Włochy ciekawe miejsca - Aosta

Popularne kierunki w 2016r. Radzimy dokąd się udać na urlop

Za oknem zima, mróz i śnieg. W takich warunkach stęsknieni słońca, ciepła i urlopu zaczynamy snuć wakacyjne plany. Tym, którym brak jeszcze konkretnych pomysłów, podpowiadamy dokąd warto się wybrać w 2016 roku, aby przeżyć niezapomnianą i pełną wrażeń podróż.

Bogata oferta wycieczek i tanie połączenia lotnicze wzmagają apetyt na wojaże po świecie. Ich cel warto dokładnie przemyśleć i zaplanować. Wybraliśmy sześć popularnych i atrakcyjnych miejsc, w których warto spędzić urlop w 2016 roku. I choć na pierwszy rzut oka niektóre z nich mogą wydać się znane i nieco banalne nie dajcie się zwieść. Szybko się bowiem przekonacie, jak wiele jest w nich jeszcze do odkrycia. Proponujemy podróż nietypową, spoza przewodnikowego szlaku, aby uczynić ją prawdziwie niepowtarzalną i poznawczą.

Dla aktywnych: Chorwacja

Uwielbiana przez Polaków, stosunkowo niedaleko położona i zawsze gościnna, szczególnie dla naszego narodu Chorwacja jest rajem dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Tego typu turystyka rozwija się tam najprężniej spośród krajów śródziemnomorskich, przede wszystkim dzięki doskonałym warunkom geograficznym i walorom przyrodniczym. Bogaty w góry, jeziora, parki narodowe i wybrzeże Adriatyku kraj umożliwia uprawianie rozmaitych dyscyplin sportowych. Przoduje przede wszystkim w żeglarstwie. Liczne urokliwe zatoczki, urozmaicona linia brzegowa oraz spokojne wysepki z portami sprawiają, że żeglowanie w Chorwacji jest wyjątkowo przyjemne, a także nieskomplikowane. Wystarczy jeszcze przed wyjazdem wyczarterować jacht, z jednej z 50 dostępnych marin, np. w Splicie, Zadarze czy Dubrovniku oraz wynająć skipera, jeśli nie posiada się odpowiednich umiejętności. Z uroków tej dyscypliny można korzystać od kwietnia do października, choć najodpowiedniejszymi ku temu miesiącami są czerwiec i wrzesień.

CHorwacja nurkowanie w 2016 roku
Chorwacja Wakacje, żeglowanie, foto: fotolia.com

W podobnym czasie jest także możliwe nurkowanie, zarówno te polegające na niewielkich zanurzeniach w masce i płetwach, jak i z pełnym wyposażeniem do głębokości nawet 40 m. Trudno oprzeć się tej przyjemności, chorwacki świat podwodny jest bowiem równie piękny, co ten znajdujący się nad poziomem Adriatyku. Skały i groty skrywające liczne stworzenia: ukwiały, homary, rozgwiazdy czy ośmiornice pozwalają na niemal bezpośredni kontakt z naturą. Z kolei wraki statków znajdujące się tam od starożytności po II wojnę światową są trwałym i namacalnym świadectwem historii.

Ale wróćmy na ziemię, bo to nie koniec sportowych atrakcji, jakie Chorwacja ma do zaoferowania. Z myślą o turystach powstały tam dziesiątki kilometrów tras rowerowych, biegnących zarówno wzdłuż nabrzeża, jak i tych oddalających się w kierunku dziewiczych rejonów kraju. Przejażdżka rowerem to zatem doskonały sposób na poznanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych okolicy. Najlepiej ku temu przystosowane są Istria i Kvarner, gdzie można znaleźć nawet specjalne przewodniki dla turystów zwiedzających Chorwację z perspektywy pojazdów dwukołowych.

