katedra helsińska

Nietypowe podróżowanie czyli tramwajem przez Helsinki

Planując urlop w zimnych krajach północy znacznie częściej bierzemy pod uwagę nowoczesną Norwegię, Szwecję lub niewielką Danię, niż sąsiadującą z pierwszymi dwoma państwami Finlandię. A ta choć wciąż mniej popularna turystycznie ma równie dużo do zaoferowania. Chcąc odkryć uroki tego państwa najlepiej zacząć od jego stolicy czyli Helsinek. Na ich zwiedzenie wystarczy weekend, zwłaszcza gdy jako środek poruszania się po mieście posłuży tramwaj.

Trzy z helsińskich linii tramwajowych są szczególnie przyjazne turystom, ponieważ prowadzą wzdłuż najważniejszych, najbardziej wartych zobaczenia miejsc. Ich wybór uwalnia od perspektywy spędzenia długich godzin na planowaniu zwiedzania. To szczególnie pomocne w sytuacji, gdy podejmujemy spontaniczną decyzję o wylocie do Helsinek.

Linia nr 2. Poznaj Helsinki

Za najbardziej pomocny w odkrywaniu stolicy Finlandii uchodzi tramwaj nr 2 (3T). Przemierza on długą trasę, ciągnącą się wokół centrum miasta, pozwalającą na zaobserwowanie najpopularniejszych punktów i ciekawych zabytków. Jednak Ci, którzy chcieliby się wybrać w tematyczną podróż po Helsinkach powinni raczej wsiąść, w zależności od swoich zainteresowań, w tramwaj numer 4 lub 6.

Linia nr 4. Tropem perełek architektury

Trasa linii nr 4 powinna szczególnie przypaść do gustu miłośnikom architektury, którzy chcą poznać stolicę Finlandii pod kątem stylu zabudowy. Droga prowadzi z dzielnicy Katajanokka na wschodzie do Munkkiniemi na zachodzie.

Sobór Uspieński największa świątynia prawosławna w Helsinkach
Sobór Uspieński, foto: pixabay.com

Sobór Uspieński

Pierwszym z ciekawych punktów jest pochodzący z 2 połowy XIX w. Sobór Uspieński. To największa świątynia prawosławna w Europie Zachodniej. Ze swoją czerwoną cegłą i złotą kopułą, projektu Aleksieja Gornostajewa jest jednym z wyraźniejszych symboli rosyjskiego wpływu na historię Finlandii.

Następnie tramwaj zabiera nas na Plac Senacki, otoczony neoklasycznymi budynkami projektu C.L. Engela. W tym miejscu warto zaplanować sobie dłuższą przerwę, gdyż poza interesującymi zabytkami, znajduje się tam niemało sklepów, kawiarni i restauracji, w których można posmakować tradycyjnych dań fińskiej kuchni, takich jak popularne karelskie pierogi Karjalanpirakka, pieczeń z renifera Poronpaisti czy też  Kalakukko- smażonego w tłuszczu pieroga ze słoniną, kawałkami mięsa i rybkami muikku. Ta gastronomiczno- handlowa okolica nosi nazwę Tori Quarters i zajmuje południową część placu. Z kolei na zachodzie jest usytuowany Uniwersytet Helsiński. Naprzeciwko niego znajduje się siedziba rządu. Obowiązkowy punkt program stanowi jednak luterańska Katedra Helsińska, przez wielu uznawana za symbol miasta.

