Triglav, jeden ze szczytów Apl Julijskich w Słowenii

Alpy Julijskie na weekend

Podczas wyprawy do Włoch lub na Bałkany, warto zarezerwować sobie choćby jeden weekend, by poznać szlaki Alp Julijskich. Jest to pasmo górskie rozciągające się przez 100 km, w większej, wschodniej części przez Słowenię, w zachodniej przez niewielkie terytorium Włoch.

To miejsce stosunkowo mało znane Polakom, którym Alpy kojarzą się głównie z zimowymi kurortami Austrii i północnych Włoch lub Francji. Zdecydowanie warto jednak wybrać się na alpejską wędrówkę górską, a słoweńskie pasmo nadaje się na nią idealnie. Widoki są naprawdę różnorodne – wysokie wapienne szczyty, które wydają się niedostępne oraz łagodniejsze, zalesione Góry Bohjnskie, zobaczyć można stąd pasmo Dolomitów, Adriatyk, a nawet Wiedeń. Liczne jaskinie, doliny, miasteczka – nie da się zobaczyć wszystkiego w ciągu dwóch dni, dlatego na krótki wypad warto dokładnie przemyśleć szlaki, które najbardziej nas interesują. A jest w czym wybierać.

Ciekawe szlaki Alp Julijskich

Dla mniej doświadczonych znajdzie się tu wiele łatwiejszych szlaków, do jakich należy między innymi wejście na Viševnik. Wejście trwa krótko, zaledwie 2 godziny, dzięki możliwości pokonania części trasy asfaltową drogą. Trasa ta jest niezwykle popularna wśród turystów, dlatego nie powinno się nastawiać na samotną wędrówkę w ciszy. Jednak powodem, dla którego szlak przyciąga tłumy, jest nie tylko jego niski stopień trudności, ale przede wszystkim wspaniały widok na Triglav, najwyższy szczyt Alp Julijskich. Początek trasy jest dosyć stromy, jednak można odpocząć na łagodniejszych podejściach.

Triglav, jeden ze szczytów Apl Julijskich w Słowenii
Widok na Triglav, foto: fotolia.com

Innym dość łatwym szlakiem jest wejście na Malą Mojstrovkę (2322 m n.p.m.) przez Grebenec (drugi szlak, krótszy, jest znacznie trudniejszy). Wejście na nią również trwa dwie godziny i również czekają tu na turystów niesamowite widoki. Żeby urozmaicić wyprawę, można zdobyć po drodze Slemenovą špicę (1911 m n.p.m.). Wejście na nią trwa ponad godzinę a rozciągająca się stamtąd panorama naprawdę zapiera dech w piersiach – to doskonały punkt widokowy na Jalovec, najpiękniekszy szczyt w Słowenii.

Jalovec, choć piękny, dla wielu zwykłych turystów pozostanie jednak w sferze marzeń. Jest to podejście trudne, wymagające doświadczenia. Droga na szczyt rozpoczyna się niedaleko słynnej skoczni w Planicy. Początkowy odcinek trasy nie jest jednak zbyt ciekawy, dlatego sporo osób decyduje się na pokonanie go samochodem – choć nie jest to dozwolone – i rozpoczyna wędrówkę od schroniska w Tamaru. Tutaj też początkowo czeka nas łagodniejsze podejście, które jednak dość szynko staje się coraz bardziej strome. Momentów bardzo trudnych spotyka się tu na trasie sporo, między innymi stromy żleb, śnieżny płat ze szczeliną. Na trasie zabezpieczenia umocowano jedynie w naprawdę najtrudniejszych momentach. Warto mieć ze sobą swój sprzęt oraz kask, z powodu ryzyka ukruszenia się skały.

Polana w słoweńskiej Planicy
Planica, foto: fotolia.com

Na najwyższy szczyt, Triglav, prowadzi kilka szlaków o zróżnicowanych poziomach trudności, wszystkie jednak wymagają pewnej wprawy. Najlepiej też na zdobycie go poświęcić dwa dni, choć zdobycie go w ciągu jednego również jest możliwe. Najprostszy jest szlag przez Próg, który, pomimo kilku mocnych stromizn, jest bezpieczny i nie wymaga wyposażenia się w specjalistyczny wspinaczkowy sprzęt. Najtrudniejszy szlak od strony północnej prowadzi przez Plemenice, sporo na nim bardzo stromych podejść, niezbędny będzie kask, przydatna może okazać się lonża.

Gdzie się zatrzymać?

Dla osób zmęczonych wędrówkami, Alpy Julijskie oferują także możliwość zwiedzenia uroczych, górskich miejscowości. Jedną z nich jest Lesce, jedna z najstarszych słoweńskich osad, posiadająca dziś bogatą bazę noclegową: od ekskluzywnych hoteli, po małe pensjonaty, oraz gastronomiczną. Znajduje się tutaj gotycki kościół NMP oraz piękne przykłady regionalnego budownictwa: Legatova hiša oraz Španova hiša.

słoweńskie miasto Radovljica
Urokliwe miasteczko Radovljica, foto: fotolia.com

Radovljica

Jednym z najładniejszych miasteczek jest z pewnością Radovljica. Przez długi czas było to miasto prowincjonalne, bez możliwości dynamicznego rozwoju, dzięki czemu dziś zachowało swój pierwotny urok, średniowieczne i renesansowe kamienice, mury obronne oraz średniowieczny układ ulic. Oprócz bazy noclegowej, sklepów i restauracji, znajdują się tutaj także ciekawe muzea: Muzeum Okręgowe oraz Muzeum Pszczelarstwa.

Bled – zdecydowanie warte odwiedzenia miasteczko, z wodą termalną i leczniczym klimatem, ale także atrakcjami: najstarszym w kraju zamkiem oraz Jeziorem Bledzkim wraz z wysepką, na której znajduje się niewielki kościół, widok zdobiący okładki wielu przewodników po Słowenii. Jest ciekawą alternatywą dla osób, które lubią górskie krajobrazy, ale niekoniecznie górskie wędrówki. Ze względu na popularność Bledu, miejsce noclegowe warto zarezerwować odpowiednio wcześniej.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!