Tym, którym tego typu turystyka może się wydać, cóż…zbyt „przyziemna” nie pozostaje nic innego jak wspinaczka górska i skałkowa. Do uprawiania tej pierwszej szczególnie polecamy pasmo Velebit, gdzie są dostępne dwie ścieżki wysokogórskie oraz pełne wyzwań i możliwości wspinaczkowych pasmo Biokovo. Z kolei na skałki radzimy wybrać soę do zachwycającego urokami przyrody Parku Narodowego Paklenica.

Wakacje w ciepłej Chorwacji to zatem nie tylko gwarancja słońca i ciepłej pogody, ale przede wszystkim niesamowitych wrażeń i przygód zaprawionych niemałą nutką adrenaliny.

Dla leniwych: Grecja

Tych, których nie przekonuje aktywny wypoczynek z pewnością skusi propozycja urlopu na  plażach Grecji, które należą do najczystszych i najbardziej zadbanych na świecie. Wybór jest ogromny, trzeba bowiem pamiętać, że poza częścią kontynentalną, kraj obejmuje także ponad dwa tysiące wysp położonych na morzu Jońskim i Egejskim. Będące ich najlepszą wizytówką plaże są piaszczyste lub kamieniste, gwarne oraz pełne turystów lub spokojne i nieco zapomniane. Te ostatnie, choć może mniejsze i mniej znane z popularnych przewodników turystycznych zachwycają magicznych klimatem i niepowtarzalnym charakterem, dlatego planując urlop w Grecji proponujemy zwrócić na nie szczególną uwagę. Zamiast wypoczywać na zatłoczonym wybrzeżu Krety można się udać (pieszo!) na pobliską wysepkę Elafonisi, która stanowi niezaprzeczalny skarb natury, skrywający unikatowe elementy przyrody, endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Jednak tym, co budzi tam największy zachwyt jest jedna z najpiękniejszych w Europie, pokryta różowym piaskiem plaża.

Natomiast złotym kolorem kusi Koukounaries Beach. Złociste wybrzeże doskonale komponuje się z krystalicznie czystą i błękitną wodą oraz zielenią dających cień i wytchnienie od upałów drzew. Wśród nich znajdują się drzewka piniowe, obrośnięte szyszkami, od których wyspa wzięła swoją alternatywną nazwę „szyszkowa plaża”.

Spotkanie z grecką fauną i florą gwarantuje także pobyt na Marathonisi, nazywanym „Wyspą Żółwi”. To określenie można wytłumaczyć na dwa sposoby, bo z jednej strony teren przypomina w swoim specyficznym kształcie żółwia, a z drugiej jest jednym z większych miejsc lęgowych tych stworzeń. Dlatego wypoczywając na piaszczystej plaży nie należy oddalać się nadmiernie od brzegu, można bowiem natknąć się na żółwie gniazda. Bezpieczniejsza pod tym względem jest nieco bardziej kamienista plaża po drugiej stronie wyspy.

Plaże i wyspy w Grecji
Grecja wakacje, wyspy i plaże, foto: fotolia.com

Dla miłośników historii: Włochy

Bogate w plaże są także Włochy, które jednak w większej mierze przyciągają miastami wypełnionymi niezwykłą atmosferą i zabytkami kultury starożytnej i epok późniejszych. Nie sposób znaleźć osobą, której obce by były takie pozostałości z czasów rzymskich jak Koloseum czy Forum Romanum. To dopiero początek długiej listy równie ciekawych, a mniej znanych i nierzadko pomijanych przez turystów zabytków. Wędrówka ich śladem może okazać się niezapomnianą i wzbogacającą przygodą, dlatego szczególnie do niej zachęcamy. Jedną z miejscowości skrywającą historyczne pamiątki jest niewielka Aosta, stolica najmniejszego regionu Włoch, Doliny Aosty. Miasto szczyci się niezwykłą historią sięgającą 25 p.n.e., kiedy to zostało założone przez Oktawiana Augusta. Do dzisiaj można podziwiać pozostałości po tych czasach, takie jak ruiny amfiteatru, bramy miejskiej Porta Pretoria, murów miejskich, mostu, forum romanum z zachowaną częścią Piazza Papa Giovanni XXIII, świątyń oraz łuku triumfalnego Arco di Augusto. Miejscowość słynie też z zabytków średniowiecznych i tych pochodzących z późniejszych wieków.  Z przełomu X i XI w. pochodzi Cattedrale di Aosta oraz Kolegiata Saint’Orso wybudowana w stylu romańskim, ozdobiona wewnątrz licznymi freskami.

