Castillo de Santa Barbara

6 najciekawszych zabytków w Alicante. Tego nie możesz pominąć!

Alicante po arabsku oznacza „źródło światła”. To poetyckie określenie trafnie oddaje magię tego miasta, należącego do Wspólnoty Autonomicznej Walencji. Jest to popularny ośrodek turystyczny, przyciągający turystów ze względu na piękne, zadbane i dobrze zagospodarowane plaże oraz historyczne pozostałości. Oto lista sześciu zabytków, których absolutnie nie możesz przegapić.

Castillo de Santa Barbara

Twierdza Castillo de Santa Barbara to obiekt najczęściej wymieniany spośród wszystkich, które warto odwiedzić w mieście. Warownia została wzniesiona na wysokiej skale prawdopodobnie już w IX wieku. Obiekt góruje nad miastem i niemal żadna panorama Alicante nie może się obyć bez takiego tła. Na główny dziedziniec twierdzy wjechać można windą, której szyb ma aż 205 metrów. Taki wjazd sam w sobie jest atrakcją. Dodatkowo warownia otoczona jest przez piękny park, w którym główną rolę odgrywają drzewa oliwne.

Castillo de Santa Barbara
Twierdza Castillo de Santa Barbara, foto: Flickr, by Jesús Alenda, CC 2.0

Zamek składa się z trzech części, usytuowanych na trzech różnych wysokościach. Najstarsza część mieści się na najwyższym poziomie. Należy do niej wieża Torre del Homenaje, angielski bastion Baluarte de los Ingleses oraz Casa del Gobernador. Środkowy poziom zajmują późniejsze budynki, z około XVI wieku. Najniższy zaś pochodzi z XVIII wieku. W jego obrębie znajduje się dziedziniec Revellín del Bon Repós oraz parking. Teren zamku jest udostępniony do zwiedzania z przewodnikiem. Koszt biletów ulgowego wynosi 1,5 euro, a normalnego 3 euro. Obiekt można oglądać pomiędzy godziną 10 a 20. To miejsce przeznaczone nie tylko dla pasjonatów historii i miłośników średniowiecznych bastionów obronnych. Ze szczytu wzgórza rozciąga się wspaniały widok na miasto i morze, który z pewnością nikogo nie pozostawi obojętnym. Chociażby z tego względu warto się tu wybrać. Do fortecy dojeżdża komunikacja miejska, jest też przygotowany wygodny parking dla samochodów, ale ja szczególnie polecam spacer.

Teatro Principal

Teatro Principal to najważniejszy budynek teatralny w Alicante. Położony jest przy placu Ruperto Chapi. Jego budowę rozpoczęto w roku 1845, dzięki datkom przekazanym na ten cel przez lokalnych mieszczan. Stworzono obiekt w stylu neoklasycystycznym, z charakterystyczną fasadą składającą się z sześciu kolumn. Podczas wojny domowej w roku 1939 budynek uległ poważnemu zniszczeniu, ale został odbudowany, by na nowo zachwycać swoją wspaniałą akustyką. Teatr rozwija się bardzo prężnie, będąc areną wielu krajowych i międzynarodowych wydarzeń związanych ze sztuką.

Alicante ratusz
Miejski ratusz w Alicante, foto: Flickr, by Puntin1969, CC 2.0

Ayuntamiento

Miejski ratusz w Alicante pochodzi z doby baroku, dokładnie z XVIII wieku. To typowy pałac tej doby. Jego charakterystycznymi punktami są dwie bliźniacze wieże o wysokości 35 metrów. Budynek ma trzy piętra, a sam jego szczyt zdobi balustrada. W filarze, będącym początkiem balustrady głównej klatki schodowej, znajduje się punkt, na podstawie którego określa się wysokość nad poziomem morza dla całej Hiszpanii. Wewnątrz zobaczyć można między innymi komnatę Isabeli II z wystrojem z 1858 roku.

Plaza de Torros

Plaza de Torros to tradycyjna arena walk z bykami. Pochodzi ona z XIX wieku. Wówczas zdecydowano, że miasto potrzebuje tego typu miejsca, gdyż wcześniej do popisów matadorów dochodziło w różnych punktach, nieraz całkowicie tymczasowych. Obecnie, poza pokazowymi corridami, na arenie odbywają się wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne, a także wiece polityczne.

Bazylika Świętej Marii
Bazylika Świętej Marii w Alicante, foto: 123.rf

Basílica de Santa María

Bazylika Świętej Marii to najstarszy kościół w Alicante. Zbudowana została w stylu gotyckim między XIV a XVI wiekiem. Została stworzona na fundamentach meczetu, co silnie podkreśla bliskie związki tego rejonu Hiszpanii z Maurami. Wnętrze kościoła jest nie mniej interesujące, co jego zewnętrzny, barokowy portal. W środku znajduje się rokokowy, bogato zdobiony ołtarz główny. Wyposażenie wewnętrzne to prawdziwy miszmasz, w którym miesza się gotycka surowość i barokowa ekspresja.

Concatedral de San Nicolás de Bari

Zwiedzając starówkę Alicante, co jakiś czas zza rogu wyłoni się kopuła, należąca do katedry Świętego Mikołaja. Dawniej w tym miejscu znajdował się meczet, znak arabskiej obecności na tych terenach. Jednakże w XVII wieku król Alfons X wydał rozkaz stworzenia na ruinach muzułmańskiej świątyni, kościoła chrześcijańskiego. Budynek jest bardzo interesujący ze względu na styl w jakim został stworzony. Katedra została zaprojektowana przez Agustina Bernardino, ucznia Juana de Herrery. To właśnie mistrz architekta świątyni powołał do życia całkowicie nowy styl, herreriano, ślady którego są w katedrze wyraźnie widoczne. Jest ona zbudowana na planie łacińskiego krzyża, a sufit zdobi precyzyjnie wykonane sklepienie kolebkowe.

Przedstawiłam najważniejsze punkty, które warto zwiedzić podczas pobytu w Alicante. Warto jednak pamiętać, że miasto oferuje naprawdę o wiele, wiele więcej. By na spokojnie je zwiedzić i móc chłonąć niesamowitą atmosferę wybrzeża Costa Blanca, należy wygospodarować na ten cel przynajmniej kilka dni.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!