Madryt Pałac Królewski

5 najpopularniejszych pałaców królewskich w Hiszpanii

Hiszpania to fascynujący kraj z bogatą tradycją. Nie mniej fascynująca jest jej historia, którą ożywiają liczne zabytki. Jednymi z najchętniej odwiedzanych, są pałace królewskie. Chcemy Was zaprosić na wycieczkę śladem tych najpopularniejszych obiektów.

Dzięki zwiedzaniu dawnych rezydencji, łatwiej wyobrazić sobie, w jakich warunkach mieszkali dawni monarchowie. Warto dodać, że wiele spośród wymienionych miejsc, jest nadal wykorzystywanych przez hiszpańską rodzinę królewską.

Pałac Królewski w Madrycie

Pałac Królewski w stolicy Hiszpanii, Madrycie, naprawdę nazywa się Palacio Real de Madrid. To jedna z najważniejszych i jednocześnie najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych tego miasta. Bryła obiektu pochodzi z XVIII wieku, a powstała na zlecenie króla Filipa V Burbona. Początkowo zaprojektowano ją w stylu barokowym, ale wraz ze śmiercią pierwotnego architekta zmieniono nieco plany i obecnie prezentuje się jako budynek rokokowy i klasycystyczny. Obiekt miał przepychem przypominać francuski Luwr. Podobnie zresztą wygląda układ pomieszczeń.

Madryt Pałac Królewski
Pałac Królewski w Madrycie, foto: pixabay.com

Jest to oficjalna siedziba obecnego władcy Hiszpanii, ale on sam w niej nie mieszka. Część z jego notabene 2800 pomieszczeń pełni funkcję reprezentacyjną. To tutaj często przyjmowani są zagraniczni goście. Część pałacu udostępniona jest do zwiedzania i śmiało można ją podziwiać, do czego zachęcam. Przy pałacu warto zobaczyć także pięknie utrzymane ogrody. Bilet kosztuje 10 euro (ulgowy 5).

Alkazar w Toledo

Alkazar w Toledo był pierwotną rezydencją hiszpańskich królów. Wzniesiony na wysokim wzgórzu, wyraźnie góruje nad miastem, spełniał więc również funkcję obronną. Od momentu, gdy Filip II przeniósł stolicę kraju do odległego o około 70 kilometrów Madrytu, Alkazar dosięgały liczne katastrofy. Został on kilkukrotnie spalony, ale najbardziej destrukcyjnym momentem w jego historii było oblężenie fortyfikacji podczas wojny domowej w 1936 roku. Odcisnęło to na nim zdecydowane piętno. Obecnie główną atrakcję Toledo doprowadzono do stanu z okresu świetności. Powrócono do chlubnej tradycji, kiedy o jego wygląd dbali najznamienitsi architekci.

Hiszpańskie Toledo
Alkazar dumnie góruje nad Toledo, foto:fotolia.com

Podziwianie krajobrazów miasta i okolic z jego murów jest absolutną koniecznością w trakcie odwiedzania miasta. Normalny bilet kosztuje 5 euro, ulgowy 2,5. Wiele osób może wejść na teren zabytku za darmo (na przykład studenci z obszaru UE, czy osoby po 65 roku życia). Latem Alkazar jest otwarty aż do godziny 21.

Pałac Królewski El Pardo

Pałac Królewski El Pardo to jedna z oficjalnych rezydencji hiszpańskiej rodziny królewskiej. Budynek został wzniesiony w XV wieku. Początkowo pełnił funkcję pałacyku myśliwskiego, do którego arystokracja zjeżdżała w okresie polowań. W czasach dyktatury generała Franco był oficjalną siedzibą przywódcy. Niegdyś otaczała go fosa, z czasem przybierał coraz bardziej reprezentacyjną formę. To ciekawy przykład eklektyzmu, ponieważ w jego bogatych wnętrzach zobaczyć można ozdoby i elementy wyposażenia, pochodzące z różnych okresów historycznych i reprezentujących odmienne style w historii sztuki.

El Pardo położony jest jedynie 15 kilometrów na północ od Madrytu. Część obiektu została przekształcona w muzeum, natomiast niektóre apartamenty udostępniane są koronowanym głowom (i nie tylko) w trakcie ich przyjazdu do Hiszpanii. Bilet normalny do muzeum to koszt 9 euro, ulgowy – 4. Przed odwiedzeniem El Pardo warto sprawdzić, czy akurat tego dnia nie będzie on zamknięty, z uwagi na przyjazd zagranicznej delegacji. Ze stolicy kraju bez problemu można tu dojechać samochodem i autobusem.

Pałac Królewski w Aranjuez

Palacio Real de Aranjuez to jedna z oficjalnych rezydencji hiszpańskiej rodziny królewskiej, położona w bliskiej odległości od Madrytu (około 45 kilometrów na południe). Budowa tego obiektu ruszyła w XVI wieku z polecenia króla Filipa II. Początkowo gmach tworzony był w stylu renesansowym. Ostateczna przebudowa nastąpiła w XVIII wieku. Szczególnie wart uwagi jest malowniczy park krajobrazowy, na terenie którego położone są liczne ogrody o bogatej roślinności.

Pałac Królewski w Aranjuez
Pałac Królewski w Aranjuez, foto;pixabay.com

Pałac w Aranjuez to popularne miejsce wycieczek. Splendoru dodało mu znalezienie się w roku 2001, wraz z ogrodami, na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pałac Królewski w Sewilli

Alkazar w Sewilli to powszechna nazwa dla Pałacu Królewskiego w tym mieście. Jest on z pewnością najstarszym obiektem spośród wszystkich na liście, ponieważ jego początki sięgają XI wieku, czasów, w których istniał na tych terenach kalifat. Wówczas to wybudowano rezydencję dla przedstawicieli kalifatu kordobańskiego. Po odejściu muzułmanów z terenu Hiszpanii, obiekt został przebudowany na europejski styl i stał się rezydencją średniowiecznych władców. Nie zrujnowano jednak wszystkich pamiątek po sztuce mudejar. Stąd bogata ornamentyka i wrażenie lekkości rozległego kompleksu pałacowego. Dzieje się tak między innymi dzięki licznym patio i ogrodom.

Sewilla
Wnętrza Alkazar w Sewilli, foto:pixabay.com

Część budowli do tej pory pozostaje we władaniu rodziny królewskiej, która chociaż nie mieszka tu na stałe, cyklicznie przyjeżdża do Sewilli. Dzięki temu obiekt jest najstarszym, nieprzerwanie zamieszkałym pałacem królewskim w Europie. To właśnie tutaj odbywają się bale i wielkie uczty z okazji najbardziej doniosłych uroczystości.

Mam nadzieję, że ta krótka prezentacja najpopularniejszych rezydencji monarchii w Hiszpanii stanie się przyczynkiem do odwiedzenia tego kraju. Z pewnością warto!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!