Włochy ciekawe miejsca - Aosta
Włochy, ciekawe miejsca – Aosta, foto: pixabay.com

W poszukiwaniu antycznych pamiątek warto udać się także do położonej w Lombardii miejscowości Brescia. Rzymski teatr, relikty forum romanum, ruiny Kapitolu czy posąg Jowisza z pewnością zachwycą nie tylko miłośników tradycji starożytnej. Podobnie jak pochodzące z czasów średniowiecza i renesansu zabytki znajdujące się w urokliwej Mantui. Spośród licznych pałaców i kościołów radzimy zwrócić szczególną uwagę na Pałac Książęcy, manierystyczny zespół pałacowy Palazzo Te oraz Katedrę stanowiącą miejsce pochówki wielu zasłużonych postaci.

Włochy wciąż pełne tajemniczych, nieodkrytych miejsc można by tak zwiedzać bez końca. Wskazane przez nas propozycje są tylko jednymi z wielu, innych możliwości.

W poszukiwaniu różnorodności. Hiszpania

A gdyby tak spróbować połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem i leniwym wylegiwaniem się na ciepłym piasku plaż? Wtedy nie pozostaje nic innego, jak wybrać się do ciepłej Hiszpanii, skarbnicy klejnotów przyrody i ciekawych zabytków. Ten kraj, nawet przed znającymi go niemal od podszewki odsłania zaskakujące miejsca. Podzielony i pełen różnorodności nie daje się bowiem całkowicie poznać, dzięki czemu zarówno pierwsza jak i każda kolejna podróż w te rejony jest równie inspirująca i odkrywcza. Miasta można powiedzieć totalne, bo posiadające prawie wszystko, czego oczekuje turysta czyli pamiątki historii, możliwości rozrywki i błogiego wypoczynku to jedynie początek podróży. Z tego względu nie warto zatrzymywać się jedynie na zwiedzeniu tych najbardziej znanych jak Madryt czy Barcelona. Zbliżona do nich klimatem i bogactwem atrakcji jest na przykład Malaga, nadmorski kurort przyciągający licznymi zabytkami, takimi jak Zamek Gibralfaro, Teatr Rzymski czy Twierdza Alcazaba oraz uroczymi, nadmorskimi zakątkami. Miasto szczególną popularnością cieszy się podczas obchodzonego z wielkim rozmachem Wielkiego Tygodnia.

W Hiszpanii tradycja i historia ściera się z nowoczesnością. Tak jest na przykład w Walencji, gdzie obok pochodzących z II w. p.n.e. pamiątek przeszłości występują nowoczesne, awangardowe budowle. W poszukiwaniu tych ostatnich warto się wybrać też do Bilbao, tętniącego energią miasta, którego wizytówką są zapierające dech w piersiach przykłady współczesnej architektury, takie jak chociażby słynne Muzeum Guggenheima. Nie znaczy to, że w Hiszpanii nie dba się o tradycje. Wystarczy udać się do Salamanki, najstarszego ośrodka uniwersyteckiego, gdzie nie sposób nie zauważyć szczególnej dbałości o hiszpańską kulturę, język i humanistyczne korzenie. Odwiedzenie wszystkich tych miejsc pozwoli dostrzec ogromne zróżnicowanie kraju. To doświadczenie dopełni nieznaczne oddalenie się od dużych ośrodków miejskich, które pozwoli odkryć urok pełnych spokoju średniowiecznych wiosek i miasteczek. Zapewniają one bezpośredni kontakt z hiszpańską ludowością, ponieważ wciąż kultywuje się tam dawne obyczaje. Znajdują się w niemal wszystkich prowincjach, ale szczególnie polecamy zajrzenie do tych w Aragonii, Asturii, Estremadurze oraz Kantabrii.

