Panorama Budvy

Co zobaczyć w Budvie?

Czarnogóra z roku na rok zyskuje na popularności wśród Polaków, ciągle pozostaje jednak stosunkowo mało znana i niewiele osób potrafiłoby powiedzieć, co oprócz plaż i ciepłego morza ma do zaoferowania turystom. Jednym z takich miejsc jest Budva – najpopularniejszy kurort czarnogórskiego wybrzeża. Miasto niewielkie, posiadające ok. 15 tysięcy mieszkańców, ale tętniące życiem – zwłaszcza latem.

Budva to idealny przykład typowego, śródziemnomorskiego miasteczka – mnóstwo wąskich uliczek, przydomowej zieleni, kamienne domy, kawiarenki, wyczuwalny spokój i brak pośpiechu. Tym co wyróżnia to miejsce na plus jest także jego położenie – z jednej strony otoczone górami, z drugiej morzem. Zwiedzanie miasta warto zacząć po prostu od spaceru, by poczuć wyjątkowy klimat Budvy.

Stare Miasto

Tutejsze Stare Miasto położone było kiedyś na wyspie, która z czasem połączyła się ze stałym lądem. Dziś otoczone jest średniowiecznym murem, przez który prowadzą dwie bramy: Morska oraz Lądowa. W ich okolicach znajdują się schody, którymi dostać się można na mury. Najlepiej jednak wejść przy okazji wizyty w Cytadeli – obok niej również znajduje się wejście na mury. Z samej Cytadeli roztacza się wspaniały widok na miasto, morze oraz wyspę św. Mikołaja. W środku zaś znajduje się wystawa fotografii i modeli żaglowców.

Budwa w Czarnogórze
Widok na Budvę, foto: pixabay.com

Tuż obok Cytadeli znajduje się kontrkatedra św. Jana, największy kościół w Budvie, z XIX-wieczną dzwonnicą oraz bogatą kolekcją ikon. Nie jest znana dokładna data jego powstania. W jego najbliższej okolicy znajdują się dwie cerkwie. Pierwsza z nich, cerkiew św. Sawy to niewielka, romańska budowla, służąca dawniej jako miejsce modlitw zarówno katolików jak i prawosławnych. Znaleziona została w nim kamienna inskrypcja z datą 1143, a niedawno także pozostałości po XII-wiecznych freskach. Druga, to cerkiew św. Trójcy, zdecydowanie większa, z charakterystyczną fasadą zbudowaną naprzemiennie z jasnego i ciemniejszego kamienia i wspaniałą mozaiką nad wejściem. Jest to najmłodsza budowla sakralna na budvańsiej starówce. Najstarszym budynkiem w mieście jest z kolei kościół Santa Maria in Punta, którego budowę ukończono w 840 roku.

Ślady najdawniejszego osadnictwa na terenie miasta (a sięgają one czasów iliryjskich) można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym. Eksponaty, od starożytnych po XIX-wieczne, ukazują życie mieszkańców miasta na przestrzeni wieków – czasów greckich, rzymskich, weneckich. Paradoksalnie, rozwojowi muzeum przysłużyło się trzęsienie ziemi w 1979 roku, dzięki któremu zyskało ono 2500 nowych eksponatów. Na osobnej wystawie prezentowane są eksponaty etnograficzne.

Poza zwiedzaniem

Wybrzeże Budvy, miasta w Czarnogórze
Plaża w Budvie, foto: fotolia.com

Plaże w Budvie

Budva to nie tylko zabytki, ale również przyciągające zwiedzających plaże. Najładniejsza i najpopularniejsza jest żwirkowa Plaża Słoweńska, o długości ponad 1,5 kilometra. Jest wyposażona w pełną plażową infrastrukturę oraz liczne atrakcje – boiska, leżaki, restauracje, organizowane są też skoki na bungee. Niezwykle ciekawe są plaże Morgen, połączone ze sobą skalnym tunelem. Ich atrakcyjność podnosi fakt, że odznaczone zostały błękitną flagą, rozciąga się z nich widok na wyspę Sveti Stefan. Bardziej kameralna jest niewielka Pizana we wschodniej części miasta.

Wzdłuż wybrzeża w Budvie ciągnie się kilkukilometrowa promenada, na której znajdują się liczne bary, restauracje i sklepy z pamiątkami. Kwitnie tutaj życie nocne miasta.

Miasto oferuje także możliwość aktywnego spędzania wypoczynku. Oprócz tradycyjnych form, takich jak pływanie, wspinaczki czy turystyka górska, w sąsiedztwie Budvy znajduje się punkt startowy paralotniarzy, z trasy lotu widać panoramę miasta. Piękno tutejszego morza można poznać podczas nurkowania.

Nie brak w Budvie atrakcji dla miłośników kultury – od lipca do połowy sierpnia odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Teatralny, obejmujący liczne spektakle, ale także wystawy, koncerty i wieczory poetyckie.

W szczycie sezonu Budva jest gwarna i zatłoczona, co nadaje jej wakacyjnego charakteru, ale wiele osób potrafi zmęczyć. Jeśli nie lubimy tłumów, na zwiedzanie miasta najlepiej udać się wiosną lub jesienią, kiedy staje się ono spokojniejsze.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!