Dolina Loary Zamek

Zamki nad Loarą. Zobacz 6 najpiękniejszych

Dolina Loary, nazywana też Ogrodem Francji, jest miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów z różnych zakątków świata. U brzegów słynnej rzeki i nad jej dopływami mieszczą się bowiem okazałe średniowieczne i renesansowe zamki oraz zachwycające oświeceniowe pałace. Są one pomnikiem dziedzictwa kulturalnego wkomponowanym w piękne otoczenie natury.

Ich olśniewająca architektura jest powodem, dla którego cała środkowa część doliny została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W historycznej krainie Francji wznosi się ponad 300 imponujących zamków i pałaców. Które z nich są najpiękniejsze?

Zamek w Chambord

Zestawienie otwiera zamek w Chambord, najsłynniejsza z siedzib królewskich w dolinie Loary, położona nad jednym z jej odpływów, rzeką Cosson. Rezydencja powstała w XVI wieku, z inicjatywy króla Franciszka I, a w jej projektowaniu miał udział sam Leonardo da Vinci.

Dolina Loary we Francji
Zamek w Chambord jest wizytówką Doliny Loary, foto:pixabay.com

Zamek, budowany przez blisko 40 lat, jest jednym z najokazalszych dzieł architektury renesansu, choć sama jego konstrukcja przypomina średniowieczną twierdzę, a stylem nawiązuje do gotyckich warowni obronnych. Jego dach zdobią liczne kominki, wieżyczki i wieże o finezyjnych kształtach, które nadają mu iście renesansowego charakteru. Dawna rezydencja królewska przytłacza przede wszystkim swoim ogromem. Gigantyczny kompleks mieści się na powierzchni zbliżonej do tej, którą zajmuje Paryż. Okazale przedstawiają się też wnętrza zamku, w których skład wchodzi aż 440 komnat, wyposażonych w 365 kominków i ozdobionych 800 rzeźbionymi kapitelami. Właśnie tak oszałamiającym wnętrzom Chambord zawdzięcza nazwę „koronkowa perła renesansu”.

Zamek w Chenonceau

Wiele zachwytów wzbudza wspaniały zamek w Chenonceau reprezentujący francuski renesans. Został zbudowany w XIII wieku, a jego kształt zmieniał się w następnych epokach, kiedy to zarządzały nimi kolejne wybitne arystokratki. Z tego względu też jest nazywany Zamkiem Dam.

Pałac Chenonceau nazywany jest również Zamkiem Dam, foto:pixabay.com

Renesansowego charakteru nabrał za sprawą pierwszej z właścicielek, Katherine Briçonnet, która nakazała przebudować go na czworoboczną rezydencję z kunsztownie zdobionymi wieżyczkami w narożnikach. Kolejne władczynie posiadłości dobudowały m.in. wyjątkowo stylową dwupiętrową galerię na moście oraz imponujący ogród z fontanną i parkowym labiryntem. Innymi słowy, uczyniły z zamku w Chenonceau obiekt przyćmiewający wszystkie inne w okolicy. Na jego zwiedzanie warto zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin.

Zamek w Azay-le-Rideau

Renesansową perełką architektoniczną jest też Zamek w Azay-le-Rideau, pochodzący z I połowy XVI wieku. Tym, co wyróżnia go na tle innych rezydencji, jest jej malownicze położenie – na niewielkiej wyspie otoczonej przez wody rzeki Indre. Elewacja zamku zachwyca kunsztownie zdobionymi gzymsami i lukarnami, w jego wnętrzach natomiast warto zwrócić uwagę na bogatą kolekcję arrasów flamandzkich. Z rezydencją sąsiaduje rozległy ogród utrzymany w stylu angielskim. Spacerujący po jego alejkach mogą podziwiać Azay-le-Rideau w całej jego dostojności.

Zamki Francja Loara
Zamek w Azay-le-Rideau, foto:pixabay.com

Zamek w Chaumont

Ukoronowaniem spaceru po słynnych renesansowych rezydencjach będzie wizyta na zamku w Chaumont, usytuowanym na stromej skarpie u brzegu Loary. Został zbudowany już w X wieku, jednak w XV wieku został spalony, a następnie odbudowany na życzenie Ludwika XI, ówczesnego króla Francji. W późniejszych wiekach również był kilkukrotnie przebudowany.

W obecnym kształcie jest jednym z najpiękniejszych zachowanych dzieł budownictwa renesansowego, a jego znakiem rozpoznawalnym są potężne, cylindryczne wieże zakończone spiczastymi dachami. Wyjątkowo klimatycznym miejscem jest też most zwodzony z masywnymi basztami, przez który wiedzie droga na zamek.

Dolina Loary zamki
Do zamku w Chaumont prowadzi urokliwy, zwodzony most, foto:pixabay.com

Zamek w Cheverny

Prawdziwie majestatyczny charakter ma zamek w Cheverny, wzniesiony w XVII wieku na życzenie francuskiego króla Ludwika XIII. Jego konstrukcja jest idealnie symetryczna, co odróżnia go od większości renesansowych rezydencji. Dopełnieniem harmonii oświeceniowego pałacu jest elewacja z białego tufu wapiennego z równomiernie rozmieszczonymi ozdobami.

We wnętrzach pałacu zachowano oryginalny wystrój sprzed wieków, co jest najlepszą zachęta do tego, aby je zwiedzić. Na turystów czekają luksusowe sale i korytarze pałacowe, których ściany są ozdobione kosztowaną boazerią oraz cennymi dziełami sztuki.

Idealnie symetryczna konstrukcja Zamku w Cheverny, foto:pixabay.com

Zamek w Angers

Niezwykle ciekawe prezentuje się Zamek w Angers, jedna z najstarszych warowni w dolinie Loary. Jego początki sięgają X wieku, kiedy to był siedzibą książąt andegaweńskich, z kolei w XIII wieku, na polecenie króla Ludwika IX, został zamieniony na fortyfikację obronną. Wówczas dobudowano 17 potężnych cylindrycznych wież ze stanowiskami strzelniczymi, a całą twierdzę otoczono masywnymi murami z szarego kamienia, które nadają jej wyjątkowo surowego charakteru. Zamek w Angers jest miejscem, które zachowało średniowieczny klimat, a zwiedzając jego zakamarki, ma się wrażenie przeniesienia w czasie o kilka wieków.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!