Benmore Gardens

Zielona Szkocja. Wypocznij w 3 najpiękniejszych ogrodach

Wakacje w Szkocji zwykle wyobrażam sobie jako wypoczynek na łonie natury, dlatego chciałabym zabrać Was tam, gdzie przyroda odsłania swoje najpiękniejsze oblicze. Wybierzmy się na wycieczkę po szkockich ogrodach!

Trzeba zaznaczyć, że miejsca to nie byle jakie, bo…królewskie! To Royal Gardens, rozsiane w różnych punktach Szkocji. Przyjrzyjmy się im z bliska!

Edynburg

Jedną z największych na świecie kolekcji gatunków roślin mogą poszczycić się Ogrody Królewskie w Edynburgu. Wśród 17 tysięcy okazów znajdują się m.in. rododendrony, orchidee czy amazońskie lilie wodne. Florę typową dla różnych stref klimatycznych: tropikalnej, zwrotnikowej, śródziemnomorskiej można podziwiać dzięki szklarniom – niestety jedynie połowa z nich jest dostępna dla zwiedzających. Podczas spaceru po Ogrodzie Botanicznym warto się przyjrzeć gatunkom, pochodzącym z rejonów: górskich, z Chile, Chin czy południowej Ameryki. Wśród tej bogatej roślinności koniecznie trzeba poszukać drzewo palmowe z Indii Zachodnich. Niezwykły okaz liczy sobie, bagatela 200 lat.

Ogrody Krolewskie w Edynburgu
Ogrody Królewskie w Edynburgu to idealne miejsce na wspólny spacer.

Na roślinne zbiory składają się także rośliny suszone. Są dostępne w herbarium, w olbrzymiej, bo 3-milionowej ilości.  Wśród nich znajdują się te zebrane przez Karola Darwina i Jamesa Cooka. Warto zajrzeć też do biblioteki z książkami botanicznymi napisanymi w wielu językach i pochodzącymi z różnych epok. Kto ciekawy, niech poszuka polskojęzycznych egzemplarzy!

Gdzie? 20A Inverleith Row

Kiedy? Część zewnętrzna: listopad – styczeń 10:00 – 16:00 ; luty i październik 10:00 – 17:00 ; marzec – wrzesień 10:00 – 18:00 ; szklarnie: listopad – styczeń 10:00 – 15:00 ; luty i październik 10:00 – 16:00 ; marzec – wrzesień 10:00 – 17:00

W jakiej cenie? Wstęp do części zewnętrznej Ogrodu jest wolny! Szklarnie: dorośli  £5.50, dzieci do 15 r.ż. – wstęp wolny

Benmore

Benmore Gardens nazywany inaczej Młodszym Ogrodem Botanicznym stanowił dawniej część posiadłości Jamesa Duncana biznesmena, filantropa i miłośnika sztuki. Chcąc zobaczyć to miejsce trzeba się udać do Argyll, w okolice pomiędzy Dunoon a Loch Eck. Tuż przy wejściu oczom zwiedzających ukazuje się imponująca aleja Giant, czyli ścieżka z sekwoi, rosnących tam od 1863 r. By dojrzeć ich czubki trzeba mocno zadrzeć głowę, gdyż wysokość co niektórych okazów przekracza 45 m.

Benmore Gardens
Młodszy Ogród Botaniczny w Benmore, foto: Flickr by Christine McIntosh

Benmore Gardens to istna oaza spokoju. Ciszę przerywa tu jedynie poszum drzew i wodospadu. Przyjemnie odpocząć w przytulnej kafejce, w otoczeniu roślin. Można się tu zachwycić wieloma ich gatunkami: bogatą kolekcją paproci i flory z Bhutanu, niezwykłymi odmianami rododendronów i magnolii. Nasiona niektórych okazów sprowadzono w XIX i XX w. aż z dalekiej Azji czy Ameryki Północnej.

Spacer po ogrodzie może wymagać nieco wysiłku – wznoszą się tam bowiem zbocza, z których rozciąga się przepiękny widok na jezioro Holy Loch.

Gdzie? Benmore, Dunoon, Argyll PA23 8QU

Kiedy? codzienie: kwiecień – wrzesień 10:00 – 18:00 ; październik – marzec 10:00 – 17:00

W jakiej cenie? Normalny £6.50, ulgowy £5,5 ; dzieci poniżej 16 r.ż. – wstęp wolny

Logan

Wizyta w Logan Gardens to wejście w świat egzotyki. Miejsce jest bowiem bogate w największą ilość niezwykłych okazów, niewystępujących w Wielkiej Brytanii, a pochodzących z Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki Południowej, Australii. Ogród zachwyca szczególnie w okresie od czerwca do września, gdy wiele gatunków roślin, takich jak fuksje czy hortensje rozkwita wielością kolorów. Wspaniale przejść przez palmowe aleje i eukaliptusowe gaje czy odpocząć w cieniu gunnery. Podczas spaceru najlepiej dotrzeć do najwyższego punktu w ogrodzie, by zachwycić się widokiem półwyspu Rhins of Galloway. W wolnej chwili warto też zajrzeć do Logan’s Discovery Centre, by poznać ciekawą historię tego miejsca, od czasów jego powstania aż do stanu obecnego.

Logan Garden szkocja
Logan Gardens, foto: Flickr by S. Rae, Alljengi

Ogród Logan, laureat nagród turystycznych i kilkukrotny bohater programów telewizyjnych, przyciąga każdego roku około 25 tys. turystów zainteresowanych egzotyczną florą, pochodzącą z różnych rejonów świata.

Gdzie? Logan Botanic Garden, Port Logan, Stranraer, Dumfries i Galloway DG9 9ND

Kiedy? Codziennie 15 marca – 31 października 10:00 – 17:00

W jakiej cenie? Normalny £6.50, ulgowy £5,5 ; dzieci poniżej 16 r.ż. – wstęp wolny

Szkocja słynie z wielu ogrodów. Niektóre z nich są częścią zamkowych posiadłości, inne stanowią odrębną całością. Wszystkie przyciągają spokojem, zielenią i wielością gatunków roślin. Odpoczynek w którychś z nich może stać się doskonałym dopełnieniem lub wypełnieniem wakacji w Szkocji.  

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!