Greckie meteory

Meteory – pukając do nieba bram

Być w Grecji i nie odwiedzić Meteorów, to jak wybrać się do centrum Paryża i za wszelką cenę unikać widoku wieży Eiffla. Dlaczego warto skierować swe kroki do prawosławnych klasztorów, których dachy zdają się sięgać nieba? Czy to miejsce jest naprawdę tak zachwycające, jak o nim mówią?

Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy chyba każdemu, kto widzi klasztory (monastyry) kurczowo przyklejone do szczytów gór, brzmi następująco: jak oni to zrobili? Jak to możliwe, by w pierwszej połowie XIV wieku, a więc w czasach, w których niemal wszystko wykonywano ręcznie – powstały budynki w tak niedostępnym miejscu?

Klasztory na wyspie Kreta
Zachwycające klasztory na Krecie, foto: fotolia.com

Garść historii

Wszystko zaczęło się 25… milionów lat temu. Wtedy to równina Tesalii zanurzona była w głębinach morza. Jego wody zasilała rzeka, u której ujścia znajdowały się skały zbudowane z piaskowców i zlepieńców. To właśnie działaniu wody, niezwykle uporczywemu i niesłychanie długotrwałemu, Meteory zawdzięczają swój dzisiejszy, niewątpliwie ekstrawagancki i pociągający wygląd.

Mijały lata… Według legendy, święty Atanazy, założyciel największego z monastyrów (Megalo Meteoro), dostał się na szczyt góry, korzystając z pomocy orła. Zważywszy na wysokość skał, które sięgają 540 metrów n.p.m., wydaje się to całkiem prawdopodobne. Tak naprawdę jednak korzystano z pomocy systemu lin i kołowrotów. W czasach rozkwitu tego miejsca (XVI w.) w Meteorach funkcjonowały aż 24 klasztory, z których każdy „zacumowany” był na innej skale.

Gdzie dokładnie znajdują się Meteory?

Jeśli chcecie zobaczyć z bliska tę grecką perłę, wybierzcie się w okolice miasta Kalampaka leżącego w środkowej części kraju, w północno-zachodniej części równiny tesalskiej.

Pomimo włączenia Meteorów do listy miejsc, które każdy turysta musi zobaczyć przed śmiercią, pobyt w tym niepowtarzalnym w skali świata miejscu nadal dostarcza wielu wrażeń o charakterze duchowym. Nie bez przyczyny mnisi, którzy nadal zamieszkują tamtejsze monastyry, uważają, że właśnie tutaj można poczuć prawdziwą obecność Boga…

Greckie meteory
Wypoczynek w meteorach na Krecie, foto: fotolia.com

Dlaczego warto?

Meteory to miejsce mistyczne. Każdemu, kto tam przybywa, oferuje nieziemskie przeżycia, zarówno duchowe, jak i czysto estetyczne. Panoramy rozpościerające się ze szczytów zapierają dech i na długo zapadają w pamięci. Meteory gwarantują, że doświadczymy fantastycznego uczucia oderwania się od codziennego zgiełku. Poczujemy się niemal zawieszeni między niebem a ziemią. Niezwykła perspektywa, prawda?

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!