zakynthos plaża wraku (1)

Zakynthos na własną rękę

W dobie wakacji all inclusive, z masowymi wycieczkami i zbiorowym żywieniem, coraz bardziej kusząca staje się opcja turystyki bez pośredników, z możliwością poznania lokalnego życia i bezpośredniego obcowania z naturą. Rozwiązanie takie jest idealne w przypadku, kiedy nie chcemy spędzać całego urlopu na jednej plaży czy w basenie oraz ograniczać się porami hotelowych posiłków, a interesuje nas zwiedzanie zakątków, do których nie dojeżdżają autokary z biur podróży. 

Zwiedzanie wyspy Zakynthos we własnym zakresie jest świetnym sposobem na ciekawe spędzenie urlopu, odwiedzenie kameralnych plaż i zasmakowanie w tutejszej kuchni.

Transport i noclegi

Urlop dobrze zaplanować wcześniej. Można dotrzeć tu z Polski tanimi liniami lotniczymi, które jednak nie obsługują połączeń bezpośrednich. Na miejscu najlepiej poruszać się wypożyczonym samochodem – wystarczy polskie prawo jazdy. Dobrze jest znaleźć sobie wcześniej wypożyczalnię, która posiada dobrą ofertę. Ceny za samochody tej samej kategorii czasem znacznie się od siebie różnią. Odmienne są również zakresy ubezpieczenia. Regulaminy wypożyczalni często mają wersję wyłącznie w języku angielskim. Bez problemu można to sprawdzić przed wyprawą. Popularnym środkiem transportu na wyspie jest skuter, ale znajduje on amatorów głównie wśród mieszkańców. Drogi na Zakynthos są dobre, wyraźnie oznakowane, choć oczywiście niezbędna będzie mapa, przydać się może także GPS. Istnieje tu komunikacja publiczna, jest jednak bardzo zawodna. Autobusy kursują pomiędzy największymi miejscowościami, ale nieregularnie, często nie trzymając się rozkładów jazdy. Warto też upewniać się, w którą stronę jedzie autokar, ponieważ kierowcy często nie zmieniają tabliczek z nazwami miejsc docelowych.

wyspa Zakynthos
Widok na Zakynthos, foto: fotolia.com

Wybór noclegu zależy od upodobań. Jest tu oczywiście spora ilość hoteli różnych klas. Dostępne są także domki do wynajęcia oraz apartamenty. Ich ceny nie są wysokie. Domek dla kilku osób można wynająć za kilkadziesiąt euro za noc.  Koszty jak wszędzie, zależą od standardu i lokalizacji. Wybór miejscowości nadmorskich jest spory.

Gdzie się zatrzymać?

Można zdecydować się na tutejsze kurorty, takie jak Laganas, najpopularniejszy ośrodek turystyczny na wyspie. Do wyboru jest mnóstwo hoteli i pensjonatów. W niemałej ilości klubów, pełnych głośnej muzyki oraz w restauracjach tętni nocne życie. W poszukiwaniu ciszy najlepiej udać się na obrzeża miasteczka. Jedną z największych atrakcji jest długa, piaszczysta plaża, zwykle zatłoczona w pobliżu hoteli. Warto jednak odwiedzić to miejsce, nawet jeśli zatrzymamy się w innej miejscowości, ponieważ występują tu naturalnie żółwie Caretta Caretta. Są gatunkiem zagrożonym występującym jedynie w Morzu Śródziemnym.

W okolicy Langas znajduje się spokojniejsza miejscowość, Kalamaki. Znajdziemy w niej tawerny i kawiarnie, jednak nie ma co liczyć na głośne dyskoteki. Tu również plaża jest piaszczysta, czystsza niż w tłocznym Laganas, zamykana jednak na noc, ponieważ stanowi lęgowe terytorium żółwi Caretta Caretta. Niedaleko plaży znajduje sięcharakterystyczna skała Skopos, z bunkrem z czasów II wojny światowej, dziś punktem widokowym.

Zakynthos słynie z pięknych plaż
Plaża Gerakas na Zakynthos, foto: pixabay.com

Zabawa i wypoczynek

Nieco na północ znajdują się również dwie miejscowości, o różnym natężeniu ruchu turystycznego: Planos i Tsilvi. W Planos znajdziemy więcej spokoju, Tsilvi zaś jest popularnym kurortem, w którym z pewnością nie zabraknie rozrywek. Spokój odnajdziemy z kolei w Kipseli, Porto Koukla a także w Alikanas. Ta ostania słynie z pięknej, długiej, piaszczystej plaży delikatnie schodzącej do morza, dzięki czemu woda na długim odcinku jest płytka.

Miejscowość nie jest zbyt zatłoczona, ale z roku na rok zyskuje na popularności. Zatrzymać można się także w stolicy wyspy, Zakynthos. To stare miasto portowe, w którym nie znajdziemy tu zbyt wielu zabytków. Stanowi ono jednak dobrą bazę wypadową, ponieważ kursują z niej autobusy do innych części wyspy, o co ciężko może być w mniejszych miejscowościach.

Co zobaczyć?

Na wyspie nie ma, w przeciwieństwie do innych regionów Grecji zbyt wielu zabytków, jednak wszystko rekompensuje wspaniała przyroda. Za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie uchodzi Zatoka Wraku. Biały piasek i woda w wielu odcieniach, prawie przezroczysta przy brzegu, przechodząca w błękit, lazur i granat, czysta, z widocznym dnem. Swą nazwę zatoka zawdzięcza osiemdziesięcioletniemu wrakowi statku, który według legendy należał do przemytników papierosów. Na plażę można się dostać tylko od strony można. Rejsy są organizowane z wielu miejscowości.

Na uwagę zasługuje także plaża Xigia. Wyróżnia się spośród pozostałych tym, że w tutejszych wodach występują podwodne źródła siarkowe, które czynią z niej naturalne SPA. Woda jest nieco bardziej mętna niż w innych rejonach wyspy, a wybrzeże pokryte drobnymi kamieniami, mimo to zdecydowanie warto wpisać to miejsce w plan wycieczki.

Błękitna Grota na Zakynthos
Na Zakynthos warto zobaczyć Błękitne Groty, foto: pixabay.com

Błękitne groty

Na północy obowiązkowym punktem do zobaczenia są Błękitne Groty, wydrążone w białych skałach łuki, przez które przepływa lazurowa woda. Można wykupić rejs i wpłynąć do części grot. Istnieje nawet opcja wyboru łódki z przeszklonym dnem.

W poszukiwaniu nieznanych gatunków fauny i flory warto udać się do Aksos Stone Park. To teren występowania ok. 170 tysięcy gatunków roślin, między którymi na wolności i w naturalnych warunkach żyją setki zwierząt.  Można je karmić karmą pochodzącą z parku. Dla zwiedzających jest dostępna 1/5 parku, reszta to tereny dzikie, wykorzystywane także do uprawy roślin dla tutejszych zwierząt.

Nie sposób opisać wszystkich tutejszych zakątków, zwłaszcza urokliwych plaż, często kryjących się w zatoczkach. Warto przynajmniej jednego dnia wybrać się na nieplanowaną wycieczkę i samodzielnie ich poszukać.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!