Palma de Mallorca

5 zabytków, które trzeba zobaczyć w stolicy Majorki

Palma de Mallorca jest nie tylko stolicą Majorki, lecz także turystyczną stolicą świata. Co roku wyspę odwiedza 8 milionów wczasowiczów przybywających głównie po to, by wypocząć nad lazurowym wybrzeżem Morza Śródziemnego. Wielu z nich zagląda również do słynnej Palmy. Z pewnością warto! To wielokulturowe, tętniące życiem miasto portowe, mogące pochwalić się bogatą historią oraz wieloma imponującymi zabytkami.

Monumentalna katedra La Seu

Górująca nad miastem katedra La Seu jest najpiękniejszą budowlą sakralną na Majorce i jedną z najokazalszych w całej Hiszpanii. Decyzja o jej wzniesieniu zapadła w 1229 roku, w którym władzę nad Palmą de Mallorcą przejęli chrześcijanie. Katolicka świątynia powstała na fundamentach istniejącego wcześniej meczetu, a jej budowa zajęła przeszło 400 lat.

Masywna katedra imponuje przede wszystkim swoimi rozmiarami – 121 metrów długości, 55 metrów szerokości, 44 metry wysokości, a wszystko to przekłada się na łączną powierzchnię 6,6 tysięcy m2. Jest doskonale widoczna z wielu punktów miasta, jednak najlepiej prezentuje się, gdy patrzymy na nią od strony nabrzeża.

Katedra La Seu w Palma de Mallorca
Katedra La Seu, foto: pixabay.com

Katedra La Seu

Ogromne wrażenie na odwiedzających wywiera bogato zdobiona fasada świątyni, utrzymana w stylu kastylijskiego gotyku. W jej wnętrzach uwagę przykuwają przepiękne witrażowe rozety, składające się z tysięcy odłamków starannie oszlifowanego, kolorowego szkła. Dzięki promieniom słonecznym wpadającym do środka przez okna ozdobione witrażami,  przebywając tu, możemy być świadkami niesamowitej gry świateł.

La Seu – ze względu na swoją potęgę oraz kunszt artystyczny – jest porównywalna ze słynną barcelońską Sagrada Familią. Porównanie to jest w pełni uzasadnione!

Okazały pałac La Almudaina

Obok katedry La Seu najbardziej rozpoznawalną budowlą Palma de Mallorca jest pałac królewski La Almudaina. W początkowym okresie istnienia była to siedziba władców mauretańskich, natomiast od XIII wieku – pałac hiszpańskiej rodziny królewskiej. Właśnie za czasów pierwszego chrześcijańskiego władcy Jakuba II twierdzę przebudowano, nadając jej gotycki charakter.

We wnętrzach pałacu znajdują się starannie odrestaurowane komnaty królewskie.  Zawierają one elementy wyposażenia i umeblowania z różnych epok, a ich ściany zostały ozdobione flamandzkimi gobelinami i obrazami. Przechadzka po królewskich korytarzach i komnatach jest doskonałą sposobnością do tego, aby zobaczyć, jak żyli hiszpańscy możnowładcy i poczuć ducha minionych epok.

Warto też spędzić trochę czasu w pałacowych ogrodach S’Hort del Rei, w których pośród różnorodnej roślinności ukryte są ciekawe rzeźby Joana Miro, znanego katalońskiego artysty.

Gotycka twierdza Bellver

Zamek Bellver w Palma de Mallorca na Majorce
Dziedziniec Zamku Bellver, foto: pixabay.com

Zamek Bellver

Najpiękniejszą panoramę okolicy możemy podziwiać z tarasu widokowego zamku Bellver, usytuowanego na południowo-zachodnich obrzeżach stolicy Majorki. Ta imponująca gotycka fortyfikacja obronna powstała w XIV wieku, na rozkaz Jakuba II, ówczesnego władcy wyspy.

O oryginalności zamku w dużej mierze decyduje fakt, że został on wzniesiony na planie koła z trzema charakterystycznymi wieżyczkami. Całość jest otoczona fosą, a droga na zamek prowadzi przez zwodzony most, co jest dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych zwiedzających. Na wyróżnienie zasługuje również wewnętrzny dziedziniec obudowany przez bogato zdobione krużganki. Za sprawą tych niezwykle kunsztownych arkad, podwórzec zamkowy uchodzi za prawdziwą perełkę architektoniczną stylu gotyckiego.

Piękne promenady i place miejskie

Palma de Mallorca słynie też z eleganckich, zadbanych ulic i skwerów miejskich, reprezentujących różne style architektoniczne. Najsłynniejszą jest nadmorska promenada Passeig d’es Born, której wyróżnikami są rezydencje w stylu włoskim oraz marmurowe kolumny. Nie mniej ciekawa pod względem architektonicznym jest Carrer de la Unio, na której wzrok przechodniów przyciągają modernistyczne zabudowania z niezwykle oryginalnymi dekoracjami w kształcie motyli i liści paproci. Niespotykaną zabudową, na którą składają się wielobarwne wieżyczki, kolumienki i arkady, ujmuje ponadto Plac Weyler.

Panorama Palma de Mallorca na Majorce
Promenada w Palma de Mallorca, foto: pixabay.com

Jak okazuje, już sam spacer po najbardziej reprezentacyjnych ulicach miasta może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń.

Arabskie łaźnie Banys Arabs

Jeszcze jedną pamiątką z czasów mauretańskich, jaką może pochwalić się Palma de Mallorca, są dawne łaźnie miejskie. Prawdopodobnie zostały one wzniesione w X wieku, wówczas stanowiły centrum życia społecznego.

Do czasów współczesnych przetrwała jedynie niewielka część kompleksu. Składa się na nią kilka pomieszczeń, w tym zabytkowa sala zwieńczona okazałą kopułą i wsparta na 12 kolumnach, w przeszłości służąca do gorących kąpieli, a ponadto dobrze zachowany fragment łaźni arabskich, nazywany Banys Arabs. Te i inne pozostałości po okresie panowania Maurów sprawiają, że stolica Majorki jest miejscem, w którym możemy zetknąć się z różnymi kulturami, m.in. z kulturą arabską.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!