szlak Rota Vicentina

Portugalia pieszym szlakiem. Poznaj 3 najpopularniejsze trasy

Tekst Portugalia kojarzy nam się z błogim wypoczynkiem na malowniczych plażach i kąpielami w błękitnych wodach oceanu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ten iberyjski kraj jest prawdziwym rajem dla aktywnych urlopowiczów, zwłaszcza dla miłośników poruszania się na własnych nogach. Przez jego zachodnią i południową część przebiega rozbudowana sieć pieszych szlaków turystycznych.

Trzeba dodać, że nosi ona nazwę Rota Vicentina, a jej łączna długość to aż 340 kilometrów!

Rota Vicentina – idealna dla piechurów

Rota Vicentina, jako pierwsza grupa szlaków w Europie Zachodniej, została wyróżniona certyfikatem „Leading Quality Trails – Best of Europe”, nadawanym przez Europejskie Stowarzyszenie Turystyki Wędrownej. Warto zauważyć, że nagroda ta jest przyznawana po uwzględnieniu wielu czynników, takich jak: piękno krajobrazu, lokalne atrakcje przyrodnicze i kulturowe, dostęp do infrastruktury turystycznej czy jakość oznakowania szlaku.

Rota Vicentina
Przepiękne widoki na szlaku Rota Vicentina , foto: Flickr by Björn Groß

Pod wszystkimi tymi względami drogi Rota Vicentina są znakomicie przygotowane na przyjęcie turystów. Zachwyca przede wszystkim różnorodność krajobrazów, jakie możemy zobaczyć podczas wędrówki. Wyjątkowo ciekawie prezentuje się dziewicze wybrzeże Alentejo, a nie mniej spektakularnie wyglądają górskie wierzchołki w Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina. Wszystkie szlaki są bardzo dobrze oznakowane, w wielu ich punktach umieszczono tablice informacyjne i kierunkowskazy. Nic, tylko ruszać w drogę!

Caminho Histórico

Najdłuższym szlakiem, wchodzącym w skład Rota Vicentina, jest Caminho Histórico. Droga Historyczna, bo tak należy tłumaczyć jej portugalską nazwę, prowadzi z północy kraju na jego południe. Trasa startuje w Santiago de Cacem, kończy się na Przylądku św. Wincentego, a wiedzie przez wszystkie miejsca, którymi w przeszłości wędrowali pielgrzymi i podróżnicy.

szlak Rota Vicentina
Oznakowanie szlaków, foto: Flickr Cláudio Franco

Choć szlak nie jest wymagający pod względem technicznym, to na przejście go w całości mogą zdecydować się tylko wytrzymali piechurzy. Liczy on bowiem aż 230 kilometrów, co przekłada się na 12 dni wędrówki (od 12 do 25 kilometrów dziennie). Innym sposobem na pokonanie tej trasy jest kilkudniowa przejażdżka rowerowa.

Widoki, jakie będą towarzyszyły wycieczce pieszej lub rowerowej, zapierają dech w piersiach. Ścieżki częściowo prowadzą przez tereny parku narodowego, wzdłuż górskich łańcuchów lub przez piękne lasy z drzewami korkowymi. Na trasie znajdują się też liczne miasteczka i wioski, a ich odwiedzenie stanowi doskonałą okazję do tego, aby obserwować nieśpieszny rytm życia na portugalskiej prowincji.

Cabo da Roca Portugalia
Cabo da Roca, foto: Flickr by André P. Meyer-Vitali

Wyjątkowym miejscem jest Przylądek św. Wincentego, w którym szlak historyczny ma swoją metę. Przylądek, nazywany przez Portugalczyków Cabo da Roca, jest najdalej wysuniętym na zachód punktem Europy kontynentalnej. Kończy się ostrym klifem wznoszącym się na 144 metry nad poziom Oceanu Atlantyckiego, a wzdłuż tego stromego nabrzeża prowadzi urokliwa ścieżynka. Spacerując po niej, możemy podziwiać piękno natury w czystej postaci.

Trilho dos Pescadores

O ile Caminho Histórico wiedzie przeważnie w głębi lądu, o tyle Trilho dos Pescadores (drugi najpopularniejszy szlak zaliczany do sieci Rota Vicentina) niemal cały czas biegnie wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Tajemniczo brzmiąca nazwa oznacza Drogę Rybacką, a jej długość wynosi około 100 kilometrów. Szlak zaczyna się w miejscowości Odeceixe, na północy Portugalii, a kończy w Porto Covo, w środkowej części kraju.

Odeceixe Portugalia
Charakterystyczna plaża w Odeceixe, foto: Flickr by KIRA HELD

Mimo że Droga Rybacka jest dużo krótsza niż słynna Droga Historyczna, to jej pokonanie niekoniecznie wiąże się z mniejszym wysiłkiem. Prowadzi ona bowiem przez teren, na którym wysokość względna jest zmienna, co sprawia, że niejednokrotnie trzeba zdobywać skaliste wzniesienia i wdrapywać się na dość strome klify. Dodatkowym utrudnieniem podczas wędrówki jest wiatr, który nad brzegiem oceanu wieje z dość dużą siłą. Warto dodać, że trasa nie jest przystosowana do możliwości rowerzystów, a pokonać można ją tylko na piechotę.

Wzdłuż szlaku znajdziemy wiele urokliwych miejscowości portowych. Możemy w nich odpocząć i skosztować znakomitej kuchni, w której królują dania z ryb. Największą nagrodą za podjęty trud będą spektakularne widoki – cały czas będziemy się przemieszczać wzdłuż linii brzegowej Atlantyku, by podziwiać wielki ocean.

Percursos Circulares

W skład Rota Vincentina wchodzą nie tylko wielokilometrowe trasy, lecz także krótkie szlaki piesze, przygotowane z myślą o niedzielnych spacerowiczach. Przykładem jest Percursos Circulares, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Okrągłe Szlaki. Taka nazwa jest w pełni uzasadniona, gdyż każdy ze szlaków zaczyna się i kończy w tym samym punkcie, a więc jest okręgiem. Wszystko zostało tak pomyślane po to, aby umilić życie turystów i zachęcić ich do odkrywania piękna portugalskiej przyrody.

Okrągłe Szlaki są atrakcją na kilkugodzinną przechadzkę. Ich długość wynosi od 3,5 do 13 kilometrów. Większość z nich można też przejechać na rowerze.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!