krajobraz-dominikany

5 powodów, dla których warto udać się na Dominikanę

Niezwykła różnorodność przyrodnicza i niespotykana gościnność mieszkańców sprawiają, że Dominikana jest kierunkiem atrakcyjnym dla szerokiego grona turystów. Niezapomniane wakacje mają szansę spędzić tutaj wszyscy ci, którzy kochają odkrywać piękno natury.

Powodów, dla których warto odwiedzić to drugie pod względem wielkości państwo na Morzu Karaibskim, jest więcej. Można by je wymieniać w nieskończoność…

Karaibskie plaże i rajskie wyspy

Kilkadziesiąt kilometrów piaszczystych plaż położonych nad lazurowym wybrzeżem Morza Karaibskiego czyni z Dominikany prawdziwy raj dla plażowiczów i amatorów sportów wodnych. Najwięcej do zaoferowania mają południowo-wschodnie rubieże wysypy, nazywane Kokosowym Wybrzeżem. Mieszczą się tam jedne z najpiękniejszych plaż, pokryte białym, drobnoziarnistym piaskiem, a w ich pobliżu znajdują się najpopularniejsze kurorty wypoczynkowe – Punta Cana oraz Bavaro.

Bavaro
Plaża Bavaro na Dominikanie, foto: pixabay.com

Blisko stąd też na Saona Island, najsłynniejszą z rajskich wysepek należących do Dominikany. Za sprawą plaż z białym piaskiem, krystalicznie czystych wód oraz bujnej, egzotycznej roślinności na stałe zagościła ona w spisie wycieczek organizowanych przez miejscowych. W końcu spacer białym nabrzeżem porośniętymi palmami kokosowymi to dla wielu kwintesencja przyjazdu na Dominikanę.

Nie mniej urzekające i nie mniej popularne są szerokie plaże na północy wyspy i sąsiadującym z nią półwyspie Samana, natomiast najbardziej dziewicze i najmniej zatłoczone są te mieszczące na południu. Niezależnie od tego, w której części wyspy zdecydujemy się na wypoczynek, karaibska sceneria zachwyci nas z pewnością.

Tropikalna roślinność

Bogactwo flory i fauny Dominikany przyprawia o zawrót głowy wszystkich miłośników przyrody. Ze względu na niespotykaną różnorodność przyrodniczą, na terenie wyspy utworzono aż 13 parków narodowych, które zajmują prawie 20% jej powierzchni.

Krajobraz Dominikany

Jednym z najciekawszych jest Park Narodowy Los Haitises, w którego skład wchodzi kilka wysepek porośniętych lasami namorzynowymi. Mangrowce, cedry, drzewa mahoniowe oraz inne odmiany tropikalnej roślinności sprawiają się, że jest tu niezwykle dziewiczo. Najlepszym dopełnieniem spaceru po dominikańskiej dżungli jest krótka przechadzka brzegiem wyspy – przy odrobinie szczęścia możemy tam zobaczyć żółwie morskie, leniwie wylegujące się na nabrzeżu, oraz czaple, dumnie prezentujące swoje wdzięki. Piękno dzikiej i nieposkromionej przyrody zostało dostrzeżone m. in. przez twórców „Parku Jurajskiego”. Właśnie w scenerii Los Haitises powstało wiele kadrów do tej słynnej produkcji.

Tropikalną naturę możemy też podziwiać na półwyspie Samana, sąsiadującym z północnymi krańcami Dominikany. Obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek jest ponad 40-metrowy wodospad El Limon, który z wielkim impetem spada do krystalicznie czystego jeziora.

Górzyste krajobrazy

Skaliste szczyty górskie o wysokości przekraczającej 3000 m n.p.m. są kolejnym z elementów niezwykle urozmaiconego krajobrazu Dominikany. Znajdują się one w centralnej części wyspy, w Parku Narodowym Armando Bermudez i zaliczają się do pasma górskiego Kordylierów Centralnych.

dominikana
Dominikana słynie z bogactwa przyrodniczego, foto: pixabay.com

Na turystów czekają malownicze trasy trekkingowe, z których jedna prowadzi na najwyższe wzniesienie Karaibów – Pico Duarte liczący 3175 m n.p.m. Wdrapanie się na ten szczyt to nie lada gratka dla lubiących spędzać czas aktywnie i niebywała okazja ku tego, aby pokonać magiczną granicę 3000 metrów nad poziomem morza.

Kolonialne miasta

Walory przyrodnicze wyspy wysuwają się na pierwszy plan przy opisywaniu miejsc, które warto zobaczyć na Dominikanie. Nie sposób jednak pominąć urokliwych miast i miasteczek o charakterystycznej zabudowie pochodzącej jeszcze z epoki kolonializmu.

Najbardziej reprezentatywne przykłady architektury tamtych czasów znajdziemy w Santo Domingo. W mieście zachowała się cała dzielnica kolonialna, którą zajmują zarówno świeckie, jak i sakralne budowle wznoszone przez przybyszów z Nowego Świata. Planując pobyt, warto choć jeden dzień przeznaczyć na poznanie stolicy kraju.

Taniec, zabawa, radość życia

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto udać się na Dominikanę, są jej mieszkańcy – uśmiechnięci od ucha do ucha, niesłychanie życzliwi i niesamowicie umuzykalnieni. Swoją żywiołowością i radością życia zarażają również wczasowiczów, który powrocie do domów zapewniają, że nigdzie indziej nie wybawili się i nie wytańczyli się tak jak na tej wyspie.

W barach, pubach, klubach i dyskotekach, którymi są przepełnione nadmorskie kurorty, królują gorące, latynoamerykańskie rytmy. Przyjaźnie nastawieni Dominikańczycy w mig nauczą nas podstawowych kroków bachaty i merenque, swoich ulubionych, niezwykle energetycznych tańców. Jeśli impreza życia, to tylko na Dominikanie!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!