Plaża w Asturii

Do Asturii w góry i nad morze

Asturia jest regionem położonym w północnej Hiszpanii. Od czasów upadku dyktatury cieszy się statusem wspólnoty autonomicznej.

Asturia to zielona, pełna łąk i lasów kraina, której większą część zajmują jednak tereny górzyste, a dokładnie Góry Kantabryjskie. Jej stolicą od ponad tysiąca lat jest Oviedo.

Miasta Asturii

Największą atrakcję tego miasta stanowi gotycka Catedral de San Salvator. Znajduje się w niej wiele cennych zabytków, między innymi krzyż, który niesiony był przez chrześcijan w bitwie pod Cavadongą – podczas rekonkwisty, Cruz de la Victoria. Tutaj przechowywana jest także chusta z Oviedo, zakrwawiona tkanina, na której znajduje się odbicie twarzy podobnej do tej z całunu turyńskiego. Według tradycji, jest to twarz Jezusa. W katedrze spoczywają także dawni władcy Asturii. Warto odwiedzić tutejsze Muzeum Archeologiczne w klasztorze San Vincente, z wczesnośredniowiecznymi, miejscowymi zbiorami oraz romańskimi płaskorzeźbami. Ciekawe jest także Muzeum Sztuk Pięknych. W samym mieście i jego najbliższych okolicach znajdują się także unikalne skali IX-wieczne kościoły: Santa María del Naranco, San Julián de los Prados i San Miguel de Lillo. Wszystkie figurują na liście zabytków światowego dziedzictwa UNESCO.

Panorama Asturii w Hiszpanii
Nabrzeże Asturii, foto: pixabay.com

W Asturii leży oczywiście wiele innych miast i miasteczek godnych uwagi. Jedno z nich, Gijón, słynie z największego budynku w Hiszpanii oraz oceanarium. Typowo wakacyjnym, turystycznym miasteczkiem jest Llanes. Znajduje się w nim plac poświęcony pamięci marynarzy, miejscowych członków Wielkiej Armady. Miasto pełne jest urokliwych uliczek i charakterystycznych pałaców, asas de indianos. Ribadesella również pełni funkcję wakacyjnego kurortu. Jedną z jej atrakcji jest położona nieopodal jaskinia z rysunkami z okresu paleolitu.

Plaże

Asturyjskie plaże są wyjątkowo piękne. W okolicach Llanes znajduje się niesamowita Cuevas del Mar. U jej brzegów znajdują się skały z wydrążonymi przez wodę tunelami, przez które wytryskuje w górę woda podczas silnego falowania. Niezwykła jest także Playa del Silencio. Jej nazwa wywodzi się od słowa „cisza”. Oddalona od letnich kurortów i dużych miast, otoczona wysokim zboczem stanowi odpowiednie miejsce na wypoczynek. Nie jest długa, mierzy zaledwie pół kilometra, ale warto się na nią wybrać. Dzięki temu, że jest osłonięta od wiatru, woda w morzu jest spokojna, a wokół panuje cisza i kameralna atmosfera. Prowadzi do niej pieszy, ale nieskomplikowany szlak.

Hiszpańska Asturia słynie z plaż
Do Asturii warto się wybrać na plażę, foto: pixabay.com

Jeśli ktoś chciałby poczuć na plaży przestrzeń i wiatr od morza, powinien wybrać szeroką i piaszczystą plażę Serantes. Wśród tutejszych plaż każdy może znaleźć coś dla siebie: wybierać można zarówno spośród gwarnych, typowo turystycznych, położonych w okolicach miast, jak i mniejszych, dzikich, położonych z dala od cywilizacji. Dla wielu osób zaletą będą z pewnością także panujące tu temperatury, niższe niż na południu kraju.

Narty i wspinaczki w Hiszpanii?

Hiszpania nie jest krajem, który kojarzy się z górskim wypoczynkiem. Turystów przyciągają tu raczej morze, plaże, wyspy i miasta. Warto jednak zwrócić uwagę także na pozostałe walory przyrodnicze Asturii, takie jak góry i parki narodowe.

Jednym z najpopularniejszych szlaków jest Lagos de Covadonga, wraz ze słynnym sanktuarium. Niedaleko znajdują się dwa polodowcowe jeziora, Enol i Ercina. Można dojechać do nich rowerem (a poza sezonem letnim nawet samochodem). Wędrując przez park, podziwiać można nie tylko dzieła natury, ale także kultury, w malowniczych miejscowościach takich jak np. Cabrales, stanowiących dobrą bazę wypadową na wycieczki po parku.

Kozica na tle Gór Kantabryjskich w Asturii w Hiszpanii
Podczas wędrówki po Górach Kantabryjskich można spotkać kozicę, foto: pixabay.com

Uroki Gór Kantabryjskich

Podziw amatorów górskich wędrówek wzbudzają Góry Kantabryjskie . Zachwycają swoją monumentalnością, plażami ukrytymi w zatoczkach, dziką przyrodą. Szczególnie ciekawym miejscem jest Park Narodowy Picos de Europa. To największy w Europie masyw wapienny. Pokryty jest mnóstwem szlaków turystycznych, porośniętych gdzieniegdzie endemicznymi gatunkami roślin, zwłaszcza storczykami. Drogę może przeciąć turyście kozica kantabryjska, zobaczyć też można orły i orłosępy.

Innym znanym parkiem jest Parque Natural de Somedo, w którym żyją niedźwiedzie brunatne, wilki oraz jelenie, a także liczne gatunki ptaków. Uroku temu miejscu dodają rozległe pastwiska oraz skanseny.

W tutejszych górach działają także prężne ośrodki narciarskie. Nie są tak słynne jak te szwajcarskie czy włoskie, posiadają jednak dobrą infrastrukturę i przygotowane trasy. Jedną z najpopularniejszych miejscowości narciarskich jest Valgrande-Pajares, posiadające 32 trasy o różnych stopniach trudności. Ośrodki narciarskie znajdują się także w Manzadeli, Fuentes de Invierno czy Leitaregos. We wszystkich tych miejscowościach znajdziemy duży wybór hoteli, restauracji, serwisów oraz wypożyczalni nart.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!