Cousurfing darmowe nocowanie

Couchsurfing – jak to działa?

Couchsurfing nierozerwalnie wiąże się z ideą taniego podróżowania. Jest zdecydowanie najpopularniejszym z portali społecznościowych, które umożliwiają odnajdywanie darmowych noclegów w różnych zakątkach świata.

 Pomysłodawcą couchsurfingu jest Amerykanin Casey Fenton. W 2002 roku założył on stronę internetową, która zarejestrowanym użytkownikom pozwalała na wyszukiwanie bezpłatnych noclegów i/lub oferowanie darmowego zakwaterowania. Początkowo zasięg działania tej platformy był ograniczony. Korzystali z niej głównie znajomi i znajomi znajomych założyciela.

Couchurfing darmowe nocowanie
Couchsurfing staje się coraz bardziej popularny w Polsce, foto:pixabay.com

Jak to się zaczęło?

Idea couchsurfingu szybko przypadła do gustu niskobudżetowym globtroterom, którzy informację o istnieniu i zasadach działania portalu zaczęli udostępniać na forach, blogach i portalach podróżniczych. Dzięki temu zainteresowanie serwisem wzrastało w zawrotnym tempie. Obecnie zrzesza on już blisko 7 milionów użytkowników z 100 tysięcy miast w ponad 230 krajach. Na tym nie koniec, liczba korzystających z couchsurfingu ciągle się zwiększa!

Jak stworzyć swój profil?

Zasady korzystania z couchsurfingu są równie proste i przejrzyste co sama jego idea. Co należy zrobić, aby stać się użytkownikiem tego międzynarodowego serwisu? Wystarczy założyć bezpłatne konto i podać podstawowe informacje o sobie, co uprawniania nas do poszukiwania darmowego noclegu.

Jednak nie tak szybko! Zanim zaczniemy rozglądać się za zakwaterowaniem, powinniśmy zadbać o to, aby nasz profil na stronie couchsurfingu wyglądał wiarygodnie w oczach innych użytkowników. Oto kilka wskazówek, które ułatwią Wam stworzenie takiego konta:

  • Profil jest zakładany po to, aby inni użytkownicy portalu mogli nas poznać, dowiedzieć się o nas czegoś ciekawego, dlatego nie ograniczajmy się do umieszczania tylko tych informacji, których obligatoryjnie wymaga od nas serwis.

  • Konieczne jest uzupełnienie profilu o krótką charakterystykę swojej osoby. Warto w niej opisać swoje zainteresowania i plany podróżnicze, dobrze jest wspomnieć o znajomości języków obcych.

  • Mile widziane jest dodanie swojego zdjęcia do profilu – uwiarygodni nas ono w oczach przyszłych gospodarzy, których poprosimy o darmowy nocleg.

  • Najważniejsze, aby wszystkie zamieszczone informacje były prawdziwe. W końcu na tej podstawie inni użytkownicy będą decydować, czy zechcą zaoferować nam nocleg.

  • Najkorzystniej jest stworzyć profil anglojęzyczny, dzięki temu będziemy mogli nawiązać kontakt z szerszą grupą użytkowników.

Założenie konta na portalu nie zobowiązuje nas do udostępniania miejsca noclegowego w swoim mieszkaniu innym ludziom. Jednak informację o tym, że nie dysponujemy miejscami noclegowymi, musimy umieścić na swoim profilu. Powinniśmy też pomyśleć o jakimś sposobie odwdzięczenia się za darmowe zakwaterowanie i wspomnieć o nim na swoim koncie. Najczęściej spotykaną formą rewanżu jest zaproszenie na obiad lub zaproponowanie wspólnego zwiedzania miasta, jeśli nasz gospodarz zdecyduje się odwiedzić Polskę.

Zakładanie profilu couchsurfing
Wystarczy założyć darmowe konto, aby stać się couchsurferem, foto: pixabay.com

Jak szukać darmowych noclegów?

Jednym z ważniejszych elementów serwisu jest wyszukiwarka, stworzona po to, abyśmy szybko i łatwo mogli znaleźć nocleg nawet w bardzo odległym państwie. Wpisujemy w nią miasto lub miasteczko, do którego wybieramy się, datę przyjazdu i odjazdu, liczbę podróżnych. W odpowiedzi wyświetla się lista osób oferujących miejsce do spania w danej lokalizacji. System umożliwia nam poszukiwanie noclegu również według innych wytycznych, np. płeć i wiek gospodarza czy języki obce, którymi się posługuje.

Warto zapoznać się z profilem przyszłego hosta, poznać jego zainteresowania, przeczytać o jego poglądach. Najlepiej jest zdecydować się na nocleg u kogoś, z kim łączą nas wspólne pasje, wówczas dużo łatwiej będzie nawiązać rozmowę. Istotnym wyznacznikiem są też opinie, jakie inni użytkownicy wystawili danej osobie.

Na koniec nie zapomnijmy sprawdzić, czy warunki zakwaterowania spełniają nasze oczekiwania. Często gospodarze oferują nam kanapę w swoim pokoju, zdarza się, że jest to tylko miejsce na podłodze.

Jeśli wszystko jest już jasne, piszemy wiadomość bezpośrednio do gospodarza, z prośbą o przyjęcie nas w wybranym terminie. Jeśli ten się zgodzi, mamy zapewniony dach nad głową.

Couchsurfing w Polsce
Couchsurfing to idealny sposób na darmowy nocleg, foto:pixabay.com

Proste? Wydaje się bajecznie proste. I tak też jest w praktyce, o ile pamiętamy o przestrzeganiu podstawowej zasady couchsurfingowego savoir-vivre’u. Mówi ona o tym, aby nie traktować domu gospodarza jak hotelu.

Co to oznacza? Do domu gospodarza nie przyjeżdżamy tylko po to, żeby przespać się i odpocząć po zwiedzeniu. Powinniśmy zarezerwować czas na rozmowę z nim i opowiedzenie mu o swoim kraju. W końcu, głównym założeniem couchsurfingu jest wymiana kulturowa. Osobom oferującym bezpłatne noclegi zależy na poznawaniu ludzi z różnych regionów świata, a za ich pośrednictwem, na odkrywaniu nowych kultur i lokalnych zwyczajów. Couchsurfing to nie tylko okazja na darmowy nocleg, lecz także szansa na nawiązanie ciekawych znajomości!

O idei couchsurfingu pisaliśmy także w artykule Couchsurfing, czyli podróże za grosze. 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!