• państwo: Grecja
  • powierzchnia:  405 km²
  • liczba mieszkańców: ok. 40 tys.

Zakynthos

Grecka wyspa położona nad brzegiem Morza Jońskiego. Zakynthos jest jedną z najpopularniejszych, wypoczynkowych destynacji. Zachwyca przyjezdnych swoimi krystalicznie czystymi wodami oraz naturalnym pięknem krajobrazu. Bez wątpienia jest to obowiązkowy punkt podczas wakacji w Grecji.

Zakynthos ciekawe miejsca

Charakterystycznym punktem na Zakynthos jest Zatoka Wraku. Jest to piaszczysta plaża otoczona stromymi klifami, zatopionymi w morskich toniach. Swoją nazwę zawdzięcza osiemdziesięcioletniemu wrakowi statku, który według legend należał do przemytników papierosów.Całość tworzy wyjątkowy krajobraz, który na długo pozostaje w pamięci. Miłośnicy zwierząt bez wątpienia ucieszą się z wizyty w Zatoce Laganas,lęgowisku żółwi Caretta Caretta. Gady są jednym z symboli wyspy, którym niestety grozi wyginięcie. Turyści swym beztroskim podejhttps://podroze.travelizer.pl/grecja/najpopularniejsze-wyspy-greckieściem nie ułatwiają im życia a śmieci pozostawione na plażach są dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Jeśli już nacieszymy się leniwym wypoczynkiem na słońcu, warto zajrzeć do stolicy wyspy, miasta Zakynthos. W pierwszej kolejności warto zajrzeć do Bazyliki Agios Dionisos oraz Muzeum Bizantyjskiego który w swych zbiorach posiada wyjątkowe przykłady bałkańskiej sztuki sakralnej. Ciekawym miejscem jest również Kościół Agios Nikolaos tou Molou, gdzie znajdują się relikwie patrona wyspy św. Dionizosa.

Jaskinie na Zakynthos

Niebanalnym przeżyciem jest wycieczka do Błękitnych Grot (Blue Caves). W tym celu najlepiej jest wypożyczyć małą łódeczkę, która z łatwością zmieści się w ciasnych jaskiniach. Wewnątrz podziwiać można niezwykły, turkusowy kolor ścian, powstały w wyniku odbicia promieni słonecznych od wodnej tafli. Warto zabrać też z sobą sprzęt do nurkowania. Bez wątpienia jest to idealne miejsce do podwodnych wycieczek. Szacowany koszt rejsu waha się pomiędzy 15-20 Euro od osoby i trwa ok 3 godzin.