Couchsurfing pozwala poznać nowych ludzi

Couchsurfing czyli podróże za grosze!

Zastanawiasz się jak podróżować tanio i jednocześnie bezpiecznie? A może chcesz poznać ludzi z całego świata nie wydając przy tym fortuny? Co powiesz na wycieczki, w trakcie których poznasz nie tylko język, lecz także kulturę danego kraju i lokalne zwyczaje?

Couchsurfing to sposób na odbycie wielu podróży za niewielkie pieniądze. Portali zrzeszających miłośników idei couchsurfingu jest całkiem sporo, zaś ich użytkowników możemy zasadniczo podzielić na dwie grupy: gospodarzy i gości. Gospodarze to ci, którzy oferują nocleg (i bardzo często również oprowadzenie po danym mieście), zaś goście to osoby szukające lokum na jedną czy kilka nocy. Jest też opcja pośrednia, która powstała z myślą o tych, którzy nie mogą przenocować innych – jest to jedynie oprowadzanie po mieście, np. na spacer i kawę.

Couchsurfing pozwala poznać nowych ludzi
Couchsurfing to gwarancja nie tylko darmowego noclegu, ale często wspólnego zwiedzania, foto: fotolia.com

Jak to działa?

Po zarejestrowaniu się wybierasz miejsce, do którego chcesz się wybrać i termin, w którym poszukujesz noclegu. Najlepiej planować eskapadę około 1,5 miesiąca przed wyjazdem. System referencji z pewnością podpowie których gospodarzy unikać. Najlepszą sytuacją jest ta, w której zarówno odwiedzamy jak i gościmy innych użytkowników portalu, jednak jeśli nie jest to możliwe spróbujmy być „dostępni” przynajmniej na spotkania w miejscu naszego zamieszkania. Zawsze jest to dodatkowy plus na naszym koncie – poznamy więcej nowych osób i wpłyniemy na sposób postrzegania nas przez innych.

Jak się zachować?

Po wymianie wiadomości, niekiedy także po rozmowach telefonicznych, przychodzi czas na odwiedzenie gospodarzy. Couchsurfing tym różni się od hotelu że śpimy w domu gospodarzy, traktują nas jak „swoich”. Bardzo często chcą z nami rozmawiać, spędzać czas, pokazywać swoje ulubione zakątki miasta i są niezwykle życzliwi. Jeśli mamy taką możliwość odwdzięczmy im się za poświęcony czas i uwagę sprawiając im drobną przyjemność w ciągu naszego pobytu.

Pamiątki dla gospodarzy
Warto sprawić gospodarzom pamiątkę, foto: pixabay.com

Pamiątki

Warto przywieźć jakąś pamiątkę z naszego kraju np. pocztówki, brelok do kluczy czy inny gadżet, który wpadnie nam do głowy. Smakołyki takie jak krówki czy alkohol również są mile widziane. Jednym słowem – dobrze przywieźć coś ze sobą. Nie jest to wymagane, jednak, zupełnie jak przynoszenie kwiatów na kolację, nadal pozostaje w dobrym tonie.

Podróże mijają, wspomnienia pozostają

Po udanej podróży pozostaje nam zwykle mnóstwo udanych zdjęć i jeszcze więcej miłych wspomnień. Przy okazji korzystania z couchsurfingu może nam również przybyć znajomych (a może nawet przyjaciół?) jeśli jesteśmy choć trochę otwarci na ludzi. Dodatkowo zostanie nam również więcej gotówki niż w przypadku tradycyjnego podróżowania z noclegami w hotelach. Minusów nocowania w ramach couchsurfingu  jest bardzo niewiele, chociaż trzeba pamiętać, że zdarzają się niespodziewane wypadki jak np. odmowa w ostatniej chwili czy różnice charakterów między gospodarzami a gośćmi. Aby uniknąć przykrych niespodzianek sprawdzajmy profile osób, do których się wybieramy i koniecznie porozmawiajmy z nimi!

Początkowo może się wydawać, że couchsurfing jest skomplikowanym sposobem na podróżowanie, jednak już po pierwszej wycieczce zauważymy, że nie ma nic przyjemniejszego niż poznawanie ludzi w codziennych sytuacjach. Możemy nie tylko poznać mnóstwo znajomych, lecz także uczyć się języków obcych w naturalnym środowisku i zwiedzać za niewielkie pieniądze. Podróże za grosze są na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko założyć konto i zabukować bilety lotnicze.  Proste, prawda?

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!