grecka plaża

Najpopularniejsze wyspy greckie

W Grecji można znaleźć wszystko to, co gwarantuje udane i niezapomniane wakacje. Śródziemnomorski klimat, przepiękne, starożytne zabytki i wyborna kuchnia, która zachwyca lekkością i jednocześnie pieści nasze podniebienia oraz cudowne plaże, gdzie słońce odbija się w krystalicznie czystej wodzie.

Tak w kilku słowach można scharakteryzować Grecję, którą każdego roku odwiedzają tysiące turystów. Najczęściej wybierają oni jedną z ponad 2 tysiąca wysp, które są otoczone dwoma morzami: Jońskim i Egejskim.

Kreta dla aktywnych i zwolenników wakacyjnego lenistwa

Wyspa ta jest najczęstszym celem podróży Polaków. To właśnie na nią organizują wycieczki liczne biura podróży. Wybrzeże jest przepełnione 5- gwiazdkowymi hotelami, które mają do zaoferowania swoim gościom wszystko, czego potrzebują. Nie spotkamy tutaj już tak dużej ilości dzikich plaż, jak przed laty. Większość to plaże publiczne lub prywatne należące do hoteli. Jest to doskonałe miejsce, aby całkowicie poddać się wakacyjnemu odpoczynkowi i nabrać energii do dalszego działania. Słońce, które towarzyszy już od wczesnych godzin porannych zachęca do wyjścia z pokoju hotelowego i skąpania się w promieniach słonecznych.

Kreta
Wybrzeże Krety, foto: fotolia.com

Na Krecie stykają się klimaty śródziemnomorski, kontynentalny i afrykański, dlatego pogoda tak rozpieszcza tutejszych mieszkańców i turystów. Wyspa skrywa wiele tajemnic i nawet któraś z kolei podróż w to miejsce potrafi zaskoczyć swoim pięknem. Jedni wybierają szlaki prastarej cywilizacji minojskiej, inni decydują się na spędzenie wolnego czasu wśród kamiennych uliczek przy weneckich portach Chanii i Rethymononu, a jeszcze inni dają się ponieść górskiej przygodzie po szczytach Lefka Ori. Oczywiście piękne plaże nie mają sobie równych, jednak warto jest poświęcić kilka dni na zwiedzanie tej magicznej wyspy. W ten sposób zobaczymy, jakie tajemnice skrywa wciąż nieodkryta Kreta.

Zakynthos

Obok Krety najchętniej odwiedzaną grecką wyspą jest Zakynthos. Pomimo zaledwie 40 km długości i 20 km szerokości wyspa ta ma turystom bardzo wiele do zaoferowania. To magiczne miejsce sprawi, że Twoje postrzeganie Grecji diametralnie się zmieni. To tutaj staniesz oko w oko z prawdziwą przyrodą i będziesz mógł czerpać energię z tego, co stworzyła Matka Natura. Na wyspie z pewnością nie będziesz miał czasu na nudę. Południowe i zachodnie wybrzeże to raj dla miłośników słońca, plażowania i kąpieli w krystalicznie czystym morzu.

Jeżeli preferujesz bardziej aktywny sposób wypoczynku, warto jest udać się na zachodnie wybrzeże. Laganas to miejsce, w którym spędzisz czas na zabawie i wieczornym szaleństwie. Smak wakacji na Zakynthos smakuje najlepiej, kiedy połączymy wszystkie formy spędzania czasu wolnego. Oprócz plażowania, dobrze jest wybrać chociaż jedną z wycieczek w fantastyczny zakątek wyspy.

Zakynthos
Widok z lotu ptaka na grecki Zakynthos, foto: pixabay.com

Błękitne groty Skinari to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Można się tu rozkoszować niezapomnianym krajobrazem widzianym z punktu widokowego przy tawernie. Długo nie będziecie mogli oderwać wzroku od błękitu morza, w którym zatapiają się białe skały. Kąpiel w takim miejscu jest jak spełnienie najskrytszych marzeń. Do błękitnych grot popłyniemy łodzią, a podczas wycieczki będziemy mogli podziwiać fantastyczne kolory skał.

Wizytówką wyspy jest bez wątpienia Zatoka Wraku. Stając nad urwiskiem i spoglądając w dół w kierunku plaży, zgodzimy się ze stwierdzeniem, że jest to jedno z najwspanialszych miejsc na ziemi. Nie możemy również zapomnieć o spotkaniu z żółwiem Caretta Caretta, który w wodach wokół wyspy stworzył swoje miejsce lęgowe. Widok tego przepięknego gada na własne oczy pozostaje w pamięci na długie lata.

Santorini- wyspa jak wulkan gorąca

Wyspa ma wulkaniczną przeszłość, o czym przypominają liczne skały, gorące błota i siarkowe opary. To właśnie na Santorini możemy skosztować fantastycznego smaku pomidorów i winogron, które są uprawiane na żyznych, wulkanicznych ziemiach. To także raj dla windsurferów i żeglarzy, ponieważ silne wiatry sprzyjają uprawianiu tych sportów. Charakterystyczne dla tej wyspy są liczne plaże z czarnym wulkanicznym piaskiem. Można dotknąć własnym stopami przeszłości i natury, która stworzyła tak cudowne miejsce. Dobrze jest tak zagospodarować czas, aby jeden dzień poświęcić na wizytę w mieście Akrotiri. Zostało ono odkopane spod warstw wulkanicznych.

Grecka wyspa Santorini położona na Morzu Egejskim
Widok na grecką wyspę Santorini, foto: fotolia.com

Greckie wyspy to nie tylko Kreta, Zakynthos i Santorini. Coraz częściej za cel wycieczki turyści wybierają mniejsze, bardziej kameralne wysepki, gdzie mogą odpocząć od zgiełku i hałasu. To właśnie na nich dominuje przyroda, dzikie plaże i świeżość warzyw i owoców, które są uprawiane na greckich wyspach. Elafonisos, Karpathos, Naxos czy Lefkada– odkryj to, co nie zostało jeszcze odkryte.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!