mikołaj z laponii

Laponia. Z wizytą u św. Mikołaja

Laponia to mroźna kraina nierozerwalnie utożsamiana z osobą Świętego Mikołaja. Aby do niej dotrzeć, musimy udać się do Finlandii. Czy rzeczywiście spotkamy tam Świętego Mikołaja? Co jeszcze możemy ciekawego zobaczyć w Laponii?

Określa się ją często mianem Krainy Wiecznego Lodu. Ma to związek z panującymi tam warunkami atmosferycznymi. Otóż na obszarze Laponii śnieg i mróz utrzymują się przez cały rok, a temperatury w nocy potrafią spaść nawet do -40 stopni C.

Laponia w skrócie

Reklamowana głównie, jako „dom Świętego Mikołaja” Laponia, to szalenie malownicza i wypełniona dziewiczymi terenami kraina. Jej wschodnie fragmenty zalicza się w poczet najmniej skażonych ludzką bytnością obszarów Europy. To najdalej wysunięty na północ region Finlandii, jednego z najmniej zaludnionych obszarów na świecie. Jej mieszkańcy, Lapończycy, są uznawani za najstarszy lud Europy.

Renifery w Laponii
Renifery są symbolem Laponii, foto: pixabay.com

Renifery

Symbolem Laponii są renifery – wolno żyjące w lasach, ale … każdy z nich posiada swojego właściciela. Lapończycy utożsamiają to zwierzę z powodzeniem i szczęściem, dlatego też starają się, by mieć ich jak najwięcej.

Druga wizytówka tej mroźnej krainy to psie zaprzęgi. Sanie prowadzone przez malamuty czy haskie, jeszcze jakiś czas temu stanowiły główny środek transportu i poruszania się po obszarach Laponii. Dzisiaj jest to jedynie atrakcja turystyczna. Laponia to także wioska Świętego Mikołaja, położona na obrzeżach miasta Rovaniemi.

W 1996 roku region wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

„Ojczyzna” Świętego Mikołaja

Lapońska mroźna kraina kojarzona jest głównie z osobą Świętego Mikołaja. Wszystko za sprawą miejscowości Rovaniemi. To na jej obrzeżach – a dokładnie na kole podbiegunowym – znajduje się najprawdziwsza wioska Świętego Mikołaja. Na jej terenie znajdują się:

  • Główne biuro Świętego Mikołaja – można tam m.in. zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z samym Mikołajem (!). Biuro czynne jest od 9:00 do 19:00
  • Poczta Świętego Mikołaja – gdzie można m.in. nadać list, ale i kupić różne rekwizyty bożonarodzeniowe
  • Fabryka zabawek
  • Restauracja
  • Port lotniczy Świętego Mikołaja
  • Szkoła pomocników Mikołaja
Święty Mikołaj mieszka w Rovaniemi w Laponii
Laponia jest znana dzięki świętemu Mikołajowi, foto: pixabay.com

Po wiosce kręcą się elfy. Można też spotkać renifery, w tym legendarnego już Rudolfa Czerwononosego. W okresie bożonarodzeniowym wszystkie budynki zostają pięknie przystrojone i oświetlone. Aby do niej trafić, trzeba wyjechać z Rovaniemi i skierować się 8km na północ w stronę Koła Polarnego.

Nie tylko dla dzieci …

Wioska Świętego Mikołaja to największa lokalna atrakcja, która rok rocznie przyciąga rzesze turystów – są to głównie rodziny z małymi dziećmi. Jednakże tamtejsze regiony sprawdzają się także w przypadku wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. To na nich czekają między innymi takie atrakcje, jak:

  • Rejs lodołamaczem Sampo po Zatoce Botnickiej

Aby z niego skorzystać należy udać się do miasta Kemi. Śmiałkowie mogą spróbować kąpieli w lodowatych wodach Zatoki w specjalnym kombinezonie.

  • Liczne obszary dla narciarzy i snowboardzistów

Są to specjalne trasy wyznaczone dla turystów. Sporą ciekawostkę stanowi odmiana snowkiting (to śnieżne szaleństwo na desce snowboardowej podczepionej do latawca pociągowego)

  • Szlak Urho Kekkonena

Aby go pokonać potrzebujemy dużej odporności na nieco spartańskie warunki oraz dwóch miesięcy czasu. Trasa liczy sobie 1500km. Można ją też pokonać na skuterach śnieżnych. Bez względu jednak na to, jaki sposób pokonywania wybierzemy, ważne jest, aby zabrać ze sobą śpiwór oraz namiot. Druga część szlaku nie oferuje noclegu.

Szlak Urho Kekkonena w Laponii
Szlak Urho Kekkonena to atrakcja dla wytrwałych, foto: pixabay.com

Amatorzy mniej ekscytujących atrakcji też znajdą na obszarze Laponii coś w sam raz dla siebie. Ciekawscy mogą spędzić noc w lodowym hotelu, który budowany jest jedynie na okres zimowy. Ci, którzy zatrzymają się w hotelach na obszarze Rovaniemi w okresie od listopada do stycznia, mogą z kolei zaobserwować niezwykłe zjawisko, jakim jest noc polarna. Obsługa hotelowa informuje też turystów o tym, kiedy i gdzie dokładnie będzie można obserwować zorzę polarną, co jeszcze uświetnia pobyt w tym miejscu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!