Ateny widok

Ateny – życie wśród ruin

Współczesne Ateny są nie tylko stolicą regionu Attyka i samej Grecji. Stanowią również najdonioślejszy, bo ciągle tętniący życiem, przykład łączenia starożytności ze współczesnością.

Ateny
Panorama Aten, foto: fotolia.com

Beton i starożytności

Nie było to łatwe. Obecni mieszkańcy zmuszeni byli do organizacji dla siebie przestrzeni życiowej pośród pamiątek dawnej cywilizacji. Przede wszystkim jest to miasto o niezwykle dużym zagęszczeniu ludności, ponad sześciokrotnie przekraczające w tym względzie Warszawę. Jak każda duża metropolia europejska, Ateny stworzyły wokół siebie aglomerację, rozrastającą się obecnie w stronę międzynarodowego lotniska.

Miasto jest położone na dosyć trudnym obszarze składającym się z czterech wzgórz (Egaleo, Parnitha, Ymmitos, Penteli) i wybrzeża Morza Egejskiego. Sprawia to, że każda wolna przestrzeń jest na wagę złota. Tym samym stolica Grecji robi wrażenie dość zatłoczonej dżungli pełnej wąskich uliczek. Stanowi to o jej sile. Turysta ma bowiem możliwość wyboru jaki rodzaj zwiedzania najbardziej mu odpowiada i zgodnie z tym wybrać szlak. Ateny bowiem to nie tylko starożytność, ale również współczesne tętniące serce greckiej kultury, reprezentowane przez Plakę.

W dzień Akropol

Zwiedzanie Aten warto zacząć od poznania ich kolebki, czyli wzgórza Filopapposa. Znajduje się na nim mauzoleum tego rzymskiego konsula, a po drodze zobaczyć można „więzienie Sokratesa” – wykuty w skale kompleks pomieszczeń, który prawdopodobnie funkcji więziennej nigdy nie pełnił. Ze wzgórza rozciąga się piękny widok na Akropol, więc warto z tej perspektywy wykonać zdjęcia panoramiczne. To właśnie to pobliskie wzniesienie stanowi symbol Aten.

Akropol
Akropol, foto: pixabay.com

Na Akropolu znajduje się kompleks świątyń. Najważniejsze jego zabytki to: Propyleje, świątynia Nike, Erechtejon i Partenon. Chociaż samo wzniesienie nie jest wysokie (ma około 95 metrów), jednakże wejście na nie w upalnym słońcu stanowić może pewien wysiłek, warto zatem zaopatrzyć się w wodę i wygodne buty. U stóp Akropolu znajduje się najwięcej zabytków starożytności, między innymi Teatr Dionizosa zbudowany w IV wieku p.n.e. Agora była centrum starożytnych Aten. Podzielona jest na dwie części: grecką i rzymską, a obok znajduje się poświęcone jej muzeum. Na terenie Agory umiejscowiona jest również świątynia poświęcona niegdyś Hefajstosowi, z 425 roku p.n.e. Blisko Akropolu położone jest także wzgórze Areopag, dawniej miejsce gromadzenia się najwyższej władzy politycznej i sądowniczej. Było to słynne miejsce nawracania przez św. Pawła na chrześcijaństwo. Na zboczu Akropolu usytuowany jest Odeon Heroda Attyka, starożytny teatr, obecnie otwarty tylko w czasie odbywania się w nim festiwali.

Kolejnym zabytkiem wartym zobaczenia jest świątynia Zeusa Olimpijskiego i znajdujący się obok Łuk Hadriana, które stanowią przykład Aten rzymskich. Punktem obowiązkowym przy zwiedzaniu centrum miasta jest stadion Panathinaiko, miejsce pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, wskrzeszonych przez barona de Coubertin. W każdą niedzielę o godzinie 11, przed Grobem Nieznanego Żołnierza znajdującym się obok Parlamentu przy placu Syntagma, odbywa się uroczysta zmiana warty. Warto zobaczyć to wydarzenie ze względu na ciekawe umundurowanie członków Straży Prezydenckiej i jego ogólną podniosłość.

uliczka Ateny
Uliczka na Place, dzielnicy Aten, foto: fotolia.com

Zgubić się na Place

Wybierając się do Aten oprócz czasu przeznaczonego na punkty obowiązkowe, którymi są z pewnością wymienione wyżej zabytki, należy nieco czasu wygospodarować na poznanie codziennego życia miasta. By to uczynić najlepiej udać się na Plakę – dzielnicę położoną u stóp Akropolu. Miała ona niegdyś charakter robotniczy, obecnie jest to plątanina wąskich uliczek, ciasno wypełniona tawernami i sklepikami. To właśnie tam usłyszeć można dźwięki tradycyjnej buzuki i zakosztować greckich specjałów. Dzielnica jest niemal w całości wyłączona z ruchu samochodowego. Ożywa po godzinie 21, kiedy niknący upał pozwala na swobodniejsze poruszanie się po mieście.

Amatorzy bardziej klubowej atmosfery powinni odwiedzić sąsiednią dzielnicę – Psiri. Niegdyś zamieszkiwali ją niemal wyłącznie imigranci z greckich prowincji, przez co zyskała ona sobie sławę szemranej, niebezpiecznej. Współcześnie wszelkie zagrożenie minęło, pozostawiając po sobie tylko specyficzną architekturę. Wszechobecne jest tam graffiti.

Miasto bieli

Centrum miasta z najważniejszymi zabytkami jest wyraźnie oddzielone. Poruszać się po nim jest bardzo łatwo, nie trzeba przy tym korzystać nawet z komunikacji miejskiej, ponieważ wszystko znajduje się w bliskiej odległości. Do zwiedzenia wielu obiektów upoważnia jedna karta, kosztująca 12 euro. Również wspomniane dzielnice położone są w pobliżu. Tym niemniej w Atenach funkcjonuje dobrze rozwinięta komunikacyjna. Z uwagi na turystów szlaki zwiedzania są bardzo dobrze oznaczone. Czasami jednak warto zboczyć z ustalonej ścieżki, by poznać nieco lepiej zarówno miasto, jak i jego mieszkańców.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!