Nowoczesne budowle Walencji, Hiszpania
Hiszpania, ciekawe miejsca – Walencja, foto: pixabay.com

Hiszpania może się pochwalić nie tylko dziełami kultury i cywilizacji, ale i natury. Jest drugim krajem na świecie pod względem liczby wpisanych na listę UNESCO rezerwatów biosfery. Liczne są także parki narodowe chroniące różnorodne skarby przyrody, takie jak jeziora, wulkany, góry, mokradła czy klify. Tamtejsze środowisko naturalne nie może nudzić. Ta dzika sfera zapewnia skuteczną ucieczkę przed codziennością i przytłaczającej cywilizacji. Przede wszystkim zachęcamy do przyjrzenia się temu co niewidoczne gołym okiem, czyli bogactwu hiszpańskich jaskiń, których jest ponad 10 tysięcy. Niektóre z nich są dostępne dla spragnionych przygody i niesamowitych wrażeń turystów.

Hiszpania jest pełna różnic i sprzeczności, które jednak harmonijnie ze sobą współistnieją, czyniąc kraj niepowtarzalnie wyjątkowym.

Z dala od zgiełku. Tajlandia

W poszukiwaniu różnorodności z nutą egzotyki oraz nieskażonej, dzikiej przyrody radzimy udać się poza Europę. Naszym zdaniem szczególnie atrakcyjna pod tym względem jest Tajlandia. To kraj wielu religii i kultur, w którym nowoczesność styka się z tradycją, natura z osiągnięciami cywilizacji. Azjatyckie państwo upodobało sobie według danych z 2014r. 100 Polaków mieszkających tam na stałe i znacznie więcej podróżujących w celach turystycznych. Zwykle wybór pada na położony na południu Bangkok, stolicę państwa, miasto 400 świątyń buddyjskich i hinduistycznych, 6 uniwersytetów i dużej ilości klubów, oferujących doskonałą zabawę.

Turyści szczególnie upodobali sobie całą południową część kraju. Szczególnie otwarta na ich potrzeby jest miejscowość Ao Nang, w której częściej zamiast regionalnych przysmaków, można zjeść dania zachodniej kuchni. Pełna hoteli, restauracji i przybrzeżnych straganów z pamiątkami zatraca swój lokalny charakter. Na szczęście pozostała część kraju oparła się nadmiernej komercjalizacji i wciąż można trafić na tereny nie nastawione na turystykę. Jednym z takich miejsc jest położone na północy miasto Lampang. Cieszy się popularnością szczególnie wśród Tajów. Warto podążyć ich śladem, aby zobaczyć świątynię Wat Phra That Lampang Luang, wodospady Want Kaeo, skrywający gorące źródła park narodowy Chae Son czy Centrum Ochrony Tajskich Słoni, gdzie można się przyjrzeć codziennemu życiu tych zwierząt. Ich funkcjonowanie w kontekście kulturowym można z kolei poznać w mieście Surin. Organizuje się tam parady słoni i pokazy ich niezwykłych umiejętności.

