Kalymnos. Jedna z wysp greckiego archielagu Dodekanez,pomimo wielkiej popularności Grecji jako miejsca wakacyjnego wypoczynku, wciąż stosunkowo mało znana. Przez długi czas mieszkańcy wyspy żyli z produkcji gąbek i dopiero pod koniec XX wieku, kiedy kolonie gąbek dotknęła choroba, zaczęli rozwijać miejscową turystykę. Pomimo upływu lat Kalymnos wciąż uchodzi za miejsce spokojne, wolne od tłumów i hałasu.
Podróż z Polski na Kalymnos można odbyć na kilka sposobów. Do wyboru jest lot do Aten i stamtąd lot lub prom na wyspę, lot na Rodos lub Lesbos i przeprawa promowa na Kalymnos. Na miejscu można poruszać się lokalnymi autobusami, taksówkami, najwygodniej jednak wynająć samochód. Miejsca noclegowe, podobnie jak w innych rejonach Grecji, możemy znaleźć głównie w hotelach i apartamentach. Te drugie są tu popularniejsze i bardziej opłacalne. Zdarzają się oferty noclegu nawet za 10 euro od osoby. Ceny jedzenia bywają wysokie , zwłaszcza mięsa i serów, jednak za danie w lokalnej tawernie nie zapłacimy stosunkowo dużo.
Śladem historii
Wyspa wita turystów surowym, skalistym krajobrazem, zwłaszcza na zachodzie, gdzie widok ogranicza się do zielonych dolin. Zwiedzanie najlepiej zacząć od Pothii, stolicy i największego miasta oraz portu. Można tu poczuć niezwykły klimat Kalymnos, którego rytm życia od wieków wyznaczało morze. Szczególnie ciekawym miejscem jest Muzeum Poławiaczy Gąbek, gdzie można zobaczyć jak wygląda ten niecodzienny, niespotykany w Polsce zawód. Równie ciekawe, choć mniej oryginalne, jest tutejsze Muzeum Archeologiczne. Wystawy poświęcone są czasom prehistorycznym; świątyni Apollina, najważniejszemu ośrodkowi religijnemu na wyspie w czasach antycznych; wykopaliskom w Damos oraz znaleziskom z tutejszych cmentarzy (głównie biżuterii, przedmiotów szklanych). Imponująca jest kolekcja brązowych odlewów, zawierająca wielki posąg Damy z Kalymnos. W sekcji wczesnochrześcijańskiej, dzięki licznym, oryginalnym elementom odtworzono wygląd bazyliki z czasów bizantyjskich. By poznać nieco bliższą historię wyspy warto zajrzeć do Muzeum Etnograficznego. W pobliżu stolicy mieści się Chora, miasto pełniące niegdyś funkcję stołeczną. Pozostałością po dawnych czasach są tu nie tylko takie zabytki jak zamki, klasztory, świątynie, łącznie z niezwykłym kościołem Chrystusa powstałym w ruinach świątyni Apolla, ale także żywe do dzisiaj tradycje. Szukając zabawy, letniego życia nocnego i wakacyjnych rozrywek najlepiej zatrzymać się w Masouri, najpopularniejszej miejscowości turystycznej pełnej barów, klubów i hoteli.
Lenistwo na plaży
Oczywiście, jako południowa wyspa Kalymnos oferuje turystom nie tylko zwiedzanie, ale także piękne, głównie żwirowe plaże. Najpopularniejsze znajdują się w okolicach Masouri, łącznie z piaszczystą, szeroką plażą o tej samej nazwie. Spokojne morze, widok na wyspę Telendos i doskonałe zaopatrzenie okolicy w bary, restauracje i liczne atrakcje sprawia, że jest to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek. Podobnie jak znajdująca się kilka kilometrów dalej Vlivhadia, miejscowość posiadająca dwie plaże: żwirową i piaszczystą, obydwie nad dość płytką wodą. Mieści się tu także centrum nurkowania, z zajęciami dla wszystkich grup wiekowych . Nieopodal jest położona Therma Beach, słynąca z naturalnie ciepłych źródeł. Na całej wyspie panują dobre warunki do nurkowania i uprawiania sportów wodnych, jednak chcąc jak najlepiej wykorzystać potencjał Kalymnos warto udać się na północ, na plażę Emporiou. Tutejsze wiatry sprzyjają uprawianiu windsurfingu i narciarstwa wodnego. Również na północy wyspy, w niewielkiej zatoczce jest położona plaża Arginonta, która zachwyca przejrzystą, turkusową wodą.
Wspinaczkowy raj
Plaże i zabytki to atrakcje większości greckich wysp. Co jednak wyróżnia Kalymnos spośród nich? Zdecydowanie możliwość uprawiania wspinaczki. Niektórzy uważają wyspę za prawdziwy raj dla miłośników skałek – około 2000 różnych tras, dla wszystkich poziomów zaawansowania, od 10-metrowych dla początkujących, do 200-metrowych dla prawdziwych hobbystów. Skały głównie wapienne, pozbawione roślinności i zbyt wielu ostrych punktów.