Kassandra plaża

Greckie Karaiby, czyli Półwysep Chalkidiki

Półwysep Chalkidiki jest najbardziej zróżnicowanym i najciekawszym turystycznie regionem w całej Grecji. Słynie z długich i piaszczystych plaż, dzięki którym przylgnęła do niego nazwa greckie Karaiby. Niezwykle ciekawie prezentuje się widziany z lotu ptaka. Z tej perspektywy przypomina ludzką dłoń zakończoną trzema palcami. Każdy z nich – Kassandra, Sithonia i Athos – ma zupełnie inny charakter.

Palec wskazujący, czyli Athos

Athos jest najbardziej tajemniczą częścią półwyspu, głównie dlatego, że zamieszkują ją prawosławni mnisi. Ponad 1000 lat temu duchowni utworzyli tu autonomiczną republikę monastyczną, która istnieje po dzień dzisiejszy i jest w zasadzie państwem w państwie. Terytorium należące do mnichów jest zamknięte dla masowego ruchu turystycznego. Zwiedzanie zabytkowych monastyrów, kapliczek i pustelni jest możliwe dopiero po uzyskaniu specjalnego pozwolenia, a o taką przepustkę mogą ubiegać się wyłącznie mężczyźni.

Góra Athos
Klasztor mnichów w Autonomicznej Republice Góry Athos, foto: pixabay.com

Tajemnicza republika

Tym samym tylko przedstawiciele płci męskiej mają okazję zdobyć górę Athos, mieszczącą się na terenie republiki mnichów. Wznoszącą się na ponad 2000 metrów n.p.m. góra jest wyróżniającym się elementem krajobrazu. Jej wierzchołek często pokrywa śnieg, co nadaje jej majestatycznego wyglądu. Dzięki temu, że szlak prowadzący na szczyt jest rzadko uczęszczany, zachowała się tutaj bujna, dziewicza przyroda. Więcej o Republice Góry Athos pisaliśmy w artykule: Autonomiczna Republika Góry Athos-wyprawa do innego świata.

Zagłębiem turystycznym północnego cypla jest Ouarnoupoli, niewielka miejscowość sąsiadująca z autonomicznym okręgiem mnichów. Wypływają z niej statki wycieczkowe w kierunku pobliskich wysepek Drenia, nazywanych małych Karaibami. Nie przez przypadek, gdyż ich znakiem rozpoznawalnym jest piaszczyste nabrzeże z krystalicznie czystą wodą.

Palec środkowy, czyli Sithonia

Jednak to dzięki Sithoni Chalkidiki zawdzięczają przydomek greckie Karaiby. Wzdłuż jej wybrzeży ciągną się zachwycające plaże zarówno piaszczyste, jak i skaliste, a w ich tle pną się zielone wzgórza porośnięte oliwnymi gajami lub piniowymi lasami. W którąkolwiek stronę by nie spojrzeć, naszym oczom ukażą się widoki niczym z pocztówki.

Miejscowości wypoczynkowych jest tutaj co niemiara – od zatłoczonych kurortów turystycznych po miejsca kameralne i spokojne, w których możemy poczuć bliskość natury. Do najchętniej odwiedzanych zaliczają się: Satri, Neos Marmaras, Nikiti czy Metamorfosis. Na szczególną uwagę zasługuje Satri, wyróżniająca się niesamowicie zróżnicowana linią brzegową, pełną urokliwych, skalistych zatoczek.

Palec serdeczny, czyli Kassandra

Ostatni z cypli, Kassandra, jest wymarzonym miejscem dla miłośników plażowania i szaleństw do białego rana. Lazurowe nabrzeże ciągnie się długimi kilometrami, a wzdłuż niego są rozmieszczone głośne i tętniące życiem kurorty turystyczne. Najbardziej rozrywkowy charakter ma Kalithea, z kolei najpiękniejsze plaże mieszczą się w okolicach Sani.

Kassandra Plaża, Grecja
Plaże Kassandry są rajem dla turystów, foto:fotolia.com

Przy wyborze kierunku urlopowego nie należy pomijać innych miejscowości, zwłaszcza Kassandry. Jest to nowoczesny kurort z doskonale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, w którym znajdziemy zabytki z czasów przed naszą erą, takie jak: pozostałości po imponujących świątyniach Zeusa i Dionizosa. Wyjątkowym klimatem może poszczycić się też Afithos. To jedna z najstarszych osad na półwyspie, urzekającą tradycyjną, kamienną zabudową oraz wąskimi, krętymi uliczkami.

W głębi Półwyspu Chalcydyckiego

Choć największą popularnością wśród turystów cieszą się trzy wystające cyple Półwyspu Chalcydyckiego, to wiele ciekawych miejsc skrywa się też w jego głębi. W tej części są zlokalizowane Saloniki, największe miasto północnej Grecji i przy okazji nadmorski kurort. Turyści mogą tu zobaczyć dobrze zachowane zabytki z czasów antycznych, takie jak: Łuk Galeriusza, Rotunda, pozostałości rzymskiego forum.

Saloniki widok
Biała wieża w Salonikach, foto: fotolia.com

Miłośników starożytnej historii jak magnes przyciągają też ruiny miasta Olintos, którego początki sięgają VII wieku p.n.e. Do czasów współczesnych przetrwało wiele fundamentów starożytnych domów włącznie z ozdobnymi, kolorowymi mozaikami podłogowymi, a archeologom udało się zrekonstruować układ urbanistyczny dawnego miasta. Ciekawym miejscem jest też Jaskinia Petralona, w której odnaleziono szczątki człowieka preneandertalskiego. W jej wnętrzach możemy podziwiać zjawiskowe stalagmity i stalaktyty.

Chalkidiki – idealne na wakacje

Na ponad 500 kilometrach plaż, które wchodzą w skład nabrzeża Półwyspu Chalcydyckiego, każdy znajdzie wymarzone dla siebie miejsce wypoczynku, czy to w głośnym i rozrywkowym kurorcie, czy w kameralnej nadmorskiej miejscowości. Niewątpliwym plusem wakacji w Grecji kontynentalnej jest to, że beztroskie leniuchowanie nad lazurowym nabrzeżem można urozmaić zwiedzeniem miast i miasteczek o wielowiekowej historii.

O innych atrakcjach turystycznych Chalkidiki pisaliśmy w artykule: 500 km plaż, czyli dlaczego warto udać się na Chalkidiki. 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!