sporty wodne na Paros

Paros dla miłośników sportu

Paros to jedna z wysp archipelagu Cykladów położonych na Morzu Egejskim. Jej obfite zarówno dzienne, jak i nocne atrakcje nie pozostawiają czasu na nudę. Wiele się na Paros dzieje również, jeżeli chodzi o aktywny wypoczynek, w tym uprawianie sportu. I chociażby z tego powodu warto odwiedzić tę wyspę.

Wyspa Paros to zagłębie marmuru, który swoją urodą ustępuje jedynie temu z Carrary. Dlatego z oddali przypomina nieco białą kostkę cukru. W tym przepięknym krajobrazie turyści zakochali się na tyle, że każdego roku region zajmuje wysokie miejsce w którymś z licznych rankingów najbardziej urokliwych wysp świata. To miejsce, gdzie wąskie uliczki, kolorowe kwiaty uprawiane przez przykładne greckie gospodynie, jak gdyby na przekór śródziemnomorskiemu słońcu oraz małe kapliczki porozrzucane jako kolorowe kamyczki w tej oazie bieli, tworzą razem doskonałą jedność. Jest tu wiele do zobaczenia, chociażby pamiątek po kulturze cykladzkiej, a także po Bizancjum. Wyspa jest także prężnym ośrodkiem sportów wszelakich.

Sporty wodne

Paros to miejsce, gdzie miłośnicy sportów wodnych mogą się szkolić przez cały rok. Pozwala na to dobrze przygotowane wybrzeże. Dookoła wyspy przez długi czas panuje przyjazna płycizna. Dno jest również piaszczyste, co uprzyjemnia korzystanie z wodnych atrakcji. Doskonale odnajdą się tutaj zarówno początkujący, jak i nieco bardziej zaawansowani wind- i kitesurferzy. Znalezienie szkółki surfingowej nie sprawia tam żadnego problemu. Na Paros jest ich bowiem wiele. Prowadzą one przy okazji wypożyczalnię potrzebnego sprzętu.

Wszystkie te atuty sprawiają, że w tej wyspiarskiej części Grecji systematycznie organizuje się zawody kiteboardingowe. Amatorów wszelkich aktywności szczególnie kusi piaszczysta plaża Pounda, położona na zachodnim brzegu wyspy.

Sporty wodne na Paros w Grecji
Na Paros jest wiele możliwości uprawiania sportów wodnych, zdjęcie ilustracyjne, foto: pixabay.com

Skuter wodny

Sporty wodne można jednak uprawiać na każdej z popularnych plaż Paros, takich jak Santa Maria, Parasporos, Kolymbithres, czy Złota Plaża. Czekają tam na nas rozrywki różnego typu, dostosowane do wieku i umiejętności, na przykład jazda na dmuchanym wodnym bananie albo skuterze.

Paros to także miejsce idealnie dostosowane do uprawiania żeglarstwa. Można samodzielnie wyczarterować łódkę albo zdecydować się na jedną z ofert turystycznych i wyruszyć w rejs pod okiem bardziej doświadczonej załogi. Ich trasy są bardzo zróżnicowane. Można w ich trakcie zobaczyć również inne wyspy należące do archipelagu Cykladów lub oddać się innej pasjonującej przygodzie, jaką z pewnością jest nurkowanie. Jeżeli preferujemy zwiedzanie podwodnego świata, na Paros odnajdziemy specjalistyczną bazę, która z pewnością bardzo nam to ułatwi. Oprócz typowego nurkowania z akwalungiem, można spróbować swoich sił w tzw. snurkowaniu, czyli nurkowaniu jedynie z rurką. To opcja dla nieco mniej doświadczonych odkrywców przyrody pod powierzchnią wody. Popularne na Paros jest również pływanie Canoe. Ten rodzaj rywalizacji z pewnością wyzwoli emocje nawet u największego malkontenta.

Sporty na lądzie

Na Paros można wypróbować sporty innego typu. To odpowiednie miejsce do uprawiania kolarstwa górskiego. Krajobrazy niezwykle intrygują. Chociaż nie ma tu zbyt wiele naturalnej zieleni, to widok morza mieniącego się tysiącem barw jest wart wszelkich wysiłków podczas jazdy na rowerze. Jeżeli ktoś jednak niezbyt pewnie czuje się na dwóch kołach, może zdecydować się na turystykę pieszą.

Lefkes do Prodromos jest jedną z najbardziej malowniczych i najstarszych tras.

Interesujących miejsc wartych odwiedzenia z pewnością nie zabraknie. Chyba najbardziej malowniczą trasą, jest przejście z miejscowości Lefkes do Prodromos po chodniku liczącym sobie 1000 lat, pamiętającym zatem czasy, gdy miejsce to znajdowało się pod wpływem Bizancjum. Ukoronowaniem takiego wysiłku niech będzie kolacja zjedzona w którejś z licznych tawern, oferujących specjały lokalnej kuchni.

Ta grecka wyspa jest również ośrodkiem tenisowym i siatkarskim. Bez problemu można znaleźć odpowiednie kluby w pobliżu hotelu (na przykład Parikia Tennis Club). A mecz siatkówki rozgrywany na ciepłym, śródziemnomorskim piasku, z widokiem na idealnie błękitne niebo to już po prostu bajka.

Jazda konna na Paros
Na Paros warto pojeździć konno, zdjęcie ilustracyjne, foto: pixabay.com

Jazda konna na Paros

Miłośnicy zwierząt również powinni być zadowoleni, ponieważ na Paros jest możliwa jazda konna, dzięki ośrodkowi znajdującemu się we wsi Naoussa. Wakacje w siodle to równie dobry pomysł, który odwdzięczy się nie tylko niezapomnianymi wspomnieniami, ale także poprawą kondycji fizycznej i zmniejszeniem wagi ciała.

Na Paros życie toczy się swoim nieśpiesznym, wakacyjnym rytmem. Mieszkańcy poza czerpaniem zysków z turystyki, zajmują się także rybołówstwem oraz uprawą gajów oliwnych, winnej latorośli i drzewek cytrusowych. Właśnie tych darów natury należy spróbować przy okazji odwiedzania Paros. Pomimo wszelkich sportowych aktywności, których można spróbować na tej wyspie, nie zatraciła ona swojego dawnego charakteru. Odwiedza ją oczywiście co roku tysiące turystów z całego świata, a jej miejscowości mają już status kurortów, ale nadal jest to kawałek greckiego lądu, wyrzucony daleko od brzegu kontynentu, na którym można poczuć prawdziwą więź z naturą i na własnej skórze poczuć jej kaprysy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!