plaże Kos w Grecji

Najzdrowsza wyspa świata – Kos

„Jak się rozchorować, to tylko na Kos” – chciałoby się powiedzieć. Powody są w zasadzie dwa: słoneczny, ale i chłodzący delikatną bryzą klimat, który pomaga przezwyciężyć wiele infekcji oraz patronat antycznego boga medycyny Asklepiosa. To tu miał również urodzić się Hipokrates, ojciec medycyny, dlatego o odpowiednią opiekę możemy być spokojni.

Piaszczyste plaże, spokojne wioski, wody termalne, zdrowa, świeża żywność- to wszystko sprawia, że Kos staje się doskonałym miejscem na podreperowanie zdrowia, relaks i wypoczynek.

Zachody i wschody słońca

Niewiele jest na świecie miejsc tak wprost stworzonych do oglądania słonecznych inklinacji. 70 % wyspy zajmują plaże, idealnie przystosowane do spędzania na nich dużej ilości czasu. Najbardziej rozwiniętą infrastrukturę plażową ma Kamari. Jest to typowy kurort, licznie odwiedzany przez turystów złaknionych nocnego życia. Drugim tego typem miejscem, jest zlokalizowane niedaleko stolicy Tingaki. Poszukujący spokoju dawnych rybackich wiosek powinni udać się do Limionas i Mastichari. Można zaczerpnąć tutaj nieco oddechu i zdystansować się od tłumów. Bardzo ładne, piaszczyste plaże, położone są wzdłuż zatoki Kefalos. Same ich nazwy: Paradise, Camel czy Sunny są jednak wabikiem na turystów, także zapomnieć można na nich o samotności.

Wypoczynek na Kos w Grecji
Kos to dobre miejsce na wypoczynek, foto: pixabay.com

Niewielka linia brzegowa wyspy wpływa korzystnie na jej zagospodarowanie. Odnajdziemy tutaj hotele o różnym standardzie, dostosowane do potrzeb osób o zróżnicowanej zasobności portfela. Nie ma problemu z wypożyczeniem samochodu na miejscu i zwiedzaniem na własną rękę, jeżeli nie chcemy korzystać z autokarowych wycieczek organizowanych przez biura podróży. Na objazd po wyspie wybrać się można także z miejscowymi przewodnikami w kameralnym gronie. Takie wycieczki są organizowane również przez Polaków zamieszkujących Kos. Wypożyczyć można również rower, czy skuter, które to są wystarczającym środkiem transportu, biorąc pod uwagę wielkość tego skrawka lądu.

Asklepiejon

W pobliżu stolicy wyspy położony jest trzyczęściowy kompleks świątynny, umiejscowiony na schodkowych tarasach w środku piniowego lasu. W starożytności oddawano tu cześć bogowi medycyny Asklepiosowi. Było to również połączenie akademii medycznej, gdzie dbano o edukacje adeptów tej dyscypliny, ze szpitalem, gdzie w praktyce sprawowano opiekę nad chorymi. Wszystko zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez Hipokratesa. Najwyższą część zajmowała imponująca świątynia, skąd wspaniale widać tureckie wybrzeże.

Zielona wyspa

Kos jest licznie porośnięta przez lasy. Na tle ich zieleni wspaniale prezentują się domki o białych fasadach. Centrum wyspy zajmują zbocza Dikeos. U jego podnóży położona jest popularna wieś Zia. Skorzystać tu można także ze źródeł termalnych o zdrowotnych właściwościach. Gorąca woda wypływa wprost do morza, co potęguje przyjemność płynącą z podziwiania piękna krajobrazów podczas kąpieli. Z takiej atrakcji skorzystać można w Therma Loutra.

Windsufring na Kos w Grecji
Na Kos można aktywnie wypoczywać, foto: pixabay.com

Sporty wodne

Wielbicielom windsurfingu z pewnością znany jest wiatr meltemi i jego cudowne właściwości. Jest on delikatnie chłodzący, północno-zachodni. Daje wytchnienie także zapalonym plażowiczom, chociaż warto pamiętać, że mimo tego słońce na wyspie nadal jest bardzo silne i łatwo o oparzenia.

Południowe słońce bardzo korzystnie oddziałuje na rośliny. Bogate plony dają tutaj arbuzy i pomidory. Warto rozsmakować się w tych darach natury. Koronnym daniem na wyspie są pulpety z mięsem keftedes. Bliskość Turcji sprawia, że również na Kos popularne są tradycyjne dania z tej kuchni, takie jak wyjątkowo słodkie słodycze i baklawa, składająca się z cienkiego ciasta filo przełożonego masą z pistacji i innych orzechów z miodem.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!