mosty budowane dla legionistów. Ponadto, do czasów współczesnych przetrwały fragmenty rzymskich term i rzymskiego forum, przepiękna kolumnada starożytnej świątyni Diany oraz pozostałości imponujących akweduktów ze słynnymi łukami kołowymi, będącymi dowodem wyjątkowego kunsztu starożytnych budowniczych.


Starożytny amfiteatr w Meridzie, foto: fotolia.com

Dla miłośników historii antycznej Mérida jest jednym z najciekawszych miast w całej Europie, a imponująca liczba zabytków sprawiła, że znalazła się ona na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Hiszpańskie oblicze Estremadury

Wieloma ciekawymi zabytkami może pochwalić się też Badajoz, jedno z większych miast w regionie, usytuowane tuż przy granicy z Portugalią. Na liście obiektów wartych odwiedzenia znajdują się przede wszystkim kościoły i klasztory na czele XV-wieczną katedrą San Juan, wyróżniająca się dziedzińcem z pięknie zdobionymi krużgankami oraz imponującą wieżą dzwonnicą o wysokości 40 metrów. Spacerując po ulicach, nie sposób nie zauważyć budowli z czasów arabskich, w tym XII-wiecznej twierdzy Alcazaba oraz murów obronnych, które otaczają niemal całe miasto. Interesujących zabytków jest tutaj co niemiara, za to turystów – niezbyt wielu, a to połączenie sprawia, że Badajoz uwodzi kameralnym klimatem.

Prawdziwie hiszpański charakter ma Zafra, urokliwa mieścinka na południu Estremadury, do której przyległ przydomek „mała Sewilia”. Dobrze zachowane zabytki z czasów mauretańskich sprawiają, że podobieństwo do stolicy Andaluzji jest zauważalne. Najbardziej reprezentacyjnym przykładem architektury tego okresu jest Alcázar, imponująca forteca obronna z XIV wieku.


Zafra, foto: fotolia.com

Plac w Zafrze

Centrum życia towarzyskiego są z kolei arkadowe place zlokalizowane w centrum miasta – Plaza Grande i Plaza Chic. Wokół nich znajdziemy przytulne kawiarnie i restauracje, w którym możemy zakosztować przepysznej lokalnej kuchni.

Odwiedzenie Estremadury jest niezwykłą sposobnością do tego, aby poznać nieturystyczne oblicze Hiszpanii oraz zobaczyć, jak na co dzień żyją Hiszpanie. Podróżując po tym regionie, możemy poznać historię i kulturę dawnej Hiszpanii. Zabytkowe kościoły, kapliczki i średniowieczne zamki czekają na nas nie tylko Badajoz czy Zafrze, lecz także wielu innych miasteczkach regionu. Warto więc zagościć tu na dłużej!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!