Hiszpania to fascynujący kraj z bogatą tradycją. Nie mniej fascynująca jest jej historia, którą ożywiają liczne zabytki. Jednymi z najchętniej odwiedzanych, są pałace królewskie. Chcemy Was zaprosić na wycieczkę śladem tych najpopularniejszych obiektów.
Dzięki zwiedzaniu dawnych rezydencji, łatwiej wyobrazić sobie, w jakich warunkach mieszkali dawni monarchowie. Warto dodać, że wiele spośród wymienionych miejsc, jest nadal wykorzystywanych przez hiszpańską rodzinę królewską.
Pałac Królewski w Madrycie
Pałac Królewski w stolicy Hiszpanii, Madrycie, naprawdę nazywa się Palacio Real de Madrid. To jedna z najważniejszych i jednocześnie najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych tego miasta. Bryła obiektu pochodzi z XVIII wieku, a powstała na zlecenie króla Filipa V Burbona. Początkowo zaprojektowano ją w stylu barokowym, ale wraz ze śmiercią pierwotnego architekta zmieniono nieco plany i obecnie prezentuje się jako budynek rokokowy i klasycystyczny. Obiekt miał przepychem przypominać francuski Luwr. Podobnie zresztą wygląda układ pomieszczeń.
Jest to oficjalna siedziba obecnego władcy Hiszpanii, ale on sam w niej nie mieszka. Część z jego notabene 2800 pomieszczeń pełni funkcję reprezentacyjną. To tutaj często przyjmowani są zagraniczni goście. Część pałacu udostępniona jest do zwiedzania i śmiało można ją podziwiać, do czego zachęcam. Przy pałacu warto zobaczyć także pięknie utrzymane ogrody. Bilet kosztuje 10 euro (ulgowy 5).
Alkazar w Toledo
Alkazar w Toledo był pierwotną rezydencją hiszpańskich królów. Wzniesiony na wysokim wzgórzu, wyraźnie góruje nad miastem, spełniał więc również funkcję obronną. Od momentu, gdy Filip II przeniósł stolicę kraju do odległego o około 70 kilometrów Madrytu, Alkazar dosięgały liczne katastrofy. Został on kilkukrotnie spalony, ale najbardziej destrukcyjnym momentem w jego historii było oblężenie fortyfikacji podczas wojny domowej w 1936 roku. Odcisnęło to na nim zdecydowane piętno. Obecnie główną atrakcję Toledo doprowadzono do stanu z okresu świetności. Powrócono do chlubnej tradycji, kiedy o jego wygląd dbali najznamienitsi architekci.
Podziwianie krajobrazów miasta i okolic z jego murów jest absolutną koniecznością w trakcie odwiedzania miasta. Normalny bilet kosztuje 5 euro, ulgowy 2,5. Wiele osób może wejść na teren zabytku za darmo (na przykład studenci z obszaru UE, czy osoby po 65 roku życia). Latem Alkazar jest otwarty aż do godziny 21.
Pałac Królewski El Pardo
Pałac Królewski El Pardo to jedna z oficjalnych rezydencji hiszpańskiej rodziny królewskiej. Budynek został wzniesiony w XV wieku. Początkowo pełnił funkcję pałacyku myśliwskiego, do którego arystokracja zjeżdżała w okresie polowań. W czasach dyktatury generała Franco był oficjalną siedzibą przywódcy. Niegdyś otaczała go fosa, z czasem przybierał coraz bardziej reprezentacyjną formę. To ciekawy przykład eklektyzmu, ponieważ w jego bogatych wnętrzach zobaczyć można ozdoby i elementy wyposażenia, pochodzące z różnych okresów historycznych i reprezentujących odmienne style w historii sztuki.
El Pardo położony jest jedynie 15 kilometrów na północ od Madrytu. Część obiektu została przekształcona w muzeum, natomiast niektóre apartamenty udostępniane są koronowanym głowom (i nie tylko) w trakcie ich przyjazdu do Hiszpanii. Bilet normalny do muzeum to koszt 9 euro, ulgowy – 4. Przed odwiedzeniem El Pardo warto sprawdzić, czy akurat tego dnia nie będzie on zamknięty, z uwagi na przyjazd zagranicznej delegacji. Ze stolicy kraju bez problemu można tu dojechać samochodem i autobusem.
Pałac Królewski w Aranjuez
Palacio Real de Aranjuez to jedna z oficjalnych rezydencji hiszpańskiej rodziny królewskiej, położona w bliskiej odległości od Madrytu (około 45 kilometrów na południe). Budowa tego obiektu ruszyła w XVI wieku z polecenia króla Filipa II. Początkowo gmach tworzony był w stylu renesansowym. Ostateczna przebudowa nastąpiła w XVIII wieku. Szczególnie wart uwagi jest malowniczy park krajobrazowy, na terenie którego położone są liczne ogrody o bogatej roślinności.
Pałac w Aranjuez to popularne miejsce wycieczek. Splendoru dodało mu znalezienie się w roku 2001, wraz z ogrodami, na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pałac Królewski w Sewilli
Alkazar w Sewilli to powszechna nazwa dla Pałacu Królewskiego w tym mieście. Jest on z pewnością najstarszym obiektem spośród wszystkich na liście, ponieważ jego początki sięgają XI wieku, czasów, w których istniał na tych terenach kalifat. Wówczas to wybudowano rezydencję dla przedstawicieli kalifatu kordobańskiego. Po odejściu muzułmanów z terenu Hiszpanii, obiekt został przebudowany na europejski styl i stał się rezydencją średniowiecznych władców. Nie zrujnowano jednak wszystkich pamiątek po sztuce mudejar. Stąd bogata ornamentyka i wrażenie lekkości rozległego kompleksu pałacowego. Dzieje się tak między innymi dzięki licznym patio i ogrodom.
Część budowli do tej pory pozostaje we władaniu rodziny królewskiej, która chociaż nie mieszka tu na stałe, cyklicznie przyjeżdża do Sewilli. Dzięki temu obiekt jest najstarszym, nieprzerwanie zamieszkałym pałacem królewskim w Europie. To właśnie tutaj odbywają się bale i wielkie uczty z okazji najbardziej doniosłych uroczystości.
Mam nadzieję, że ta krótka prezentacja najpopularniejszych rezydencji monarchii w Hiszpanii stanie się przyczynkiem do odwiedzenia tego kraju. Z pewnością warto!