oliwki

Grecja. Szlakiem gajów oliwnych

Drzewa oliwne były uprawiane w Grecji już w czasach antycznych. Ich owoce stały się podstawą nie tylko greckiej ekonomii, ale i ważną częścią kultury. Uznaje się je bowiem za symbol pokoju, wartości religijnych i postępu.

Drzewa oliwne należą do najstarszych na świecie. Na Krecie w miejscowości Vouves rośnie jedno z najżywotniejszych, bo liczące ponad 2000 lat.

Skarb starożytnych

O tym, jak ważnym elementem greckiego życia były oliwki świadczą źródła historyczne i mitologiczne. Wierzono, że bogini mądrości Atena ofiarowała stolicy Grecji drzewa oliwne w dowód swojego przywiązania do miasta, przyczyniając się tym samym do zwiększenia bogactwa mieszkańców. O wartości drzewek świadczy także fakt, że wieniec oliwny stanowił najzaszczytniejszy dowód uznania i zwycięstwa podczas igrzysk olimpijskich. Wydaje się zatem, że nie bez powodu Homer porównał oliwę z oliwek do płynnego złota.

Oliwki z Grecji
Drzewko oliwne, foto: pixabay.com

Owoce drzew oliwnych mają także aspekt praktyczny. Już w starożytności zwrócono uwagę na ich właściwości lecznicze. Bogate w witaminy, wartości odżywcze i składniki mineralne chronią przed chorobami, takimi jak nadciśnienie czy miażdżyca. Wspierają także pracę nerek i żołądka. Nic zatem dziwnego, że Grecy są jednym z najzdrowszych narodów na świecie.

Fundament greckiej gospodarki

Uprawa drzew oliwnych stanowiła fundament kreteńskiej gospodarki już w czasach cywilizacji minojskiej czyli ok. 5000 lat temu. Można powiedzieć, że tak pozostało do dziś. Grecję uznaje się bowiem za trzeciego, zaraz po Hiszpanii i Włoszech, największego na świecie wytwórcę jadalnych oliwek i oliwy. Z niemal 30 mln drzew, każdego roku produkuje się w Grecji około 120 tys. ton oliwek stołowych. Ta gałąź przemysłu jest źródłem dochodu dla 450 tys. greckich rodzin.

Oliwki są owocem delikatnym, podatnym na zgniecenia, dlatego powinno się je zrywać ręcznie, chcąc zachować ich jak najlepszą jakość. Ich zbiór rozpoczyna się w październiku i trwa nawet do lutego w zależności od gatunku i miejsca uprawy. Jako pierwsze zbierane są owoce zielone, te najmniej dojrzałe. Warto zauważyć, że odmienne kolory oliwek zależą od ich dojrzałości, a nie, jak zwykło się sądzić, rodzaju.

Podstawa greckiej kuchni

Grecy są miłośnikami oliwy z oliwek. Spożywają jej ponad 15 kilogramów rocznie!

Oliwki są popularne w Grecji
Oliwki są składnikiem wielu greckich dań, foto: pixabay.com

Dania z oliwek

Także same oliwki stanowią składnik wielu potraw. Doskonale komponują się z różnymi warzywami, np. w słynnej greckiej sałatce. Są dodawane do pieczywa, sosów. W zależności od regionu oliwki przyrządza się w odmienny sposób. Na Zakynthos gotuje się je z ziemniakami i cebulą. W Grecji kontynentalnej podaje się je jako przekąskę, tzw. meze. Z kolei Kreteńczycy najbardziej upodobali sobie oliwki palone.

Oliwa z oliwek jest na tyle ważnym elementem greckiej kuchni i kultury, że postanowiono poświęcić jej liczne muzea, w których można zapoznać się z historią drzewek oliwnych, sposobem produkcji oliwy czy jej licznymi właściwościami odżywczymi oraz kosmetycznymi. Takie ośrodki znajdują się m.in. w Sparcie, na Thasos, w Kavali, Kefalonii czy na Korfu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!