Epidauros-Grecja

Kulturalne lato w Grecji. 3 festiwale, w których warto wziąć udział

Czym byłby letni wypoczynek bez możliwości skorzystania z ofert lokalnych festiwali? Grecja pod tym względem ma się czym pochwalić. Imprez jest bardzo wiele i są niezwykle interesujące. Wybrałam trzy, w moim przekonaniu, najciekawsze.

Festiwal Helleński

Mianem Festiwalu Helleńskiego określa się w zasadzie dwa duże wydarzenia: Festiwal Ateński i Festiwal w Epidauros, które mają jednego organizatora. W Atenach Festiwal trwa od połowy czerwca do połowy września, natomiast w Epidauros przez okres lipca i sierpnia. W jego ramach można uczestniczyć w licznych przedstawieniach i koncertach, które nie skupiają się jedynie na klasycznym rozumieniu teatru. Doniosłości wydarzeniu dodają miejsca, gdzie odbywają się spektakle. Są to najsłynniejsze monumenty starożytności, takie jak Odeon Herodosa Attykusa na zboczach Akropolu w Atenach, pięknie położony na Wzgórzu Likavitosa teatr, a także znane turystom i chętnie odwiedzane teatry w starożytnym Epidauros. We wszystkich tych miejscach można docenić kunszt dawnych architektów, ponieważ zarówno akustyka, jak i widoczność są świetne. Nie tylko zresztą starożytne obiekty służą za tło dla aktorskich i muzycznych zmagań. W Atenach na cele festiwalu przeznaczono część zabudowań dawnej fabryki. Tak niecodzienne miejsce z pewnością dodaje jeszcze atrakcyjności wydarzeniu.

Festiwal w Epidauros
W Epidauros odbywa się letni festiwal, foto: pixabay.com

Warto wspomnieć, że Festiwal Helleński ma bardzo długą historię, jego początki sięgają roku 1955. Od tego czasu gościł on najwybitniejszych artystów, między innymi Marię Callas. Czego można się zatem po nim spodziewać? Corocznie program jest bogaty. Nie zabraknie, rzecz jasna, klasycznych dzieł, czy to teatralnych, czy operowych. Oprócz tego będzie można podziwiać przedstawienia taneczne, od baletu po modern. Bogata odsłona muzyki to także koncerty jazzowe. Jednym słowem – warto zapoznać się z programem Festiwalu, ponieważ każdy znajdzie w nim coś dla siebie i będzie mógł z satysfakcją uczestniczyć w jego obchodach.

Festiwal Greckich Turystycznych Miejsc Docelowych, Tradycji i Tradycyjnych Produktów

Festiwal Greckich Turystycznych Miejsc Docelowych, Tradycji i Tradycyjnych Produktów to prawdziwa gratka dla miłośników Grecji, ale także dla osób, które dopiero zaczynają ją poznawać. Dotychczas odbywał się on na początku czerwca w Atenach. Zamierzeniem organizatorów tego wydarzenia było przede wszystkim zapoznanie samych Greków z bogactwem ich ziemi, a także promocja turystyki.

Samemu festiwalowi towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne, w organizacji których aktywny udział biorą lokalne stowarzyszenia krzewiące tradycję.

Nie zabraknie wystaw sztuki ludowej i punktów gastronomicznych na których posmakować można mniej znanych rarytasów. Wystawiają się także lokalne biura podróży, firmy organizujące rejsy, linie lotnicze oraz wszelkiego typu obiekty hotelowe i kempingi.

Udział w tym festiwalu to doskonała okazja, by poznać nieco mniej znane miejsca Grecji kontynentalnej oraz oczywiście dowiedzieć się nieco więcej na temat greckich wysp. Dobrze się tam będą czuli miłośnicy folkloru, którzy podczas wakacyjnych wojaży szukają autentyczności, nie goniąc jedynie za turystycznymi atrakcjami.

Festiwal Palenia Statków

Hydra nie jest jeszcze szczególnie popularną grecką wyspą. Należy ona do archipelagu Wysp Sarońskich. Ciekawostkę stanowi fakt, że na wyspie nie ma ruchu samochodowego (poza karetkami pogotowia i nielicznymi pojazdami służb komunalnych), a cały transport odbywa się za pomocą rowerów i jucznych zwierząt, przede wszystkim osiołków. Już samo to zachęca do przybycia na wyspę. Jeżeli dodam, że na Hydrze odbywa się każdego roku bardzo intrygujący festiwal, miejsce to zyska jeszcze więcej atrakcyjności.

Hydra
Na Hydrę warto przyjechać w czasie Festiwalu Miaouli, foto: fotolia

Festiwal Miaouli upamiętnia wyzwolenie wyspy spod osmańskiej okupacji, a dokładnie oddaje cześć bohaterowi powstania przeciwko Turkom. Cały program imprez temu towarzyszących jest bardzo rozbudowany i zajmuje okres około dwóch tygodni. Kulminacyjnym momentem jest sobotnie wydarzenie zwane Festiwalem Palenia Statków. Wówczas kilkadziesiąt łódeczek i stateczków wypływa na bliską odległość z portu, po czym kilka z nich jest podpalanych. Widzowie obserwują te wydarzenia ze specjalnego amfiteatru, umiejscowionego na zboczach góry. Towarzyszy temu rozbudowany, godzinny pokaz sztucznych ogni, które wspaniale rozświetlają nocne niebo. To wspaniały spektakl dla oczu! Sam Festiwal polecam miłośnikom historii, ponieważ w trakcie jego trwania jest do niej mnóstwo odniesień.

Festiwal na Hydrze to bardzo radosne i kolorowe wydarzenie, które powinno spodobać się szczególnie dzieciom. To świetny moment na spróbowanie greckiej kuchni, ponieważ poza pokazem fajerwerków, właśnie z gastronomii słynie Festiwal Miaouli. Odbywa się on w czerwcu.

Spędzenie kulturalnego lata w Grecji jest jak najbardziej możliwe. Co więcej, kraj ten oferuje na tyle dużo atrakcji, że trudno poprzestać na odwiedzeniu jedynie tych trzech wymienionych festiwali. Pozwalają one jednak na rozsmakowanie się w greckiej kulturze i tradycji. To przyjemny sposób na poznanie kraju.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!