Akropol

Białe wzgórze pośrodku Aten. Akropol

Czym Pałac Kultury i Nauki jest dla Warszawy, tym dla stolicy Grecji jest wzgórze Akropol. Znajdujące się na nim zabytki stanowią symbol jej historycznej przeszłości, będąc jednocześnie wabikiem na turystów chcących odwiedzić obowiązkowy punkt pobytu w Grecji.

Spotkać można się z opinią, że Akropol jest tylko wielką ilością kamieni. W pewnym sensie tak jest, z tymże są to nie byle jakie kamienie. Świetności dodaje im chociażby ich szacowny wiek. Pokłonić się należy przed historycznym dziedzictwem tego miejsca, sięgającym kilkunastu wieków przed naszą erą. Nawet największy malkontent docenić musi założenia architektoniczne obiektów. Zbudowane zostały tak, aby zapewnić jak największą przejrzystość. Obecna zabudowa powstała w czasach, kiedy Ateny święciły największe triumfy. Jednym z autorów wyglądu Akropolu był rzeźbiarz Fidiasz i to właśnie jemu zawdzięcza wiele rzeźb zdobiących między innymi Partenon.

Starożytne miejsce kultu

Akropol z założenia miał być miejscem kultu, oddalonym od przyziemnych spraw, dlatego umieszczono go na wzniesieniu (około 95 metrów wysokości względnej). W swojej historii oprócz bogów greckich czczono tu również bogów rzymskich, był miejscem modlitwy dla chrześcijan i wyznawców Allaha. Obecnie cały Akropol jest w notorycznym remoncie. Szczególnie Partenon jest otoczony przez rusztowania, co znacząco utrudnia zrobienie dobrego zdjęcia tego zabytku. W zabudowaniach Akropolu najbardziej fascynujące jest to, że one nadal istnieją, pomimo wielu zawirowań historycznych i na przekór niesprzyjającym warunkom atmosferycznym. To musi robić wrażenie.

Najważniejsze obiekty

Akropol jest kompleksem świątyń. Najbardziej znanym budynkiem jest Partenon, zbudowany ku czci Ateny Dziewicy. Obiekt pochodzi z II połowy V w. p.n.e. Nigdy nie pełnił on funkcji ofiarnej, ponieważ nie znajdował się w nim ołtarz. Jego zadaniem było podkreślanie przewagi Aten nad innymi państwami – miastami starożytnej Grecji. Dlatego stanowił miejsce przechowywania skarbca, którego strzec miała boska patronka. Partenon stanowi najlepszy przykład wykorzystania architektonicznego porządku doryckiego, chociaż zostały w nim wykorzystane również elementy porządku jońskiego.

starożytna świątynia Erechtejon
starożytna świątynia Erechtejon, foto: fotolia.com

Erechtejon

Drugim obiektem znajdującym się na Akropolu, jest Erechtejon. Była to świątynia ku czci Posejdona i Ateny, wybudowana w 406 r. p.n.e. Charakterystyczny jest jego południowy portyk – Ganek Kor. Oparty jest on na sześciu kariatydach – rzeźbach młodych kobiet. Cała świątynia złożona jest z trzech części, do których prowadzą osobne wejścia. Erechtejon zachowany jest w stosunkowo dobrym stanie, przez wielu uważany jest za najpiękniejszą świątynięAttyki.

Kolejnym punktem na mapie wzgórza są Propyleje, czyli marmurowa brama wjazdowa. Robią one olbrzymie wrażenie ze względu na swoją monumentalność. Zadaniem budynku było strzeżenie wjazdu na Akropol ze względu na przechowywane na nim kosztowności. Powagę bramy podkreślają prowadzące do niej schody.

Nieopodal Propylejów usytuowany był niegdyś brązowy posąg Ateny, dłuta mistrza Fidiasza. Nie przetrwał on do naszych czasów. W czasie pobytu w mieście Turków statua została wywieziona do Konstantynopola, gdzie w XIII wieku uległa zniszczeniu. Obecnie przypomina o niej marmurowy cokół.

Świątynia Nike Apteros jest maleńkim, ale niezwykle urokliwym budynkiem zbudowanym w porządku jońskim. Najważniejszą jej płaskorzeźbą, która obecnie znajduje się w muzeum Akropolu, jest przedstawienie „Nike zdejmującej sandał” (czasami nazywana również „Nike zakładająca sandał”). Jest to wybitny przykład sztuki epoki klasycznej.

Na terenie Akropolu znajdowała się również świątynia Ateny zburzona w czasie najazdów perskich. Po tych wydarzeniach nie została nigdy odbudowana, a o jej istnieniu przypominają pozostawione resztki marmuru.

Wygodne buty i kapelusz

Wybierając się na zwiedzanie wzgórza należy zaopatrzyć się w zapas wody do picia i osłonić głowę, ponieważ silne wyeksponowanie na słońce podczas zwiedzania może dać się we znaki. Obowiązkowe są również wygodne buty, najlepiej płaskie, kamienie bowiem są bardzo zdradzieckie i mogą utrudniać zwiedzanie.

Warto pamiętać, że Akropol jest w Atenach punktem orientacyjnym

 

Warto pamiętać, że Akropol jest w Atenach punktem orientacyjnym, a w jego najbliższej okolicy znajdują się najważniejsze zabytki. Do jego zwiedzania upoważnia także karta turystyczna kosztująca 12 euro. Na terenie wzgórza umiejscowione jest muzeum Akropolu, w którym przechowywane są szczególnie cenne elementy architektoniczne, które udało uchronić się przed wywiezieniem do Londynu czy Paryża.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!