Delfy

Zapytaj Pytię w Delfach

Delfy są miastem położonym na drodze między Termopilami a Półwyspem Peloponez, u stóp Parnasu. Znane już w starożytności jako miejsce kultu Apollina a także siedziba tajemniczej wyroczni. Warto odwiedzić to miejsce pełne magii i niezwykłości.

Legendarne wróżby

Położenie Grecji kumuluje negatywne warunki atmosferyczne. Kraj ten w starożytności często nawiedzały trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów. Stąd wzięła się silna wiara w bogów olimpijskich, którzy tak bezpośrednio wpływać mieli na ludzkie losy. By nieco bliżej poznać boskie plany, budowano miejsca zwane wyroczniami. Najsłynniejszą z nich była świątynia w Delfach poświęcona bogu wróżbiarstwa – Apollinowi. Wzniesiono ją w miejscu ówcześnie trudno dostępnym, na wysokości 700 m. n.p.m.

starożytna świątynia w Delfach w Grecji
Świątynia w Delfach, foto: pixabay.com

Przepowiadaniem przyszłości na terenie świątyni zajmowały się Pytie. Jest to ogólne określenie kobiet – wróżek. Początkowo zasiadały one w prostym szałasie z wawrzynu, by w końcu wybudowano dla nich znany obecnie kamienny budynek. Pytie swoich proroctw dokonywały w czasie swoistego transu, ich przepowiednie były mgliste i wieloznaczne. Współcześnie udowodniono, że stan transu uzyskiwany był za pomocą gazów wydobywających się ze szczeliny w ziemi. Wieszczki siedziały nad nią na trójnogu i wdychały toksyczne opary, działające narkotycznie.

Po przepowiednie do Delf udawali się wszyscy. Od czołowych polityków, przez poetów, aż do przeciętnych obywateli, zamartwiających się o losy własnej rodziny. Z czasem pojawili się kapłani, którzy pilnowali porządku zgodnie z którym otrzymać można było proroctwo. Ich zadaniem było również wytłumaczenie znaczenia niejasnych słów Pytii. Wieszczki były zwykłymi kobietami wywodzącymi się z pobliskich wsi. Ważny był jedynie ich wiek, miały ponad 50 lat.

Rozkwit i upadek

Największe znaczenie świątynia delficka miała w VI w. p.n.e. Szczycić się mogła wówczas opieką możnych. Autorytet Delf był na tyle duży, że wiele greckich polis zdecydowało się na budowę swoich skarbców na terenie kompleksu. Powolny upadek znaczenia wyroczni nastąpił wraz z rozwojem świętych wojen w IV w. p.n.e. Za czasów rzymskich przepowiednie dotyczyły już tylko trywialnych, codziennych spraw. Wraz z postępem chrześcijaństwa, świątynia przestała funkcjonować. Od XIX wieku na terenie kompleksu świątynnego prowadzone są wykopaliska archeologiczne, w trakcie których ciągle odkrywane są nowe obiekty.

amfiteatr Delfy
Ruiny teatru w Delfach, foto: pixabay.com

Zabytki

Zwiedzając ruiny dawnych Delf poczuć się można jak dawny pielgrzym. Pokonuje się bowiem tą samą drogę, z tymże do góry wjeżdżając wygodnym autokarem. Drogą podróżnika wiodła przez agorę, mijał po drodze skarbce miast. W centrum znajduje się kopia Omfalosa, czyli głazu w kształcie jajka, który według legendy miał wyznaczać środek świata. Nieopodal położone są ruiny świątyni Apollina, w której wróżono. W skład kompleksu wchodzi również amfiteatr, zdolny do pomieszczenia 5000 widzów, z doskonałą akustyką oraz stadion na którym rozgrywano igrzyska pytyjskie ku czci boskiego patrona tego miejsca.

Do Świętego Kręgu w centralnej części przylega niewielkie muzeum (w rozbudowie) dość bogate w zasoby rzeźb, przez to bardzo interesujące. W zbiorach znajdują się zarówno rzeźby kamienne, jak i brązowe, pochodzące zarówno z epoki archaicznej (wizerunki statyczne, o zachwianych proporcjach), jak i klasycznej (pełne dynamizmu). Chyba najsłynniejsze wyobrażenie, które można tam zobaczyć, przedstawia Woźnicę.

Delfy położone są na stromym zboczu, przez co wspinaczka do najwyżej położonego stadionu stanowi pewien wysiłek, warto więc zaopatrzyć się w wygodne buty. We współczesnym mieście znajdziemy szeroką ofertę turystyczną, od luksusowych apartamentów po tańsze hotele i restauracje, nie zapominajmy jednak, że Delfy żyją z licznie odwiedzających je turystów.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!