Centrum Ochrony Tajskich Słoni w Tajlandi
Centrum Ochrony Tajskich Słoni, foto: pixabay.com

Dużą uwagę poświęca się w Tajlandii także tygrysom. W Si Raczy znajduje się park rozrywki, gdzie poddawane tresurze zwierzęta prezentują swoje zdolności. Ciekawszym miejscem wydaje się Świątynia Tygrysów czyli buddyjski klasztor, w którym mnisi funkcjonują w pełnej zgodzie i harmonii z tygrysami. Aby przyjrzeć się życiu codziennemu tubylców proponujemy udać się do prowincji Nan, gdzie mieszka wiele plemion górskich lub do wioski plemienia Mon. Uczestniczenie w codziennych rytuałach tamtejszej ludności może okazać się ciekawym doświadczeniem. Tuż obok wioski znajduje się Kaczanaburi, słynące z pochodzącej z czasów II wojny światowej kolei śmierci. Przejażdżka trasą zapewnia niezapomniane emocje. Ich dopełnieniem może być nocleg w pozbawionych elektryczności hotelu na tratwach.

Punktem obowiązkowym podczas pobytu w Tajlandii jest pływający targ. Jeden z nich znajduje się  w Damnoen Saduak, ok. 100 km od Bangkoku. Tradycyjne stoiska są zastąpione przez łodzie ze świeżymi produktami. Dla przyzwyczajonych do klasycznych bazarów Europejczyków zakupy w takim miejscu są z pewnością niecodziennym doświadczeniem.

Nie da się ukryć, że cała Tajlandia obfituje w takie doświadczenia, nieustannie zadziwia i zaskakuje. Szczególnie, gdy wybiera się miejsca, na których stopa turysty rzadko odciska swój ślad.

Na Nowym Kontynencie. Dominikana

Spotkanie z egzotyką zapewnia także wyjazd na Dominikanę. Można zacząć klasycznie od zwiedzenia stolicy kraju Santo Domingo. O jego wyjątkowości świadczy chociażby fakt, że jest pierwszym miastem zbudowanym przez europejskich osadników w Nowym Świecie. Pamiątki tego wydarzenia i całej przeszłości metropolii przechowywane są w licznych muzeach i obiektach historycznych usytuowanych głównie w dzielnicy Ciudad Colonial. Dostarczają one wiedzy na temat historii, kultury i mentalności tubylców. Interesującym przykładem jest muzeum o ciekawej nazwie Muzeum Człowieka Dominikany.

Obok świadectw minionych czasów wyrastają symbole współczesności, takie jak ekskluzywne sklepy, luksusowe hotele, kasyna i kluby nocne. Nawet jeśli nie przepada się za muzyką i zabawą nie można odmówić sobie zatańczenia bachaty i merengue w niezwykłej dyskotece La Guacara Taina, mieszczącej się (uwaga!) w podziemnej jaskini naturalnej.

Dominikana jest doskonałym miejscem na spokojny wypoczynek, jednak aby doświadczyć niezakłóconego relaksu najlepiej udać się na którąś z przynależących do kraju wysp. Punktem obowiązkowym jest Wyspa Saona czyli istny raj na ziemi. Dziewiczy teren, bezludna plaża, pokryta białym piaskiem, czysta i przejrzysta woda oraz palmy kokosowe to najważniejsze walory rejonu, który przyciąga dziennie ponad 2,5 tys. turystów. Co ciekawe mimo ogromnej liczy turystów na wyspie nie ma żadnego hotelu. Jeszcze bliższe spotkanie z nieskażoną cywilizacją naturą gwarantuje wyspa Beata. Niezamieszkana i chroniona wchodzi w skład Parku Narodowego Jaragua.

Wyspa Saona
Wyspa Saona, Dominikana, foto: pixabay.com

Urlop na wyspach Dominikany polecamy zarówno zwolennikom aktywnego spędzania wolnego czasu (przede wszystkim nurkowania) jak i miłośnikom leniwego wypoczynku na plaży.
Podróżowanie nie musi być banalne, nie musi podążać wydeptanym szlakiem. Chcieliśmy zachęcić Was do poszukiwania perełek w miejscach już znanych i zaproponować odkrywanie tych bardziej egzotycznych.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!