Pałac w Knossos

10 najważniejszych zabytków antycznych Grecji

Nawet jeśli nie lubicie zwiedzania z przewodnikiem, typowo turystycznymi szlakami, nastawiacie się na eksplorację nieodkrytych zakątków i atrakcji znanych głównie miejscowym, wybierając się do Grecji, koniecznie wpiszcie w plan wycieczki 10 najważniejszych antycznych zabytków, miejsc, których po prostu szkoda nie zobaczyć.

Partenon

Jedna z najważniejszych budowli ateńskiego Akropolu, symbol współczesnej Grecji. Powstał w 432 r. p.n.e. jako świątynia Ateny. Jest doskonałym przykładem doryckiego stylu w architekturze i pomimo licznych zniszczeń, jakie go dotknęły, wciąż imponuje wielkością i pięknem. Wyjątkowym elementem są rzeźby, które nie tylko pełnią funkcje dekoracyjne, ale przedstawiają też historię miasta. Rzeźby tympanonów ukazują bogów, w tym patronkę świątyni Atenę oraz mitologiczną scenę sporu Ateny i Posejdona. Choć Partenon sprawia wrażenie idealnie równej budowli, niewiele w jego planach linii prostych – większość jest delikatnie zakrzywiona. Wiąże się to z zastosowaniem efektów wizualnych – wybrzuszenia na kolumnach zdają się je prostować, z kolei wybrzuszenia stopni spłaszczają je optycznie.

Partenon
Grecki Partenon, foto:pixabay.com

Odeon Herodosa Attyka w Atenach

To zabytek stosunkowo młody, pochodzący z roku 161, uważany za najpiękniejszy starożytny odeon, czyli budynek, gdzie odbywały się występy artystyczne. Zobaczyć go można niestety tylko w trakcie organizowanym w nim koncertów, ponieważ na co dzień jest zamknięty dla turystów. Naprawdę warto jednak, będąc w pobliżu, sprawdzić, czy nie odbywa się na nim wydarzenie muzyczne, ponieważ obiekt jest naprawdę imponujący. Dziś przypomina bardziej amfiteatr (odeony posiadały zadaszenie), został też częściowo zrekonstruowany, nie stracił jednak swojego charakteru.

Grób Agamemnona

Nie wiadomo, kto spoczywał w jednym z najsłynniejszych grobowców na świecie, jednak z pewnością był to ktoś bogaty i wysoko postawiony, dlatego wkrótce po odkryciu, miejsce to nazwano na cześć legendarnego władcy Myken, miasta, w którym ów grób się znajduje. Jego powstanie datuje się na IV w. p.n.e. – dziś jest jednym z dwóch zachowanych w Grecji obiektów tego typu. Składa się z dwóch komór – przejścia i miejsca pochówków. Wejście, do którego prowadzi długi zewnętrzny korytarz, ma wysokość ponad 5 metrów. Wewnątrz znajduje się charakterystyczna dla tutejszych grobowców kopuła pozorna, wysoka na ponad 13 metrów.

Pałac w Knossos

Inaczej nazywa się go labiryntem minotaura, gdyż to właśnie tam miał być przetrzymywany ten mityczny stwór. To jeden z najważniejszych zabytków kultury minojskiej, pochodzący sprzed około 2 tysięcy lat p.n.e. Zbudowany został ze skały gipsowej oraz łupków, a także drewnianych, cedrowych podpór. Do końca nie udało się naukowcom uzgodnić ostatecznej wersji tego, jak wyglądał w przeszłości, nie ulega jednak wątpliwości, że był budowlą imponującą – same ruiny zajmują powierzchnię ponad 17 tys. m2 . Całość wyposażona była w kanalizację. Dolny poziom pałacu stanowiły magazyny oraz pomieszczenia gospodarcze, będące siecią niewielkich pomieszczeń – to dzięki nim nasuwają się skojarzenia z labiryntem.

Pałac w Knossos
Ruiny Pałacu w Knossos, foto:pixabay.com

Lwia Brama

Główna brama cytadeli w Mykenach jest jedyną tak dużą rzeźbą mykeńską zachowaną do dzisiaj. Swoją nazwę zawdzięcza płaskorzeźbie umieszczonej w trójkącie odciążającym. Przedstawia zwierzęta stojące po różnych stronach kolumny. Figury pozbawione głów, które mogły być wykonane z innego materiału, uważa się powszechnie za lwy, jednak niektórzy sądzą, że przedstawiają one gryfy lub sfinksy. Najprawdopodobniej przedstawione na płaskorzeźbie symbole nie są przypadkowe – ta kolumna może symbolizować bóstwo.

Teatr w Epidauros

Obiekt powstał ok 330 r. p.n.e. Imponująco wielki, największy z istniejących teatrów antycznych, ma widownię, która do dziś pomieścić może 14 tysięcy osób na 55 rzędach siedzeń. Zachowała się ona nadzwyczaj dobrze, ponieważ przez lata leżała pokryta ziemią, a odkryta została dopiero pod koniec XIX wieku. Charakterystyczną cechą tego miejsca jest akustyka, dzięki której nawet z najodleglejszych rzędów słychać każdy odgłos ze sceny i orchestry.

Hefajstejon w Atenach

Świątynia Hefajstosa i Ateny z V w. p.n.e., została wybudowana w stylu doryckim. Do dzisiaj zachowała się w doskonałym stanie. Otoczona jest wspaniałą kolumnadą, liczącą po 13 kolumn na dłuższym i 6 kolumn na krótszym boku. Obiekt jest mniej znany, a przez to mniej zatłoczony niż Partenon, choć nie odbiega od niego wyglądem i kunsztem wykonania.

Marmaria w Delfach

To teren dawnej wyroczni, na którym mieściło się sanktuarium Ateny. Znajdują się tu ruiny dawnych świątyń z VII i IV w p.n.e. oraz słynnej świątyni tolosowej – charakterystycznej okrągłej budowli, będącej współcześnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Grecji. Pozostałością po niej są trzy doryckie kolumny i fragment belki. Dookoła postawiono pozostałości reszty kolumn.

Delfy
Starożytne ruiny w Delfach, foto:pixabay.com

Tunel Eupalinosa

Podziemny akwedukt z wyspy Samos powstał w VI wieku. Jest to miejsce bardzo ciekawe, a przy tym nietypowe, gdyż stanowi jeden z niewielu zabytków techniki, wśród licznych ruin świątynnych i pałacowych. Jego długość wynosi nieco ponad kilometr, a wysokość ok 1,7 m, wzdłuż niego wykopany został rów, służący do układania rur. Do zwiedzania dostępna jest tylko jego część.

Wieża Wiatrów w Atenach

Ta 12-metrowa marmurowa budowla, w przeszłości posiadała 8-metrowy wskaźnik wiatrów. Każdej z jej ścian patronuje jeden z ośmiu bogów wiatrów – ich wizerunki widnieją na odpowiadających ich kierunkom ścianach. Spełniała też funkcje zegara – znajduje się na niej dziewięć zegarów słonecznych, a w czasach chrześcijańskich używana była jako dzwonnica. Jej pochodzenie datuje się na I lub II wiek p.n.e. i uważa się ją za jeden z najlepiej zachowanych zabytków w Atenach.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!