barcelona hiszpania

Barcelona śladami Zafona

Carlos Ruiz Zafón to jeden z najsławniejszych hiszpańskich pisarzy, którego książki wydano w ponad czterdziestu krajach. Ich niebanalne fabuły, kwiecisty język i mroczne tajemnice ukryte między kolejnymi stronami opowieści sprawiają, że wielu turystów chciałoby zobaczyć Barcelonę oczami autora lub postaci z jego dzieł. Aby to zrobić możesz skorzystać z trzech sposobów.

Wycieczka zorganizowana

To najlepsza metoda na zwiedzanie Barcelony tropem Zafona. W zależności od organizatora spacer może obejmować mniej lub więcej atrakcji, jednak głównymi z nich są: La Rambla (na jej końcu znajduje się Arco del Teatro, przy którym mieści się Cmentarz Zapomnianych Książek- przy odrobinie wyobraźni na pewno go zobaczymy), zapierający dech w piersiach Park Güell czy Barri Gotic. Wszystkie mijane po drodze uliczki, kościoły, place i katedry najpiękniej wyglądają w wieczornym blasku, dlatego niektórzy miłośnicy Zafona wybierają się na spacer nawet kilka razy, by dostrzec to, o czym czytali.

 

Barcelona w Hiszpanii
Zwiedzanie Barcelony, foto: pixabay.com

Niestety, w trakcie tej wycieczki nie mamy możliwości odłączenia się od grupy i samodzielnego odkrywania miasta czy zrobienia zakupów na największym targu znajdującym się przy La Rambla. Dlatego wielu turystów decyduje się na niezależne zwiedzanie Barcelony.

Wycieczka z papierowym przewodnikiem

Mówiąc o miłośnikach książek nie może zabraknąć opcji spaceru z papierowym przewodnikiem. Do wyboru mamy m.in. Cień wiatru. Przewodnik po Barcelonie w języku polskim czy hiszpańskojęzyczne wydanie Guía de la Barcelona de Carlos Ruíz Zafón, którego autorem jest Sergi Doria. Książka ta dostępna jest również w języku angielskim pod tytułem The Barcelona of Carlos Ruiz Zafón: a guide. Niestety nie doczekaliśmy się jeszcze wersji polskiej. W przewodniku możemy nie tylko poznać poszczególne miejsca i ich historię, lecz także dowiedzieć się jakie uczucia towarzyszyły Zafonowi w trakcie procesu twórczego. Lektura może umilić nam jesienne wieczory i zainspirować nas do wzięcia udziału w niezapomnianym spacerze po Barcelonie tropem ulubionych bohaterów.

Plan własny

Dla tych, którzy mają w sobie żyłkę organizatora i odkrywcy najlepszym wyjściem będzie samodzielne zaplanowanie trasy. W zależności od tego, którą powieść najbardziej lubimy czytamy ją po raz kolejny- tym razem z notatnikiem i ołówkiem.

Mapa Barcelony
Planowanie spaceru po Barcelonie, foto: pixabay.com

Planowanie zwiedzania

Zapisujemy miejsca, które nas zaintrygowały i sprawdzamy na mapie. Pozostaje nam ułożyć kolejność zwiedzania poszczególnych miejsc i kupić bilety lotnicze.

Bez względu na to, który sposób na zwiedzanie Barcelony śladami postaci Zafona wybierzemy jedno jest pewne- miłośnicy autora z pewnością poczują się magicznie klucząc między nieznanymi zakątkami hiszpańskiego miasta, zaś gdzieś w głowie będzie towarzyszyć myśl „to działo się tutaj…”, co sprawi, że miejsca te staną się jeszcze bardziej magiczne.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!