Młyn w Mykonos

Cykady na Mykonos

Mykonos jest jedną z wysp wchodzącą w skład archipelagu Cykladów położonych na Morzu Egejskim. Jest ona niewielka, zamieszkuje ją mniej niż 10 tysięcy osób. Znana jest ze swojego swobodnego charakteru, dlatego bywa nazywana „grecką Ibizą”.

Lazurowa woda

W starożytności wyspa była typowo rolnicza, stanowiła swoisty spichlerz dla okolicznych siedlisk. Została zaludniona około 5000 lat p.n.e. Współcześnie jest bardzo ceniona przez rzeszę turystów za sprawą piaszczystych plaż oraz wyjątkowo ciepłej, lazurowej wody. Na wyspie szczególnie rozwinęło się życie nocne, co nie znaczy, że w ciągu dnia nie zapewnia ona wielu atrakcji. Doceniają to rzesze gwiazd. Mykonos jest modnym kurortem, do którego przyjeżdżają sławni tego świata. Spotkać na niej można aktorów, modelki, czy piosenkarzy. Za ich sprawą na wyspie wiele jest obiektów luksusowych: hoteli, restauracji i klubów. Wielbiciele zakupów skorzystać mogą z najdroższych butików. Kojarzy się ona z bogactwem dobrego życia. Zabawa na Mykonos trwa przez większą część roku. Planując podróż do tego regionu Grecji należy mieć na uwadze, że jest ona nazywana „wyspą wiatrów”, co nie każdemu odpowiada.

Plaże nudystów

Mykonos jest naturalnie podzielona na dwie części. Północna część wyspy oferuje więcej miejsc odosobnienia. Można tam znaleźć spokojne, mniej zatoczone plaże. Bardziej nadaje się do odpoczynku dla rodzin z dziećmi. Południe umożliwia skorzystanie z wielu atrakcji, czy to wodnych (jak na przykład narty wodne), czy lądowych (jazda konna). Wyspa znana jest z doskonale rozwiniętej bazy tenisowej.

Mykonos żyje swoim własnym rytmem. Za dnia większość osób wypoczywa na plaży, oszczędzając siły na nocne szaleństwa. W obrębie stolicy znajduje się plaża Megali Ammos (Wielki Piasek). Wbrew swojej nazwie jednak jest niezbyt duża i okupowana przez gości hoteli w centrum. Oddalając się nieco można natrafić na dwie najbardziej znane plaże na Mykonos – Paradise Beach i Super Paradise Beach. Są to plaże nudystów o zdecydowanie imprezowym charakterze. Oprócz morskich kąpieli można tam skorzystać z baru Tropicana, chyba najbardziej znanego na świecie, gdzie drinki leją się strumieniami, a bywalcy są nastawieni na dobrą zabawę. Atmosfera tego miejsca jest unikatowa.

Atrakcje

Pierwszą rzeczą rzucającą się w oczy po przybyciu na wyspę, są niezwykle białe domki zbudowane z piaskowca. Jednolitość zabudowy na tle błękitnego morza przywołuje skojarzenia z przepiękną widokówką. Oprócz zachwycających krajobrazów, Mykonos oferuje jednak znacznie więcej.

Symbolem wyspy jest pelikan. Ptaki te są wszechobecne, a za sprawą swojego oswojenia stanowią nie lada atrakcję. Pierwszy pelikan zyskał imię Petros i od tego czasu tak potocznie mówi się na te przyjaźnie nastawione zwierzęta. Mała Wenecja jest dzielnicą Mykonos Alefkandhra. Zachwyca malowniczością domków wybudowanych w XVIII wieku przez miejscowych bogaczy. Zabudowania sprawiają wrażenie unoszących się bezpośrednio na wodzie. Obecnie są one zamieszkiwane przez miejscowych rybaków.

Młyn w Mykonos
Wiatrak na Mykonos, foto: pixabay.com

Wiatraki

Charakterystycznym dla wyspy widokiem jest 16 wiatraków z XVI wieku, białych, o szpiczastych dachach i małych okienkach. Są one położone na wzgórzu, widoczne wyraźnie z każdego miejsca na wyspie, dlatego stanowią orientacyjny punkt odniesienia.

Kościół Panagia Paraportiani bywa nazywany najczęściej fotografowanym tego typu obiektem na świecie. Nie jest to właściwie jeden obiekt. Składa się on z pięciu niezależnych części, czterech tworzących parter i piątej, na podwyższeniu. Został zbudowany między XIV a XVII wiekiem.

W pobliżu Mykonos znajduje się niewielka wysepka Delos, według mitologii miejsce narodzin Apollina i Artemidy. Są na nią organizowane rejsy statkiem, w trakcie których można podziwiać cykladzkie widoki. Na Delos doskonale odnajdą się miłośnicy antyku. Jest ona w całości stanowiskiem archeologicznym, zobaczyć można na niej ruiny m.in. świątyni Apollina i Dionizosa oraz Tarasu Lwów.

Miłośnicy tradycji i kultury dawnej też dobrze będą się czuli na wyspie. Funkcjonuje tu muzeum folkloru oraz muzeum archeologiczne z 1905 roku (najstarsze w Grecji). 30 czerwca corocznie odbywa się wielki odpust z okazji święta rybaków. Ma to miejsce w stolicy wyspy. Jest to okazja do zakupu regionalnych produktów.

Plaża na wyspie Mykonos
Plaża na wyspie Mykonos, foto: pixabay.com

Mykonos opiera się na turystyce. Każdy znajdzie odpowiednie miejsce noclegu dla siebie, chociaż wyspa należy do tych droższych. 4 kilometry od stolicy znajduje się port lotniczy. Można tu również dostać się kursującymi codziennie promami. Na wyspie są dostępne zarówno autobusy jak i taksówki. Istnieje także możliwość wypożyczenia samochodu i poznawania w ten sposób mniej dostępnych zakątków. Bardzo wiele oferuje również lokalna gastronomia. Spróbować można bardziej kosmopolitycznej kuchni śródziemnomorskiej, ale również potraw lokalnych. Ten region Grecji słynie zwłaszcza z wieprzowej kiełbasy z dodatkiem różnorodnych ziół. Warto pamiętać też o dobrze zaopatrzonych barach, które stanowią wizytówkę wyspy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!