corrida w Hiszpanii (1)

Corrida- wielkie show czy ogromne cierpienie?

Corrida to jeden z elementów charakterystycznych dla Hiszpanii. Okazuje się jednak, że można ją oglądać także w Meksyku, Wenezueli, Peru, Kolumbii, Ekwadorze, Kostaryce, Portugalii czy Francji.

Widowisko, w którym uczestniczy nie tylko byk i torreador, lecz także cała publiczność jest obecne w kulturze hiszpańskiej od XII wieku, dzięki czemu urosło do rangi wydarzenia kulturalnego i doczekało się wielu zwolenników. Sztukę tę uważa się za wyjątkową, dzięki jej oprawie w postaci specjalnej muzyki, kostiumów i stylu starcia z bykiem.

Walka składa się z trzech etapów. W pierwszym matador prowokuje byka różową płachtą, by sprawdzić jego siłę. Następnie na arenę wjeżdża pikador na koniu i zadaje bykowi serię ciosów w okolicy grzbietu. Druga tura należy do tzw. banderilleros, których zadaniem jest wbić w kark byka krótkie włócznie ozdobione kolorowymi frędzlami z papieru, aby go nieco ożywić. Ostatnia faza to próba sił matadora, którego zadaniem jest zabicie byka w przeciągu kwadransa. W zależności od jakości walki matador może odciąć i zatrzymać dla siebie rogi i ogon zwierzęcia.

Corrida w Hiszpanii
Corrida budzi kontrowersje, foto: pixabay.com

Gdzie podziwiać gonitwę byków?

Odmianą corridy, dostępną dla wszystkich śmiałków jest gonitwa byków. Widowisko odbywa się w Pampelunie w dniach 6-14 lipca. To czas obchodów Sanfermines- święta patrona miasta, świętego Fermina. Przed corridą na arenie odbywa się bieg ulicami Pampeluny, zwany encierro, w którym możemy wziąć udział jeśli mamy na tyle odwagi. Gonitwę można też podziwiać w trakcie świąt organizowanych m.in. w Maladze, Albacete, Madrycie, Sewilli, Kordobie, czy Walencji.

Kultura czy barbarzyństwo?

Temat corridy wzbudza wiele kontrowersji już od samego początku jej istnienia. Przeciwnicy uważają, że jest to forma znęcania się nad zwierzętami i zaprzeczają jakoby to widowisko miało walory kulturowe. W niektórych miejscach takich jak Wyspy Kanaryjskie, Bogota czy Panama corrida jest prawnie zakazana. Wielu Hiszpanów manifestuje swój sprzeciw wobec walk byków i walczy o zakaz ich organizacji.

Trzeba przyznać, że corrida stała się bardzo ważnym spektaklem i wywołuje ogromne zainteresowanie na całym świecie. 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!