szopka bożonarodzeniowa w Hiszpanii

Dlaczego warto spędzić Boże Narodzenie i Sylwestra w Hiszpanii?

Barszcz z uszkami, pierogi z grzybami, ryba po grecku i karp w galarecie to przykłady tradycyjnych, polskich potraw wigilijnych. Jeśli jednak masz już dość siedzenia przy stole i chcesz spędzić święta Bożego Narodzenia w nieco inny sposób – wybierz Hiszpanię!

Dlaczego? Po pierwsze grudzień w Hiszpanii jest cieplejszy niż w Polsce, co sprawia, że osoby ciepłolubne z pewnością odnajdą się w tamtejszym klimacie. Po drugie warto poznawać bożonarodzeniowe zwyczaje panujące na Półwyspie Iberyjskim, które znacznie różnią się od naszych.

Świąteczne zwyczaje w Hiszpanii

W przeciwieństwie do polskiego jedzenia w Hiszpanii tradycyjną potrawą wigilijną jest pieczony indyk. Tradycyjnie podaje się również wina oraz słodycze. Oprócz znanego w Polsce marcepana Hiszpanie zajadają się takimi przysmakami jak „turrón”, „polvorón”, „hojaldrina” , „montecado” czy „peladilla”– warto spróbować ich wszystkich, by odkryć swój ulubiony smak świąt.

Hiszpanie zamiast choinki przygotowują szopki, foto: pixabay.com

Szopki bożonarodzeniowe

W Hiszpanii również stroi się domy i śpiewa kolędy, więc dla tych, którzy nie wyobrażają sobie świąt bez szopki z pewnością ciekawe będzie zobaczyć na własne oczy ogromne, konstruowane w domu szopki (często zajmujące cały pokój!), które zastępują Hiszpanom udekorowane bombkami choinki.

U nas święta Bożego Narodzenia są głównie zarezerwowane dla rodziny, jednak Hiszpanie nie widzą problemu w spędzaniu ich ze swoimi przyjaciółmi czy znajomymi co sprawia, że mamy spore szanse na spędzenie najciekawszych świąt w naszym życiu.

Tradycyjnie hiszpańskie dzieci otrzymują prezenty 6 stycznia, w dniu Trzech Króli. Powoli jednak wpływy zachodnie sprawiają, że zamożniejsze rodziny decydują się podarować swoim pociechom prezenty dwukrotnie.

12 winogron da Ci szczęście w nadchodzącym roku!

Świąteczny pobyt w Hiszpanii warto przedłużyć, by spędzić w niej również Sylwestra, który jest obchodzony w odmienny sposób niż ten, który celebrujemy w Polsce.

Zgodnie z tradycją jedzenie 12 winogron w ciągu 12 uderzeń dzwonów wybijających Nowy Rok przynosi szczęście.

Gdy w sylwestrową noc dzwony wybijają 12 uderzeń każdy musi zjeść 12 winogron– po jednym na każde uderzenie. Jeśli zdążą to zrobić zanim dzwony ucichną najbliższy rok będzie szczęśliwy. Dla tych, którzy chcieliby przeżyć namiastkę hiszpańskiej zabawy sylwestrowej polecamy kupić malutkie winogrona, które łatwo zmieszczą się w buzi, co zapewni szczęście w ciągu całego nadchodzącego roku.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!