Monastyr Archangelos

Jak zaplanować pobyt na Tasos?

Tasos to najbardziej na północ wysunięta wyspa Morza Egejskiego. Mimo, że urzeka pięknem, wciąż jest mało popularna wśród Polaków, wybierających częściej Kretę, Rodos czy Zakyntos.

Dla turystów przyzwyczajonych do myślenia o greckich wyspach, jako raczej beżowych niż zielonych, to miejsce może być niezwykłym zaskoczeniem. Górzysty teren Tasos porastają lasy piniowe, wybrzeża zaś jodły – to dzięki nim wyspa zyskała przydomek „szmaragdowej”. Planując pobyt na Tasos koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to, że nie posiada ono lotniska – dostać można się tu promem z Kavali oraz Keramoti. Zwiększa to koszty pobytu oraz wymaga większej ilości czasu związanej z przesiadką i odprawą promową. Poruszanie się po wyspie nie stanowi problemu. Najlepiej wypożyczyć samochód – koszt ok 25 euro za dobę, kursują też autobusy i organizowane są wycieczki.

Niezwykłe plaże Tasos

Turystów przyciągają tu głównie plaże i ciepłe morze. Warto zarezerwować kilka dni, by poznać te najpiękniejsze. Jedną z ciekawszych plaż jest Metalia, zawdzięczająca swoją nazwę nieczynnej już kopalni srebra i ołowiu, po której pozostały niszczejące przemysłowe budynki. Brzmi zachęcająco? Budynki w tle, wśród lasów, prezentują się naprawdę ciekawie – zwłaszcza pałacyk, będący kiedyś siedzibą firmy. Nie zaburzają one krajobrazu, a sama plaża jest piaszczysta, czysta i przestronna.

Wypoczynek na plażach na Tasos w Grecji
Urokliwe plaże Tasos, foto: pixabay.com

Niezwykłe widoki zapewnia także pobyt na plaży Tripiti, otoczonej skałami i piętrzącymi się w dali zielonymi górami. Lazurowa i przejrzysta woda zachęca do kąpieli. Ne jest jednak dobrym pomysłem plażować tu razem z małymi dziećmi – dno morza szybko opada, woda robi się głęboka kilka metrów od brzegu, na którym trzeba również uważać – występują tu jeżowce. Dla najmłodszych bardziej odpowiednia jest Paradise Beach, jedna z najpopularniejszych na wyspie. Szeroka, piaszczysta i płytka ciągnącą się bardzo długo w głąb morza. Poszukując nieco prywatności można udać się na plażę Skala Marion – bywa pusta, jednak nie bez powodu. Jest pokryta żwirkiem.

Zabytkowe Tasos

Tasos to nie tylko plaże i przyroda, ale też wiele ciekawych zabytków, szczególnie w okolicy stolicy wyspy, Limenas, zwanym także Tasos. Jest niewielkie, ale posiada znaczącą atrakcję – starożytne ruiny amfiteatru oraz agory i świątyni Ateny. Wiele wykopanych tu przedmiotów można zobaczyć w pobliskim Muzeum Archeologicznym. Starożytne ruiny znajdują się także w Aliki, gdzie trwają wykopaliska archeologiczne.

Ze stolicy niedaleko już do Potimas, niewielkiej miejscowości z muzeum greckiego rzeźbiarza, Polignatosa, oraz do Panagii, jednego z najładniejszych miasteczek Tasos, pełnej typowo greckich białych domków.

Monastyr Archangelos na Tasos w Grecji
Na Tasos warto odwiedzić Monastyr Archangelos, foto: pixabay.com

Monastyr Archangelos

Obowiązkowym punktem do zwiedzenia jest Monastyr Archangelos, przy którym znajduje się punkt widokowy. Klasztor najlepiej zwiedzić w drodze do Potos, tak, by nie nadrabiać drogi podczas innej wycieczki. Jeśli mamy zamiar objeżdżać wyspę dookoła, warto zaplanować wyjazd tak, by zakończyć go w Kavali, nad którą górują majestatycznie ruiny zamku – można podziwiać je odpływając na stały ląd.

Tasos jest miejscem dobrze przygotowanym na przyjęcie turystów. Posiada bogatą bazę noclegową, z hotelami, kempingami (najtańsza opcja), łatwo również o wynajem prywatnej kwatery. Ceny są zróżnicowane – w zależności od miejsca. Najdrożej jest w większych miejscowościach typu Kavala oraz hotelach. Nocleg pod namiotem może być nawet dziesięć razy tańszy. Pomimo niewielkich rozmiarów, Tasos ma sporo do zaoferowania, jednak podczas tygodniowego urlopu możliwe jest zwiedzenie wyspy dość dokładnie. Dla tych, którzy wolą plażować, atrakcyjna może być opcja jednodniowej objazdowej wycieczki, tak, by móc zobaczyć wszystkie najpiękniejsze miejsca.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!