Agia Pelagia Grecja

3 pomysły na wakacje w Agia Pelagia. Dla leniuchów i nie tylko…

Niegdyś wioska rybacka, dzisiaj popularny kurort turystyczny. Agia Pelagia każdego roku przyciąga rzesze osób, poszukujących ucieczki od zgiełku oraz możliwości relaksu wśród urokliwych krajobrazów. 

W tej miejscowości, mimo jej spokojnego charakteru oraz braku klubów i dyskotek, nie trzeba obawiać się nudy. Wypoczynek na plaży, sporty wodne, wycieczki fakultatywne do pobliskich miast to najpopularniejsze aktywności, którym można się oddać w atmosferze wakacyjnego odpoczynku.

(Nie)spokojne plaże

W Agii Pelagii znajduje się jedna główna plaża, położona w zatoce. Dzięki tej lokalizacji morze jest tam spokojne, w przeciwieństwie do zwykle zatłoczonego, a przez to dość hałaśliwego wybrzeża. Turystów przyciągają nie tylko walory krajobrazowe, ale też względy praktyczne: bliskość lokali gastronomicznych oraz wypożyczalni leżaków, parasoli słonecznych czy sprzętów wodnych. W mieście znajdziemy też sklepy z pamiątkami, supermarkety, kawiarenki internetowe, apteki, biura turystyczne.

Agia Pelagia Grecja
Słoneczna Agia Pelagia, foto: 123.rf

Chcąc uciec przed tłumem najlepiej wybrać się na plaże oddalone od centrum miasta, na przykład leżące w jego zachodniej części niewielkie, kameralne Filakes i Kladissos. A przemieszczając się dalej w kierunku kurortu Capsis trafi się na plażę Mononaftis, której nazwa oznacza “plażę samotnego żeglarza”. Teraz chyba łatwiej sobie wyobrazić spokojną i zaciszną  atmosferę tego miejsca, prawda? Osłonięte przez masywną skałę, gwarantuje ono ciszę i poczucie prywatności.

Z kolei po przeciwnej stronie miasta leży Ligaria, miejscowość z niezwykłą, kameralną plażą. Z centrum Agii Pelagii da się tu dotrzeć w 45 minut idąc pieszo lub można dojechać wypożyczonym rowerem. Warto pokusić się także o odnalezienie urokliwych, malutkich plaż, schowanych w zakamarkach skał. Nierzadko prowadzi do nich wyłącznie droga wodna, co gwarantuje samotny relaks nad krystalicznie czystą wodą Morza Śródziemnego. O te kryjówki warto zapytać miejscowych – może zdradzą Wam swoje ulubione miejsca, w których sami często poszukują odosobnienia i ucieczki przed tłumami turystów.

Pod wodą…

Plażowanie to jednak nie tylko synonim błogiego lenistwa. To także wielość możliwości uprawiania sportów wodnych. Do Agii Pelagii ściągają amatorzy przede wszystkim nurkowania – to jedno z najlepszych miejsc na Krecie do uprawiania tej dyscypliny sportowej. W zależności od posiadanych umiejętności można się pokusić o wykupienie lekcji nurkowania, wziąć udział w wyprawie nurkowej, także w nocy. A wszystko po to, by podziwiać bogatą faunę i florę Morza Śródziemnego.

Agia Pelagia Grecja
Agia Pelagia, foto: 123.rf

…i na lądzie

Agia Pelagia jest położona niedaleko ważnych ośrodków antycznych Krety. Zaledwie 23 km dzielą miasto od Heraklionu, stolicy wyspy. Wizyta w tym miejscu to doskonała lekcja historii – w licznych muzeach: historycznym, archeologicznym, etnograficznym można poznać dzieje wyspy od jej początków do czasów współczesnych. Stamtąd warto udać się bezpośrednim autobusem do Knossos, by zobaczyć ruiny pałacu minojskiego z labiryntem, zamieszkiwanym przez mitycznego Minotaura. To w tym mieście rozgrywała się akcja znanych, greckich mitów o: królu Minosie, Dedalu, Ariadnie. Dla miłośników historii nie lada gratką okaże się także zwiedzenie wykopalisk archeologicznych w Tylissos. Pozostałości starożytnych zabudowań, niemal stapiające się ze współczesną architekturą robią niesamowite wrażenie.

Agię Pelagię można też potraktować jako bazę wypadową do innych, pobliskich miasteczek. Popularnym celem wycieczek jest Rodgia, z willą Kalergis, ruinami fabryki oliwy z oliwek i zabytkowym kościołem. Wracając stamtąd warto zahaczyć o Achladę, ciche, nieco wymarłe miasto. To dobra okazja, by zamienić kilka słów ze starszymi mieszkańcami Krety, przyjrzeć się ich  toczącemu się spokojnie życiu.

Plaża w Gecji
Krystaliczne wody na greckiej plaży, pixabay.com

Dla zwolenników większych ośrodków miejskich dobrym pomysłem może okazać się wycieczka do Rethymonu, trzeciego co do wielkości miasta na Krecie, oddalonego o 60 km od Agii Pelagii. Będąc tam przejazdem warto zatrzymać się na obiad w przyportowej tawernie, pospacerować krętymi uliczkami w centrum, poszukać Fontanny Rimondi i bramy Porta Guora. Zaś w przypadku większej ilości czasu nie sposób odmówić sobie wizyty w Fortezzy, największym, weneckim zamku na wyspie.

Wakacje w Agia Pelagia to przede wszystkim synonim spokojnego wypoczynku na kameralnych, otoczonych zachwycającym krajobrazem plażach. W sezonie, czyli od maja do października nie trzeba się martwić po pogodę. W lipcu i sierpniu temperatura powietrza osiąga średnio 30 stopni, wody nierzadko kilka stopni mniej, co gwarantuje przyjemną kąpiel w wodach Morza Śródziemnego.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!