Góra Athos

Autonomiczna Republika Góry Athos. Wyprawa do innego świata

Autonomiczna Republika Góry Athos – już sama nazwa tej jednej z najbardziej niezwykłych jednostek administracyjnych świata stanowi zapowiedź czegoś niepowtarzalnego. Czym przyciąga Święta Góra, jak całkiem słusznie określane jest to terytorium?

Długość – około 50 km, szerokość – około 10 km. Położenie: północna część Grecji, wschodni cypel Półwyspu Chalcydyckiego, niemal dookoła otoczony wodami Morza Egejskiego.

Od niemal tysiąca lat na Athos nie mogą przebywać kobiety. Zabrania im się podpływania tam na odległość mniejszą niż pół kilometra.

Na pozór nic interesującego. Wystarczy jednak zacząć zagłębiać się w temat, by odkryć, z jak wyjątkowym miejscem mamy do czynienia. 2200 osób zamieszkujących republikę posługuje się ośmioma różnymi językami. Terytorium zarządzane jest przez mnichów prawosławnych. Turyści mogą przebywać w tym miejscu jedynie przez 3 dni (jeśli planują przedłużyć pobyt, muszą postarać się o zezwolenie).

Coraz ciekawiej, prawda?

Athos – historia i teraźniejszość

Na ogół teksty opatrzone takim nagłówkiem (historia i teraźniejszość) pokazują kontrast między tym, co było kiedyś, a tym co jest teraz. Z reguły bowiem zmiany te są wyraźnie widoczne i jak najbardziej namacalne. W przypadku terenów Republiki Góry Athos – pojawia się pewien problem, ponieważ granicy między przeszłością a teraźniejszością w wielu miejscach zwyczajnie nie ma. Życie mnichów jest niemal dokładnie takie samo jak tysiąc lat temu. Już sama perspektywa podróży w czasie na odległość dziesięciu wieków jest wystarczającym powodem, by odwiedzić Athos.

Góra Athos
Klasztor na Górze Athos, foto: pixabay.com

Klasztor na Górze Athos

Athos jest obszarem podwójnie autonomicznym. Nie tylko jako teren wydzielony z obszaru Grecji. Także jako miejsce, na którym znajduje się 20 autonomicznych klasztorów. Jak widać wolność i niezależność od nikogo mają dla mieszkańców tej niezwykłej krainy ogromne znaczenie. Zresztą, przez stulecia chronili swoje miejsce na ziemi na tyle skutecznie, że udało się zachować jego nieskażony charakter do czasów dzisiejszych. Obecnie jedynymi „najeźdźcami” naruszającymi porządek życia prawosławnych mnichów są pielgrzymi, którzy w liczbie około stu osób dziennie przemierzają szlaki wydeptane przez zakonników. Magnesem, który przyciąga złaknionych absolutnie niepodrabialnej atmosfery jest przede wszystkim południowa część terytorium Athosu z pustelniami zawieszonymi między ziemią a niebem.

Republika Mnichów

Miejsce, w którym każdego dnia odprawianych jest setki nabożeństw, a bramy nieba szturmowane są nieprzebraną liczbą modlitw, zarówno wyśpiewywanych z pasją, jak i szeptanych z gorącą ufnością – musi wywierać potężne wrażenie na każdym, kto przybywa do tej Republiki Mnichów. Jeśli chcecie „podładować akumulatory” widokami, które wprawiają w zachwyt i zmuszają do refleksji nad swoim życiem, a przy okazji uszczknąć coś z duchowej atmosfery, którą Athos mógłby eksportować na cały świat w hurtowych ilościach – trudno będzie Wam znaleźć miejsce, które mogłoby konkurować z tą zdecydowanie najbardziej niezwykłą republiką autonomiczną naszych czasów…

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!