pogoda Włochy

Pogoda we Włoszech

Włochy to kraj, w którym dominuje klimat umiarkowany – podobnie jak w Polsce. Jednakże pogodę nie ma co do siebie porównywać. Za sprawą różnorodnego terenu – od Alp po Morze Śródziemnomorskie, możemy doświadczyć dużych amplitud temperatury jak i warunków atmosferycznych.

Gdy w jednym kurorcie pojeździmy na nartach, w tym samym czasie możemy zaznać pierwszej w sezonie kąpieli słonecznej. Państwo jak marzenie? To jeszcze nie koniec!

Widok na włoskie Dolomity
Widok na włoskie Dolomity, foto: pixabay.com

Na pytanie turystów „kiedy najlepiej pojechać do Italii?”, można śmiało odpowiedzieć „zawsze”. Chociaż sporo zależy od pory roku, regionu czy… frekwencji innych zwiedzających. Osobom, którym nie przeszkadza upał, ścisk na plaży i mocne słońce, polecane są miesiące wakacyjne – lipiec, sierpień.

Jednakże można uniknąć tłumów jak i wysokich cen, jeżeli tylko wiemy, czego tak naprawdę chcemy!

Latem we Włoszech

Naturalnie każdy chce spędzić sezon wakacyjny latem w miłym kurorcie. Jednak wybierając północ Italii w tym okresie, trzeba być gotowym na wysokie temperatury, małą liczbę opadów i lekką duchotę.

Południe to raj dla amatorów słonecznych kąpieli.

Centrum jest zarezerwowane dla ludzi, którzy potrafią funkcjonować w wysokich temperaturach i ciężkich warunkach.Dominuje bowiem parny i duszny klimat. Południe to raj dla amatorów słonecznych kąpieli – promieni jest tutaj na zawołanie, ale też problemem mogą być nadmierne suchoty…

Zimą wcale nie tak zimno

Wydawać by się mogło, że skoro Włochy leżą w tym samym klimacie co Polska, zimą trzeba być gotowym na śnieg i niskie temperatury. Nic z tych rzeczy! Średnia w grudniu wynosi 7 stopni C, w styczniu – 6, a w lutym 8. Na Sycylii doświadczymy takiej pogody jak w Polsce późną wiosną, w Toskanii około 11 stopni, w Wenecji niewiele mniej. Dlatego zimę warto spędzić głównie w okolicach Alp, być może i temperatura okaże się dodatnia, to miło będzie się jeździć na nartach w koszulce i okularach przeciwsłonecznych. Sezon rozpoczyna się w grudniu, a kończy w kwietniu.

Doświadczeni turyści wiedzą lepiej…

Zarówno lato jak i okres zimowy jest sezonem turystycznym we Włoszech. Natłok ludzi, wysokie ceny i problemy z rezerwacjami to tylko początek listy wad. Jednakże doświadczeni turyści odwiedzający Italię wiedzą, kiedy najlepiej udać się na wymarzone wakacje. W ciszy, spokoju oraz strefie niskich cen. Wybierając takie miesiące jak kwiecień, maj czy wrzesień i początek października unikniemy deszczy, wciąż będą nas rozpieszczać wysokie temperatury, a i komfort znacznie lepszy!

Jezioro we Włoszech
We Włoszech warto zaplanować wypoczynek nad jeziorem, foto: pixabay.com

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!