Mitropolis w Mistrze

Mistra- skarb Peloponezu

Jednym ze skarbów Półwyspu Peloponeskiego jest kamienne miasto Mistra. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce i co takiego ma do zaoferowania, że niemal wszystkie bardziej liczące się biura podróży, posiadają w swoim katalogu wycieczkę fakultatywną w ten właśnie rejon?

Szczypta historii

Mistra powstała w 1205 roku z inicjatywy Franków, a prawie 40 lat później została pomyślana jako twierdza nie do zdobycia. Przez długi czas znajdowała się pod rządami Franków. Jednak w 1262 roku zostali oni wyparci przez Bizantyjczyków, którzy jednocześnie przejęli rządy w mieście. Przez lata pełniła ona funkcję ostatniej prowincji bizantyjskiej na obszarze Grecji. W czasach gdy Konstantynopol przeżywał kryzys, przejęła rolę stolicy. Bizantyjczycy pozostawili po sobie w mieście wiele „pamiątek”, które po dziś dzień stanowią największą wartość Mistry. Należą do nich między innymi cudowne freski zdobiące wnętrza licznych, wystawnych i pełnych przepychu kościołów.

Mistra
Pozostałości po średniowiecznych zabudowaniach, foto: pixabay.com
Od połowy XV wieku do końca XVII miasto znajdowało się pod panowaniem Turków, aby następnie na krótko znaleźć się pod panowaniem Wenecjan. Wtedy też rozkwitło, osiągając czterdziestotysięczną liczbę mieszkańców. Gdy ponownie dostało się w ręce Turków (1715r.), zaczęło popadać w ruinę. Najwięcej spustoszenia dokonało powstanie greckie, a dzieło zniszczenia zwieńczyły liczne pożary. Wreszcie z początkiem XX wieku, nastąpił przełom i miasto zostało odbudowane. Ostatnich mieszkańców wysiedlono stamtąd w latach 50-tych.

Czym kusi Mistra?

Mistrę warto odwiedzić chociażby przez wzgląd na to, że jej wartość doceniło UNESCO – wpisując ją w 1989 roku na Listę Światowego Dziedzictwa. Na jej obszarze znajdziemy wiele interesujących zabytków.

Należą do nich dwa klasztory. Pierwszy z nich, Klasztor Pandánassa to jedyny zamieszkały obiekt w całej Mistrze. Dla zwiedzających udostępniony jest fantastyczny kościół przyklasztorny, który zdobią przepiękne freski z różnych okresów oraz malowidła z XV wieku. Na uwagę zasługuje cykl najważniejszych scen z życia Chrystusa. Kościół wyróżnia także doskonałe zachowanie proporcji między elementami gotyckiej i bizantyjskiej sztuki sakralnej. Drugim z klasztorów, jest Klasztor Perivléptos – budowla z 1310 roku, częściowo wykuta w skale. To właśnie tutaj znajduje się najlepiej zachowany cykl fresków i malowideł z XIV wieku. W oczy rzuca się wielkość bohaterów. W ten sposób twórca zaznaczał ważność danej osoby. Wejście zdobią z kolei postacie Niewiernego Tomasza oraz scena pt. Zesłanie Ducha Świętego.

Mitropolis, najstarsza świątynia w Mistrze, foto: pixabay.com

Mitropolis

Jednym z ciekawych zabytków jest także Mitropolis czyli najstarsza katedra (świątynia) na obszarze całego miasta, wzniesiona na przestrzeni 1270-1292 roku. Odwiedzając Mitropolis warto zwrócić uwagę na marmurową posadzkę, na której widnieje dwugłowy orzeł – symbol bizantyjski oraz na niezwykłe freski zdobiące północno-wschodnią nawę i przedstawiające sceny męczeństwa oraz złożenia do grobu patrona kościoła św. Dymitra.

Inną wartą odwiedzenia świątynią jest pochodzący z 1350 roku kościół Agía Sofía. W jego wnętrzu znajdziemy fragment posadzki wykonanej z wielobarwnego marmuru, a także piękne freski przedstawiające Chrystusa Pantokratora oraz Narodziny Matki Boskiej. Można też zajrzeć do dobrze zachowanych cel mnichów.

Odwiedzając Mistrę warto też odwiedzić przełęcz Langada – to wyludniona, niemal całkowicie dzika ponad 60-kilometrowa droga przez Góry Tajgetos. Wędrując dobrze mieć na uwadze fakt, że to właśnie tędy przechadzał się – według legend – Telmachos. Spore wrażenie może zrobić na nas także jaskinia Diros czyli dwudziestokilometrowy zespół jaskiń. Wnętrze jaskini jest starannie oświetlone. Dla zwiedzających udostępniona została 1850-metrowa trasa z czego znakomitą część pokonuje się łodziami wraz z przewodnikami.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!