jarmark w norymberdze

Najpopularniejsze jarmarki świąteczne w Europie

Okres okołoświąteczny ma w sobie dużą dozę niepowtarzalnej magii. To specjalny moment w roku spędzany w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Klimat świąteczny skutecznie budują świąteczne jarmarki, odbywające się w całej Europie.

Poniżej prezentujemy na krótki przegląd tych najbardziej atrakcyjnych.

Jarmark w Pradze

To doskonała propozycja dla najmłodszych. Wiele jest tu atrakcji stworzonych z myślą o nich. Na przykład żywa szopka, wykorzystująca zwierzęta, które można było spotkać w szopce betlejemskiej. Do tego niesamowity klimat Pragi w zimowej scenerii dopełnia świetne odczucia. Dostać tu można potrawy kojarzące się ze świątecznym smakiem, takie jak tradycyjne grzane wino z dodatkiem przypraw korzennych i pomarańczy. Nie zabraknie różnorodnych słodkości, na przykład pierników. Jednak największą atrakcją kulinarną Pragi są trdelniki i tych ciastek trzeba koniecznie spróbować.

Jarmark Bożonarodzeniowy
Na jarmarku bożonarodzeniowym można kupić ozdoby świąteczne, foto: pixabay.com

Magia świąt

Oczywiście na jarmarku można zakupić prezenty gwiazdkowe, wykonane przez rzemieślników, naturalne, rękodzielnicze ozdoby i choinki. Jednakże w samej istocie jarmarków bożonarodzeniowych nie chodzi jedynie o zakupy, które są jakby dopełnieniem całej magicznej atmosfery dookoła.

W stolicy Czech jarmark odbywa się na Rynku Starego Miasta oraz na Placu Wacława. Jest dosyć ciasno, dlatego wyjątkowo należy uważać na dzieci, które w tłumie oglądających łatwo jest zagubić.

Jarmark w Wiedniu

To propozycja dla fanów barokowego przepychu. Zobaczymy tu na przykład minimum 25 – metrową choinkę, czy adwentowy kalendarz wykonany przy pomocy prac artystów – malarzy. Jest to więc miejsce nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. Pozytywne wrażenie dopełniają występy artystów ulicznych, takich jak kuglarze. Komercyjny wymiar przedsięwzięcia jest odsunięty na dalszy plan. Organizatorzy zadbali, żeby magia świąteczna towarzyszyła zwiedzającym przez cały czas. Dla najmłodszych atrakcją są renifery, a dla zakochanych – miłosna poczta, za pośrednictwem której można wysłać specjalny list. Wyprawa na jarmark świąteczny to dobry pretekst, by zobaczyć cały Wiedeń. W tej scenerii wygląda on niesamowicie pięknie. Jeżeli taka wyprawa ma być krótka, na przykład weekendowa, warto obrać jakiś konkretny motyw zwiedzania miasta, na przykład popularne ślady wiedeńskiej secesji. Jarmark najlepiej prezentuje się w godzinach wieczornych, gdy światełka tworzą bardzo nastrojowy klimat. Wiedeński jarmark odbywa się na Placu Ratuszowym. Przed pałacem w Schönbrunn zachwycić się można jednym z licznych koncertów kolęd.

Jarmark w Dreźnie

To właśnie z Niemiec pochodzi tradycja organizowania świątecznych jarmarków. Ten najstarszy i najbardziej zgodny ze swoim duchem odbywa się w Dreźnie. Możemy tu spotkać na przykład Mikołaja, który rozdaje drobiazgi dzieciom. Podczas pobytu w tym miejscu należy spróbować Christstollen. Jest to ciasto z bakaliami, zawsze przygotowywane w okresie świątecznym w okolicach Drezna. Niewątpliwą atrakcją, która co roku przyciąga do miasta rzeszę turystów, jest wielka, interaktywna piramida świąteczna. Na jej powierzchni przesuwają się figurki powiązane z obchodzonymi świętami oraz z całym regionem.

Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie w Niemczech
Jarmark w Dreźnie jest najstarszym w Europie, foto: pixabay.com

Oprócz jarmarku tradycyjnego, warto zobaczyć także jego średniowieczną wersję. Szukać jej trzeba na dziedzińcu zamku Wettynów. Wstęp jest płatny, ale bilet umożliwia przeżycie niesamowitych chwil, związanych z lepieniem w glinie dawnych naczyń, czy tkaniem prawdziwego płótna.

Jarmark w Brukseli

Jest to zdecydowanie słodka propozycja. W końcu Belgia jest krajem czekolady! Znajdziemy ją tutaj w różnych odsłonach. Oprócz tego gastronomia jarmarku przyciąga gości z całej Europy. W końcu nieczęsto można spróbować w jednym miejscu specjałów z całego kontynentu. Świąteczne targi w stolicy Europy są olbrzymie, ponieważ zajmują teren całego Starego Miasta. Warto obserwować wszystko dookoła. Na przykład na fasadzie ratusza co pół godziny zmieniany jest wyświetlany świąteczna wizualizacja, wszytko przy odpowiedniej oprawie dźwiękowej. Atrakcją brukselskiego jarmarku jest lodowisko. W takiej atmosferze jazda na łyżwach ma szczególny wymiar.

Jarmark w Norymberdze

Jarmark w Norymberdze ma swój dostojny klimat, który nie zmienia się od lat. Tutaj z pewnością nie należy spodziewać się zalewu plastikowych produktów rodem z Państwa Środka. Uroczyste otwarcie następuje w piątek przed pierwszą niedzielą Adwentu, kiedy to na balkonie fasady Kościoła Mariackiego zobaczyć można całą świtę maleńkiego Jezuska, informującą w pięknym przemówieniu, o rozpoczęciu jarmarku. Spróbować należy przede wszystkim grzanego ajerkoniaku i pierników.

Jarmark świąteczny w Norymberdze
Jarmark w Norymberdze cieszy się dużą popularnością, foto: pixabay.com

Jarmark norymberski

Pomimo, że jest to wydarzenie przyciągające co roku miliony odwiedzających, wszystko jest dobrze rozplanowane i nie ma się poczucia nadmiernego ścisku, który uniemożliwia swobodne zwiedzanie.

Tu zdecydowanie czuć ducha Świąt. Przedstawione jarmarki są ze wszech miar warte odwiedzenia. Należy na chwilę wyrwać się z wiru przygotowań i odbyć krótką podróż, by przypomnieć sobie całą świąteczną atmosferę.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!