Z okolicy pełnej XIX-wiecznych pamiątek architektonicznych pora przenieść się na uderzającą współczesnością i pomieszaniem różnych stylów ulicę Mannerheimintie. To na niej bowiem obok reprezentujących funkcjonalizm lat 30 XX w. Lasipalatsi and Postitalo oraz pochodzącego z lat 50 i utrzymanego w tym samym stylu Stadionu Olimpijskiego, znajdują się przykłady architektury najnowszej takie jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej Kiasma czy nowe Centrum Muzyczne.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Kiasma w Helsinkach w Finlandii
Muzeum Kiasma jest przykładem nowoczesnej architektury, foto: pixabay.com

Ta okolica skupia w sobie wiele ośrodków kultury. Poza wspomnianymi wcześniej warto odwiedzić Muzeum Narodowe oraz Muzeum Seurasaari Open-Air. To ostatnie zabiera zwiedzających w podróż w czasie pomiędzy XVIII a XX wiekiem i pozwala poznać styl życia oraz osobliwą kulturę ówczesnego chłopstwa i szlachty.

Zakończenie wycieczki powinno ucieszyć miłośników dzieł architekta Alvara Alto. Nieopodal przystanku Tiilimäki mieści się bowiem dom utalentowanego konstruktora, zaadaptowany jako muzeum. Odwiedzający mogą tam podziwiać samodzielnie zaprojektowane meble i wnętrza łączące w sobie tradycję z nowoczesnością. Nieopodal dostępne jest także biuro architekta, jeden z najlepszych jego projektów lat 50.

Linia nr 6. Śladem kulinariów, sztuki i designu

Przejazd linią numer 6 to propozycja dla amatorów designu, sztuki i kulinariów. Trasa prowadzi z dzielnicy Hietalahti to Arabianranta. Wzdłuż niej znajduje się sporo domów handlowych, w których można się zaopatrzyć w fińskie przysmaki. W ofercie Hietalahti Market Hall znajduje się spory wybór świeżych, sezonowych potraw. Podobnie jak w Hakaniemi Market Hall. Na pierwszym piętrze tego pochodzącego z początku XX wieku budynku mieszczą się sklepy spożywcze. Z kolei drugi poziom zajmują pawilony z pamiątkami i rękodziełem.

Abattoir, centrum kulinarne w Helsinkach w Finlandii
Abattoir to dobre miejsce na spotkanie ze znajomymi, foto: pixabay.com

Abattoir

Prawdziwą gratką dla miłośników kulinariów jest wizyta w centrum Abattoir. To sporych rozmiarów plac, na którym odbywają się liczne wydarzenia kulinarne, takie jak Dzień Restauracji, Noc Sztuki czy sierpniowy Nocny Targ. Każdego miesiąca sprzedają tu swoje produkty lokalni rolnicy i mali przedsiębiorcy. Latem Abattoir jest odpowiednim miejscem na piknik, grill w gronie rodziny czy przyjaciół. Leżaki plażowe, hamaki pozwalają się zrelaksować w miłej atmosferze.

Na trasie tramwaju nr 6 znajdują się także ośrodki kulturalne. Muzeum Sztuki Sinebrychoff prezentuje znamienitą kolekcję obrazów zagranicznych artystów pochodzących z czasów od XIV do XIX w. Wystawy ukazują także związki fińskiej sztuki z tradycją europejską. Jednak największe zbiory mieszczą się w Muzeum Sztuki Ateneum. Składa się na nie aż 20 tysięcy dzieł z lat 1750-1950.

Największą atrakcją, której nie mogą pominąć przede wszystkim amatorzy designu, jest Design District Helsinki. To efekt zrodzonej dziesięć lat temu inicjatywy skupienia w jednym miejscu przedsiębiorców zajmujących się kreatywnymi projektami. I tak powstała przestrzeń obejmująca 25 ulic z 200 lokalami z biżuterią, antykami, rękodziełem, w tym także muzeami, galeriami, restauracjami i sklepami odzieżowymi.

Odwiedzając Design District Helsinki trzeba się nastawić na długi spacer. Dzielnicę można zwiedzać samodzielnie, wybierając najbardziej interesujące dla nas punkty – pomaga w tym specjalnie przygotowana mapa. Po okolicy oprowadzają też przewodnicy. Wycieczki odbywają się w każdy piątek o godzinie 15.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!